ترس از پرواز با هواپیما : دلایل و روش‌های درمان

0

در طول یک قرن اخیر، روابط ما انسان‌ها با پرواز کردن به طور قابل‌توجهی تغییر کرده است. سفر هوایی از یک افسانه به عملی رایج و گسترده تبدیل شده و از محبوب‌ترین روش‌های حمل و نقل است. به گزارش انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی (IATA)، روزانه حدود ۱۰۰ هزار پرواز در سراسر جهان انجام می‌گیرد. این انجمن تخمین زده است که در سال ۲۰۱۷ حدود ۳٫۷ میلیارد مسافر در سراسر جهان از سفر هوایی استفاده کرده‌اند. با این حال، افرادی وجود دارند که با ترس از پرواز یا آویوفوبیا مواجه هستند و برای انجام سفر هوایی با مشکلات جسمانی و روانی مختلفی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. در این مقاله به بررسی ترس از پرواز با هواپیما و علل این هراس خواهیم پرداخت.

حقایقی دربارۀ سفر هوایی

سفر هوایی در سالهای اخیر از دو بعد تکرر و ایمنی کلی، با افزایش روبه‌رو بوده است. به گزارش سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ICAO)، میزان تصادفات هوایی در سال ۲۰۱۶ – ۲٫۸ تصادف به ازای هر یک میلیون پرواز – پایین‌ترین نرخ تصادفات هوایی در طول تاریخ می‌باشد.

براساس گزارش منتشر شده در مجلۀ Research in Transportation Economics، سفر هوایی در مقایسه با سایر روش‌های حمل و نقل رایج، از منظر آمار مرگ و میر، امن‌ترین گزینه است. سایر روش‌های حمل و نقل عبارتند از:

 • خودرو
 • کشتی
 • مترو
 • قطار
 • اتوبوس

علت ترس از پرواز چیست؟

چندین احتمال برای بروز ترس از پرواز وجود دارد. این ترس می‌تواند ناشی از یک عامل اثرگذارِ مستقیم و واحد بوده یا ترکیبی از عوامل مختلف باشد.

اثرگذاری مستقیم ممکن است تجربۀ یک پرواز بد یا ارتباط برقرار کردن با کسی باشد که تجربۀ یک سانحۀ هوایی را داشته است.

حسِ نداشتن کنترل یکی از رایج‌ترین محرک‌های اضطراب بوده و همچنین عاملی اثرگذار برای آویوفوبیا است. قرار گرفتن در ارتفاع بالا می‌تواند شما را متوجه این موضوع کند که برخی از چیزها در زندگی در کنترل انسان نیستند و این می‌تواند اضطراب‌زا باشد.

کلاستروفوبیا یا تنگناهراسی نیز مشکلی دیگر است که می‌تواند باعث برانگیختگی آویوفوبیا شود. کابینِ هواپیما فضایی تنگ و شلوغ است و می‌تواند احساسات فرد را تحریک کند.

۸ ترفند برای مقابله با ترس از پرواز

اگر با ترس از پرواز مواجه هستید، ترفندهای زیر ممکن است به شما برای کاهش ناراحتی در حین پرواز کمک کنند.

بیشتر بخوانید:
 1. تمرکز کنید: به مدت ۴ ثانیه نفس عمیق کشیده و سپس به مدت ۶ ثانیه نفس را بیرون دهید.
 2. قوزک پاهایتان را روی هم انداخته و دستان را به شکل ضربدری روی سینه‌تان قرار دهید. در حالی که زبانتان بر روی سقف دهان قرار دارد، نفس عمیق بکشید.
 3. حواس‌پرتی‌های استرس‌زا را دور کنید: پردۀ پنجره را پایین بکشید تا اشیاء در حال حرکت حواس‌تان را پرت نکنند.
 4. پیشگیری از اضطراب: تمرینات آرامش ذهن و مدیتیشن را یک یا دو هفته قبل از پرواز و به صورت روزانه انجام دهید.
 5. از عناصر آرامش‌بخش استفاده کنید: چیزهایی را پیدا کنید که به تمرکز‌تان کمک می‌کنند و اضطراب را کاهش می‌دهند. می‌توانید موسیقی آرامشبخش گوش دهید یا خوراکی‌های مورد علاقه‌تان را همراه داشته باشید. از مصرف شکر خودداری کنید، زیرا یک محرک است.
 6. دوری از عوامل اثرگذار: وقتی اضطراب کلی‌تان بالا برود، ممکن است احتمال بروز آویوفوبیا نیز افزایش یابد. شاید دوری کردن از عناصر اضطراب‌زا نظیر کافئین، نوشیدنی‌های انرژی‌زا و سایر محرک‌ها برایتان مفید باشد.
 7. ترس‌تان را شناسایی کنید: آیا از نداشتن کنترل هراس دارید؟ آیا ترس‌تان از مرگ است؟ یا علت ترس‌تان کلاستروفوبیاست؟ محرک‌های مختلف برای تسکین یافتن نیازمند اقدامات متفاوت هستند. اگر دانستن حقایقی دربارۀ سفر هوایی حال‌تان را بهتر می‌کند، قبل از پرواز در این‌باره مطالعه کنید. اگر کلاستروفوبیا شما را تحریک می‌کند، قبل از وارد شدن به هواپیما با شرکت هواپیمایی در این مورد صحبت کنید.
 8. ترس را رها کنید: بسیاری از افرادی که ترس از پرواز دارند، با مشکلات کنترل نیز مواجه‌اند. به رها کردن کنترل و سپردن آن به خلبان فکر کنید. خلبان یک فرد حرفه‌ای است که هزاران ساعت از وقت خود را صرف پرواز با هواپیما کرده است.

زمان مراجعه به پزشک

بسیاری از مردم به صورت روزانه با اضطراب دست و پنجه نرم می‌کنند .به گزارش موسسه سلامت روان در آمریکا، ۴۰ میلیون آمریکایی با نوعی از اضطراب درگیر هستند.

اگر ترس‌تان به گونه‌ای بر شما چیره شده که حس می‌کنید زندگی‌تان غیرقابل مدیریت است، حتما برای دریافت کمک به یک فرد متخصص و حرفه‌ای مراجعه کنید. افراد حرفه‌ای به شما کمک می‌کنند تا علت ترس‌تان را شناسایی کرده و روش‌های موثر برای مدیریت آن را پیدا کنید. این افراد همچنین به شما کمک می‌کنند تا درمان مناسب برای بازیایی سلامتی جسمانی و روانی خود را دریافت کنید.

گزینه‌های درمانی

درمان ترس از پرواز معمولا مصرف دارو یا جلسات تراپی را شامل می‌شود. پزشکان ممکن است مصرف داروهای ضداضطراب را توصیه کنند. این داروها عموما در دو نوع عرضه می‌شوند: ۱٫ دارویی که تنها هنگام مواجه با استرس مصرف می‌کنید. ۲٫ دارویی که به طور منظم مصرف می‌شود.

پزشکان همچنین ممکن است روان‌درمانی را توصیه کنند که موارد زیر را شامل می‌شود:

 • درمان از طریق مواجه
 • هیپنوتیز
 • مدل‌سازی
 • گفتاردرمانی

تمرینات آرامش‌بخش و تنفس نیز ممکن است مفید باشند.

کلام آخر

اگرچه پرواز کردن تنها روش برای سفر کردن نیست، اما یکی از سریع‌ترین و امن‌ترین روش‌هاست. اگر می‌خواهید ترس از پرواز را پشت سر بگذارید، گزینه‌های مختلفی پیش روی شما هستند که می‌توانند به مدیریت محرک‌ها و استرس همراه با آنها کمک کنند.

نباید ترس از پرواز به‌گونه‌ای باشد که توانایی شما برای بازدید از نقاط مختلف جهان یا اعضای خانواده و دوستان‌تان را سرکوب کند. ابزارهای مختلفی نظیر مدیتیشن و تراپی وجود دارند که می‌توانند به مدیریت حسی که به نظر غیرقابل کنترل می‌آید کمک کنند.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.