رژیم افزایش سوخت و ساز ؛ آیا برای لاغری موثر است؟

0

بسیاری از مردم خواهانِ افزایش سوخت و ساز بدن خود هستند تا بتوانند لاغر شوند. تاکیدِ رژیم افزایش سوخت و ساز بر این است که مصرف برخی از غذاها در زمان مناسب می‌تواند سوخت و ساز بدن را افزایش داده و اجازه دهد تا غذای زیادی بخورید، و در عین حال وزن کم کنید. با این حال، همانند بسیاری از رژیم‌های غذایی معاصر، این رژیم نیز نقدهای متناقضی دریافت کرده است. در این مقاله به بررسی رژیم افزایش سوخت و ساز و اثرگذاری آن در کاهش وزن خواهیم پرداخت.

امتیاز وبسایت Healthline به رژیم افزایش سوخت و ساز : ۳٫۲۵ از ۵

جزییات امتیاز

 • امتیاز کلی: ۳٫۲۵
 • کاهش وزن سریع: ۳
 • کاهش وزن درازمدت: ۳
 • آسان بودن رژیم: ۳
 • کیفیت تغذیه: ۴

رژیم افزایش سوخت و ساز چیست؟

رژیم افزایش سوخت و ساز یک برنامۀ غذایی است که به شما قول کاهش وزن ۹ کیلوگرمی در طول ۲۸ روز را می‌دهد.

این رژیم توسط هیلی پومروی طراحی شده است که یک متخصص تغذیۀ مشهور می‌باشد و تحصیلات او مربوط به علوم حیوانات است.

این رژیم ادعا می‌کند که با خوردن برخی غذاهای خاص در زمان‌های مشخص، باعث می‌شود تا سرعت سوخت و ساز بدن افزایش یافته و به کاهش وزن منجر گردد.

در این رژیم، علاوه بر یک برنامۀ غذایی هفتگی، فهرستی از غذاهای نامناسب را نیز دریافت می‌کنید. رژیم افزایش سوخت و ساز همچنین شما را تشویق می‌کند تا در طول هفته ۲ تا ۳ مرتبه ورزش انجام دهید.

اگر در پایان دورۀ ۲۸ روزه به وزن مورد نظرتان نرسید، این رژیم شما را تشویق می‌کند تا یک دورۀ دیگر را آغاز کرده و تا زمانی که به وزن مورد نظرتان برسید، رژیم را دنبال کنید.

گفته می‌شود که بعد از رسیدن به وزن مورد نظرتان، می‌توانید این رژیم را به مدت یک هفته در هر ماه انجام دهید تا وزن‌تان حفظ گردد. همچنین می‌توانید هر شش ماه یکبار یک دورۀ کامل (۴ هفته) از این رژیم را انجام دهید.

اگرچه علم از برخی از اصول این برنامۀ غذایی حمایت می‌کند، اما اغلب ادعاهای مطرح شده پیرامونِ رژیم افزایش سوخت و ساز براساس شواهد علمی مستحکم نیستند.

نحوه دنبال کردن رژیم افزایش سوخت و ساز

این رژیم غذایی به سه فاز تقسیم می‌شود که این فازها هر هفته و به طور کلی به مدت ۴ هفته تکرار می‌شوند.

هر فاز یا مرحله بر روی غذاهای متفاوتی تاکید داشته و توصیه‌هایی را برای فعالیت‌های جسمانی متنوع ارائه می‌دهد.

اندازۀ وعده‌های غذایی در هر فاز متفاوت است و به وزنی که می‌خواهید از دست بدهید بستگی دارند. در ادامه اصول و چهارچوب اصلی این رژیم را بررسی خواهیم کرد.

فاز ۱ (شنبه تا یکشنبه)

طرفداران این رژیم ادعا می‌کنند که این فاز استرس را از بین برده و بدن شما را قانع می‌کند که دیگر برای ذخیرۀ چربی تلاشی انجام ندهد.

در طول این دو روز، باید یک رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات و گلوکز را همراه با مقادیر متعادلی از پروتئین دنبال کنید. همچنین باید از مصرف چربی در این دوره خودداری شود.

این دوره برای کاهش استرس و اضطراب، آماده کردن بدن برای کاهش وزن و تشویق غدد آدرنال برای تولید مقادیر کمتری از هورمون استرس (کورتیزول) در نظر گرفته شده است.

غذاهای مجاز این فاز عبارتند از میوه‌های سرشار از گلوکز نظیر گلابی، انبه، آناناس و طالبی، بعلاوۀ غلات درستۀ سرشار از کربوهیدرات نظیر اوتمیل، برنج قهوه‌ای، گندم شهرکردی و پاستای برنج قهوه‌ای.

این فاز همچنین شما را برای مصرف غذاهای سرشار از ویتامین ب و ث نظیر گوشت گاو بدون چربی، عدس، پرتقال، بوقلمون و کیوی تشویق می‌کند. تصور می‌شود که این مواد غذایی تیروئید را برای سوزاندن موثرِ چربی، پروتئین و کربوهیدرات تحریک می‌کنند و باعث می‌شوند تا قند به جای اینکه به‌عنوان چربی در بدن ذخیره گردد، به انرژی تبدیل شود.

این رژیم شما را برای انجام حداقل یک تمرین هوازی در این فاز تشویق می‌کند.

فاز ۲ (دوشنبه تا سه‌شنبه)

این فاز برای باز کردن ذخایر چربی‌ و عضله‌سازی در نظر گرفته شده است. در طول این دو روز، رژیم شما باید سرشار از پروتئین و سبزیجات قلیایی و بدون نشاسته باشد. مصرف کربوهیدرات و چربی باید کم شود.

غذاهای سرشار از پروتئین و کم‌چرب نظیر گوشت گاو، گاومیش، بوقلمون، ماهی و مرغ به ساخت عضلات کمک می‌کنند.

این فاز همچنین سبزیجاتی نظیر کلم، بروکلی، کلم کالی، اسفناج، خیار و کولارد سبز را شامل می‌شود.

این برنامۀ غذایی ادعا می‌کند که این سبزیجات قلیایی هستند و اسید خون را کاهش داده و کبد را برای آزاد کردن سلول‌های چربی تحریک می‌کنند.

در عین حال، گفته می‌شود که این سبزیجات حاوی آنزیم‌ها و مواد مغذی گیاهی هستند که بدن برای تجزیۀ غذاهای سرشار از پروتئین به آنها نیاز دارد.

با این حال، فراموش نکنید که بدن شما با دقت سطح pH خون را تنظیم می‌کند و آن را کمی قلیایی و در حدود ۷٫۳۶ تا ۷٫۴۴ نگه می‌دارد. در واقع، خارج شدن pH خون از این بازه می‌تواند با عواقب زیان‌آوری همراه باشد.

در نتیجه، اگرچه سبزیجات معرفی شده در این فاز بسیار برای سلامتی مفید هستند، اما این فواید ناشی از اثرات آنها بر pH خون نمی‌باشد.

این رژیم شما را برای انجام حداقل یک جلسه تمرین با وزنه در این فاز تشویق می‌کند.

فاز ۳ (چهارشنبه تا جمعه)

این فاز برای افزایش سرعت سوخت و ساز و چربی‌سوزی طراحی شده است.

در طول این سه روز، باید بسیاری از چربی‌های سالم را به وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌های خود اضافه کرده و در عین حال مقادیر متعادلی از پروتئین و کربوهیدرات را مصرف کنید.

غذاهایی که می‌توانید در این فاز مصرف کنید عبارتند از روغن زیتون یا دانه انگور، مایونز تهیه شده از گلرنگ، تخم‌مرغ، مغزهای خوراکی، دانه‌ها، نارگیل، آووکادو و زیتون.

همچنین باید غذاهایی نظیر جلبک دریایی، روغن نارگیل، میگو و خرچنگ دریایی را به رژیم خود اضافه کنید، زیرا ادعا می‌شود که این مواد غذایی از طریق تحریک غده تیروئید، سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهند.

در طول این فاز می‌توانید یک فعالیت ضداسترس نظیر یوگا، مدیتیشن یا حتی ماساژ را انجام دهید. اینکار برای کاهش سطوح هورمون استرس و افزایش گردش ترکیبات چربی‌سوز در بدن در نظر گرفته شده است.

از این غذاها اجتناب کنید

رژیم افزایش سوخت و ساز دربارۀ مصرف این غذاها هشدار می‌دهد و تاکید دارد که تا حد امکان باید از مصرف آنها خودداری کرد:

 • گندم
 • ذرت
 • لبنیات
 • سویا
 • میوه خشک‌شده
 • آبمیوه‌ها
 • شکر پالایش‌شده
 • شیرین‌کننده‌های مصنوعی و غذاهای حاوی این شیرین‌کننده‌ها
 • کافئین
 • الکل
 • غذاهای رژیمیِ بدون چربی

با این حال، پایه‌گذارِ این رژیم غذایی چند استثنا را برای گیاه‌خواران و افراد وگان ارائه کرده است که می‌توانند سه غذای حاوی سویا را مصرف کنند. این غذاها عبارتند از تمپه، توفو و ادامامه. فراموش نکنید که این غذاها باید ارگانیک بوده و دستکاری ژنتیکی نشده باشند (GMO نباشند).

در این رژیم غذایی، مصرف محصولات غیرارگانیک و گوشت‌های حاوی نیترات نیز ممنوع است، زیرا این محصولات حاوی افزودنی‌ها، نگهدارنده‌ها، آفت‌کش‌ها، حشره‌کش‌ها و هورمون‌هایی هستند که تصور می‌شود سرعت چربی‌سوزی کبد را کاهش می‌دهند.

آیا به کاهش وزن کمک می‌کند؟

رژیم افزایش سوخت و ساز احتمالا به چندین دلیل به شما کمک خواهد کرد تا وزن‌تان را کاهش دهید.

در ابتدا، این رژیم سرشار از غذاهای درسته است و شاید مصرف فیبرتان را افزایش دهد که این می‌تواند در کاهش وزن نقش داشته باشد.

این رژیم همچنین سویا، گندم، شکر پالایش‌شده و شیرین‌کننده‌ها را از برنامه غذایی حذف می‌کند که به طور خودکار باعث حذف بسیاری از غذاهای فرآوری‌شده می‌شود. این می‌تواند به طور طبیعی تعداد کالری‌های مصرفی شما را کاهش داده و کاهش وزن را تشویق کند.

بعلاوه، تمرین جسمانیِ هفتگیِ تجویز شده در این رژیم نیز کالری‌سوزی شما را افزایش داده و در نتیجه می‌تواند با ایجاد کردن کمبود انرژی در بدن، به کاهش وزن کمک کند.

در نهایت، هیدراته بودن یا تامین آب بدن – که این رژیم بر روی آن بسیار تاکید دارد – می‌تواند اشتها را کاهش داده و ممکن است به شما کمک کند تا کالری بیشتری بسوزانید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.