خواب سریع با ترفندهای ساده

0

خواب یکی از مهمترین جنبه‌های زندگی ما انسان‌هاست. در زمان خواب است که بدن ما به ترمیم خود می‌پردازد. نداشتن خواب کافی، خطر بروز اختلالات عصبی، بیماری‌های قلبی – عروقی، دیابت، اضطراب و فشار خون بالا را افزایش می‌دهد. اغلب مردم می‌توانند در عرض ۱۰ تا ۲۰ دقیقه به خواب بروند، که به این بازهٔ زمانی «دورهٔ نهفتگی خواب» می‌گویند. اما برخی از مردم ممکن است نتوانند به این راحتی به خواب فرو روند و ساعت‌ها در رختخواب بیدار بمانند. این افراد برای خواب سریع و راحت چه کاری باید انجام دهند؟ در ادامه چند ترفند ساده، اما موثر برای سریع به خواب فرو رفتن را معرفی می‌کنیم.

دوش آب گرم

یک دوش آب گرم قبل از رفتن به رختخواب میتواند عضلات شما را آرام کرده و ذهنتان را آزاد کند. در چنین وضعیتی، بدن شما در بهترین شرایط برای به خواب رفتن قرار دارد.

اتاق خنک

اگر میخواهید که دمای اتاقتان را نسبتاً خنک نگه دارید، باید از ملافه و بالش‌های بیشتری استفاده کنید تا راحتتر باشید و سریعتر به خواب فرو بروید.

جوراب بپوشید

سرد بودن پاها می‌تواند حواس شما را از خوابیدن و استراحت کردن پرت کند. هرچه پاهایتان گرمتر باشند، راحتتر به خواب خواهید رفت، پس پوشیدن جوراب را فراموش نکنید.

روش ۴-۷-۸

مشاهد شده است که روش تنفس ۴۷۸ برای داشتن خوابی بهتر مفید بوده و اکسیژن مورد نیاز جریان خون را تامین می‌کند که اینکار به کاهش ضربان قلب و آزاد شدن دی‌اکسیدکربن بیشتر می‌انجامد.

روغن اسطوخودوس

این روغن به آرام شدن اعصاب و کاهش فشارخون کمک کرده و در نهایت باعث بهبود وضعیت خواب می‌شود.

مکانی که دوست دارید را تصور کنید

بیشتر بخوانید:

فکر کردن به مکان مورد علاقه‌تان قبل از خوابیدن به شما کمک می‌کند تا آرام شده، اضطراب کمتری داشته و در نتیجه یک خواب سریع و راحت را تجربه کنید.

غوطه‌ور کردن صورت در آب سرد

انجام این کار به مدت ۳۰ ثانیه منجر به بروز پدیده‌ای غیرداوطلبانه به نام «واکنش شیرجه پستانداران» می‌شود. این واکنش کمک می‌کند تا ضربان قلب ثبات پیدا کرده و فشارخون تنظیم گردد. در نهایت این موارد باعث می‌شوند تا سریع‌تر به خواب بروید.

محدود کردن مصرف کافئین

از مصرف قهوه و چای در نیمۀ دوم روز خودداری کنید. این نوشیدنی‌های حاوی کافئین باعث می‌شوند تا شما مدت زمان بیشتری را بیدار بمانید.

لوازم برقی را خاموش کنید

تلفن‌های همراه هوشمند، رایانه‌ها و تلویزیون را خاموش کنید. این دستگاه‌ها مغز را تحریک کرده و فعال نگه می‌دارند. نور روشن صفحۀ نمایش آنها نیز می‌تواند مغز را گول بزند و این تصور را ایجاد کند که هنوز روز است و زمان خواب فرا نرسیده.

حالت خوابیدن

اگر نمی‌توانید سریعا به خواب بروید، تغییر دادن حالت خوابیدن‌تان به وضعیتی که در آن احساس راحتی کنید می‌تواند موثر باشد.

موسیقی

موسیقی آرامش‌بخش می‌تواند برای آزاد کردن ذهن از افکار اضافه معجزه کند و خواب سریع را به شما هدیه دهد.

هوشمندانه ورزش کنید

هنگام شب و در ساعات نزدیک به زمان خواب‌تان ورزش نکنید. اینکار باعث می‌شود تا جریان خون در بدن افزایش پیدا کرده و شما را بیدار نگه دارد، حتی اگر ورزش کردن باعث خسته شدن بدن‌تان گردد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.