تفاوت فولیک اسید با فولات

0

فولات و فولیک اسید انواع مختلفی از ویتامین B9 هستند. اگرچه تفاوت آشکاری میان این دو وجود دارد، اما نام آن ها اغلب به جای یکدیگر به کار می رود. در واقع حتی بسیاری از افراد حرفه ای نیز فولیک اسید و فولات را با یکدیگر اشتباه می گیرند. در این مقاله به بررسی تفاوت فولیک اسید با فولات و ویژگی های این دو ترکیب میپردازیم.

آگاهی یافتن از تفاوت این دو بسیار حائز اهمیت است، زیرا اثر یکسانی بر سلامتی ندارند.

ویتامین B9

برای درکِ تفاوت فولیک اسید با فولات باید ابتدا با ویتامین B9 آشنا شویم.

ویتامین B9 یک ماده مغذی ضروری است که طبیعتا در فولات وجود دارد. فولات در بسیاری از عملکردهای مهم بدن نقش دارد، به عنوان مثال نقش اساسی را در رشد سلول ها و تشکیل DNA ایفا می کند.

میزان کم فولات با افزایش خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات مربوط به سلامتی در ارتباط است مانند:

  • افزایش هموسیستئین: میزان بالای هموسیستئین می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی یا سکته شود.
  • نقص های مادرزادی: میزان کم فولات در زنان باردار با اختلالات مادرزادی مانند نقص لوله عصبی در ارتباط است.
  • خطر سرطان: عدم میزان کافی فولات در ابتلا به سرطان نیز نقش دارد.

به همین دلیل مصرف مکمل های ویتامین B9 بسیار رایج است.

غنی کردن غذاها با این ماده مغذی در برخی کشورها مانند آمریکا، کانادا و شیلی اجباری است.

با این حال مشکلی که وجود دارد این است که مکمل ها و مواد غذایی غنی شده معمولا حاوی فولیک اسید هستند نه فولات.

فولات

فولات یکی از انواع ویتامین B یعنی ویتامین B9 می باشد. نام آن نشات گرفته از واژه لاتین Folium است که به معنای برگ است. در واقع سبزیجات برگدار یکی از بهترین منابع غذایی فولات هستند.

فولات نام جامعی برای گروهی از ترکیباتی می باشد که خواص مشابهی با یکدیگر دارند.

نوع فعال ویتامین B9 فولاتی است که به عنوان لوومفولیک اسید یا ۵ متیل تترا هیدروفولات (۵-MTHF) شناخته می شود.

بیشتر فولات قبل از وارد شدن به جریان خون در دستگاه گوارش به ۵MTFH تبدیل می شود.

فولیک اسید

فولیک اسید نوع ترکیبی ویتامین B9 است که به عنوان Pteroylmonoglutamic asid نیز شناخته می شود. فولیک اسید در مکمل ها و مواد غذایی فرآوری شده مانند آرد یا غلات صبحانه استفاده می شود. برای سالیان زیادی این گونه تصور می شد که فولیک اسید بهتر از فولات موجود در طبیعت جذب می شود. با این وجود نشان داده شده است یک رژیم غذایی سرشار از فولات نیز تقریبا به همان اندازه کارایی دارد.

بر خلاف فولات، بیشتر فولیک اسید در دستگاه گوارش به نوع فعال ویتامین B9 یا همان ۵MTHF  تبدیل نمی شود، در عوض باید در کبد یا سایر بافت ها تبدیل گردد.

بیشتر بخوانید:

این یک فرآیند آرام و ناکارآمد است. پس از مصرف مکمل فولیک اسید زمان می برد تا بدن تمامی آن را به ۵MTHF تبدیل کند.

حتی دوز اندکی از فولیک اسید (مانند ۲۰۰ الی ۴۰۰ میکروگرم در روز) تا زمانی که دوز بعدی مصرف نشود، کاملا تبدیل یا سوخت و ساز نمی شود. این مشکل هنگامی که غذاهای غنی شده همراه با مکمل های فولیک اسید خورده می شوند تشدید می گردد. در نتیجه فولیک اسید سوخت و ساز نشده به طور رایج در جریان خون افراد حتی در حالت روزه نیز یافت می شود.

این یک امر نگران کننده است زیرا میزان بالای فولیک اسید سوخت و ساز نشده با بسیاری از مشکلات مربوط به سلامتی در ارتباط است.

با این وجود، یک بررسی صورت گرفته حاکی از این است که مصرف فولیک اسید همراه با سایر ویتامین های B بخصوص ویتامین B6 تبدیل آن را راحتتر می کند.

آیا فولیک اسید سوخت و ساز نشده مضر است؟

بررسی های فراوانی نشان می دهند که میزان بالای فولیک اسید سوخت و ساز نشده می تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد مانند:

  • افزایش خطر سرطان: میزان بالای فولیک اسید سوخت و ساز نشده در افزایش خطر ابتلا به سرطان نقش دارد. همچنین احتمال دارد سرعت رشد زخم های پیش سرطانی را افزایش دهد.
  • مشخص نشدن کمبود ویتامین B12: میزان بالای فولیک اسید در برخی افراد مسن تر می تواند باعث مخفی شدن کمبود ویتامین B12 شود. عدم جبران کمبود این ویتامین ممکن است منجر به افزایش خطر ابتلا به زوال عقل و اختلالات عصبی شود.

حتی مصرف دوز کمی فولیک اسید سوخت و ساز نشده (۴۰۰ میکروگرم) می تواند باعث تجمع آن در جریان خون شود.

اگرچه مصرف زیاد فولیک اسید یک مسئله نگران کننده است، اما در رابطه با مشکلاتی که برای سلامتی به وجود می آورد لازم است بررسی های بیشتری صورت بگیرد.

سالمترین منبع ویتامین B9 چیست؟

بهتر است ویتامین B9 را از غذاهای درسته دریافت کنید. از جمله مواد غذایی مملو از فولات می توان به مارچوبه، آووکادو، اسفناج و کاهو اشاره کرد. با این وجود برای برخی افراد مانند زنان باردار مصرف مکمل های ویتامین B9 روش مطمئن تری برای دریافت میزان کافی ویتامین B9 است.

در چنین مواردی بهتر است مکمل هایی انتخاب شوند که حاوی فولیک اسید نباشند.

برخی مکمل ها حاوی ۵MTHF هستند که جایگزین بهتری برای فولیک اسید به شمار می آیند. بررسی ها نشان می دهند که ۵MTHF مشابه فولیک اسید یا حتی بهتر از آن است.

مکمل ۵MTHF با کلسیم در ارتباط است و معمولا به عنوان متیل فولات یا لووم فولات کلسیم شناخته می شود. همچنین با اسامی تجاری متافولین و Deplin به فروش می رسد.

تفاوت فولیک اسید با فولات

تفاوت فولیک اسید با فولات شامل موارد مختلفی است.

در حالی که فولات به طور طبیعی در غذاها وجود دارد، فولیک اسید ترکیبی مصنوعی است. به نظر می رسد که بدن فولیک اسید را به خوبی سوخت و ساز نمی کند و در تبدیل آن به نوع فعال ویتامین B9 با مشکل مواجه می شود. این امر موجب می شود فولیک اسید سوخت و ساز نشده در بدن تجمع یابد و پیامدهای منفی را به وجود آورد. خوشبختانه جایگزین های زیادی برای فولیک اسید وجود دارد. این جایگزین ها مکمل های متیل فولات و انواع زیادی از غذاها را شامل می شوند.

نظر شما دربارۀ تفاوت فولیک اسید با فولات چیست؟ دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.