فواید فیبر برای بدن

0

فیبر، ماده ای گیاهی و غیر قابل هضم برای انسان میباشد که با نام های زیرینه و فیبر خوراکی نیز شناخته می شود. فیبر بر خلاف دیگر مواد غذایی مانند چربی، پروتئین و کربوهیدرات ها، توسط بدن جذب نمی شود و مستقیما از طریق روده کوچک دفع میگردد. در این مطلب به بررسی فواید فیبر برای بدن میپردازیم.

اثرات فیبر بر بدن

قبل از شرح تاثیرات این ماده بر بدن، بهتر است ابتدا انواع فیبر را بشناسیم. این ماده در دو نوع قابل حل و غیر قابل حل وجود دارد.

فیبر قابل حل، با حل در آب، به ماده ای لزج و ژله مانند تبدیل شده و به کاهش قند و کلسترول خون کمک بسیاری میکند.

نوع غیر قابل حل این ماده نیز، بعلت حل نشدن در آب، میتواند حرکت مواد غذایی را در روده آسان تر کرده و حجم مدفوع را افزایش دهد.

با وجود اینکه بسیاری از گیاهان شامل هر دو نوع فیبر هستند، اما بعلت اختلاف مقدار فیبر در گیاهان، مصرف گیاهانی که فیبر بیشتری دارند، مخصوصا میوه و سبزیجات تازه بیشتر توصیه میشود.

فواید فیبر برای بدن

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به مهمترین فواید فیبر برای بدن:

کمک به کاهش وزن

فیبر با تقویت باکتری های روده، تاثیر بسیار زیادی بر روی کاهش وزن دارد. طبق مطالعات انجام شده، سلامت باکتری های روده، در داشتن وزنی مناسب موثر است و نیز میتواند از سندروم چاقی و سندروم متابولیک جلوگیری کند.

بهبود سلامت روده و جلوگیری از یبوست

بیشتر بخوانید:

افزایش میزان فیبر مصرفی میتواند مقدار مدفوع را افزایش داده و از یبوست جلوگیری کند. البته افراد خاصی وجود دارند که به این ماده غذایی حساسیت داشته و با مصرف آن نشانه های بیماری در آنها پدید  می آید. بیمارانی که از یبوست مزمن رنج میبرند و تابحال از فیبر در رژیم غذایی خود استفاده نکرده اند نیز از این قبیل افراد هستند.

کمک به درمان دیابت

یکی از فواید فیبر تاثیر کم آن روی قند خون است و این، به علت هضم نشدن آن در روده میباشد. دیگر فایده این ماده، توانایی آن در کاهش تاثیر کربوهیدرات ها بر مقدار گلوکز خون است و این کار  سرعت آزادسازی گلوکز در خون را کاهش میدهد. سازمان مبارزه با دیابت آمریکا، استفاده از این ماده را یکی از مناسب ترین روش های درمان این عارضه اعلام کرده است.

پیشگیری از سرطان

فیبر علاوه بر کمک به دفع مدفوع از بدن، در دفع سموم شیمیایی نیز موثر است و به همین علت، احتمال وقوع سرطان را کاهش میدهد.

فواید فیبر برای درمان بواسیر

ورم کردن رگ های خونی واقع در روده، منجر به بیماری بواسیر میشود و عمل دفع مواد را بسیار مشکل میسازد. اما بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشکده پزشکی هاروارد، فیبر قادر به جلوگیری از این عارضه است. وجود مقدار مناسب فیبر در وعده های غذایی، به درمان بواسیر نیز کمک بسیاری میکند.

جلوگیری از سنگ کیسه صفرا و سنگ کلیه

طبق تحقیقات انجام شده، مصرف کم فیبر احتمال تشکیل سنگ کیسه صفرا را افزایش میدهد. علاوه بر این، فیبر قادر به جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه نیز هست.

افزایش استحکام استخوان ها

با وجود اینکه نتایج زیادی در این زمینه وجود ندارد، در یکی از تحقیقات به توانایی این ماده در افزایش استحکام استخوان ها در دوران پس از یائسگی اشاره شده است. البته برای اثبات این ادعا باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.