افزایش نیتریک اکسید با مواد غذایی

0

نیتریک اکسید یک مولکول حیاتی است که توسط بدن تولید شده و به شکل‌های مختلف بر روی سلامتی اثر می‌گذارد. این ماده به رقیق شدن رگ‌های خونی کمک می‌کند و باعث تشویقِ جریان خون مطلوب شده و ممکن است فواید مختلفی برای سلامتی داشته باشد. این فواید عبارتند از بهبود عملکرد ورزشی، کاهش فشارخون و بهبود عملکرد مغز. یکی از بهترین و موثرترین روش‌های طبیعی برای افزایش نیتریک اکسید این است که تغییراتی را در رژیم غذایی خود اعمال کنید. در این مقاله به معرفی بهترین مواد غذایی برای افزایش نیتریک اکسید می‌پردازیم.

چغندر قرمز

چغندر سرشار از نیترات‌های غذایی است که در بدن به نیتریک اکسید تبدیل می‌شوند.

براساس نتایج یک مطالعه که بر روی ۳۸ بزرگسال انجام شد، مصرف آب چغندر در عرض تنها ۴۵ دقیقه، باعث افزایش نیتریک اکسید به میزان ۲۱ درصد می‌شود.

به طور مشابه، مطالعۀ دیگری نشان داده است که نوشیدن ۱۰۰ میلی‌لیتر آب چغندر به طور چشمگیری باعث افزایش نیتریک اکسید در مردان و زنان می‌شود.

به لطفِ محتوایِ غنیِ نیترات‌های غذایی، چغندر با فواید فراوانی برای سلامتی در ارتباط است. این فواید عبارتند از بهبود عملکرد شناختی، بهبود عملکرد ورزشی و کاهش سطوح فشارخون.

سیر

سیر می‌تواند از طریق فعال کردن سنتاز نیتریک اکسید، سطوح نیتریک اکسید را افزایش دهد. سنتاز نیتریک اکسید آنزیمی است که به تبدیل آمینو اسید ال-آرژینین به نیتریک اکسید کمک می‌کند.

یک مطالعۀ حیوانی نشان داده است که مصرف عصارۀ سیر قدیمی باعث افزایش موقتی و ۴۰ درصدی نیتریک اکسید خون به مدت یک ساعت می‌شود.

یک مطالعۀ درون‌کشتگاهی نشان می‌دهد که عصارۀ سیر قدیمی همچنین به حداکثر رساندنِ میزانِ جذبِ نیتریک اکسید در بدن کمک می‌کند.

مطالعات انسانی و حیوانی نشانگر این هستند که سیر توانایی افزایش نیتریک اکسید را دارد و اثرات مثبتی بر روی سلامتی داشته و به کاهش فشارخون و بهبود تحمل ورزشی کمک می‌کند.

گوشت

گوشت، ماکیان و غذاهای دریایی همگی منابع بسیار خوب کوآنزیم کیو۱۰ یا CoQ10 هستند. باور می‌شود که این ترکیب مهم به حفظ نیتریک اکسید در بدن کمک می‌کند.

در حقیقت، تخمین زده می‌شود که به طور میانگین رژیم‌های غذایی ۳ تا ۶ میلی‌‌گرم CoQ10 دارند که حدود ۶۴ درصد آن از گوشت و ماکیان تامین می‌شود.

گوشت احشاء، ماهی چرب و گوشت ماهیچه نظیر گوشت گاو و مرغ حاوی بالاترین مقادیر CoQ10 هستند.

مطالعات نشان می‌دهند که مصرف کافیِ CoQ10 در رژیم غذایی، نه تنها در حفظ نیتریک اکسید موثر است، بلکه می‌تواند به بهبود عملکرد ورزشی، پیشگیری از میگرن‌ها و بهبود سلامت قلب کمک کند.

شکلات تلخ

شکلات تلخ مملو از فلاوانول‌ها است؛ ترکیباتی طبیعی که فواید بسیار چشمگیری برای سلامتی دارند.

تحقیقات نشان می‌دهند که فلاوانول‌های موجود در کاکائو می‌توانند به ایجادِ سطوحِ مطلوبِ نیتریک اکسید در بدن کمک کرده، سلامت قلب را تشویق کرده و از سلول‌ها در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می‌کنند.

در یک مطالعۀ ۱۵ روزه، ۱۶ نفر مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان می‌دهند که مصرف روزانه ۳۰ گرم شکلات تلخ به افزایش چشمگیر سطوح نیتریک اکسید در خون می‌انجامد.

بعلاوه، شرکت‌کنندگان کاهش فشارخون سیستولیک و دیاستولیک را تجربه کردند.

بدلیل محتوایِ غنیِ فلاوانول‌ها، شکلات تلخ با بهبود جریان خون، افزایش عملکرد مغز و کاهش خطر بیماری قلبی نیز ارتباط داده شده است.

افزایش نیتریک اکسید

بیشتر بخوانید:

سبزیجات برگدار

سبزیجات برگدار نظیر اسفناج، آروگولا، کلم کالی و کلم سرشار از نیترات‌ها هستند که در بدن به نیتریک اکسید تبدیل می‌شوند.

براساس نتایج یک بررسی، مصرف منظم غذاهای سرشار از نیترات نظیر سبزیجات برگدار می‌تواند به حفظ سطوح کافیِ نیتریک اکسید در خون و بافت‌های بدن کمک کند.

یک مطالعه حتی نشان داده است که خوردن وعده‌های غذایی سرشار از نیترات و اسفناج باعث افزایش هشت برابریِ سطوح نیترات بزاقی شده و فشارخون سیستولیک را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

همچنین پژوهش دیگری نشان می‌دهد که مصرف سبزیجات برگدارِ سرشار از نیترات ممکن است با کاهش خطر بیماری قلبی و زوال شناختی در ارتباط باشد.

مرکبات

مرکباتی نظیر پرتقال، لیمو، لیمو شیرین و گریپ‌فروت از منابع بسیار خوب ویتامین ث هستند که یک ویتامین مهم و محلول در آب می‌باشد و نقشی مرکزی در سلامتی انسان دارد.

ویتامین ث می‌تواند از طریق افزایش زیست‌فراهمیِ نیتریک اکسید و به حداکثر رساندن جذب این ماده در بدن، به افزایش نیتریک اکسید کمک کند.

تحقیقات نشان می‌دهند که ویتامین ث ممکن است به افزایش سطوح سنتاز نیتریک اکسید نیز کمک کند؛ آنزیم که برای تولید نیتریک اکسید مورد نیاز است.

مطالعات حاکی از این هستند که مصرف مرکبات ممکن است با کاهش فشارخون، بهبود عملکرد مغز و کاهش خطر بیماری قلبی در ارتباط باشد. تمامیِ این فواید ممکن است ناشی از توانایی این میوه‌ها در افزایش نیتریک اکسید باشند.

انار

انار سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمند است و می‌تواند از سلول‌ها در برابر آسیب محافظت کرده و همچنین سطوح نیتریک اکسید را حفظ می‌کند.

یک مطالعۀ درون‌کشتگاهی نشان داده است که آب انار برای محافظت از نیتریک اکسید در برابر آسیب اکسیداتیو موثر بوده و در عین حال فعالیت این ماده را افزایش می‌دهد.

یک مطالعۀ حیوانی نشان می‌دهد که آب انار و عصارۀ میوه انار توانایی افزایش سطوح سنتاز نیتریک اکسید را دارند و تراکم نیترات‌ها در خون را افزایش می‌دهند.

نتایج مطالعات انسانی و حیوانی نشانگر این هستند که انار سرشار از آنتی‌اکسیدان بوده و می‌تواند به بهبود جریان خون کمک کند. این می‌تواند به ویژه برای درمان مشکلاتی نظیر فشارخون بالا و اختلال نعوظ موثر باشد.

مغزها و دانه‌ها

مغزها و دانه‌ها سرشار از آرژینین هستند؛ نوعی آمینو اسید که در تولید نیتریک اکسید نقش دارد.

برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که اضافه کردن غذاهای حاوی آرژینین (مانند مغزها و دانه‌ها) به رژیم غذایی می‌تواند به افزایش نیتریک اکسید در بدن کمک کند.

به طور مثال، یک مطالعه که بر روی ۲۷۷۱ نفر انجام شد نشان می‌دهد که مصرف بیشتر غذاهای سرشار از آرژینین با افزایش سطوح نیتریک اکسید در خون در ارتباط است.

هندوانه

هندوانه یکی از بهترین منابع سیترولین است؛ نوعی آمینو اسید که در بدن به آرژینین، و در نهایت به نیتریک اکسید تبدیل می‌گردد.

یک مطالعۀ کوچک نشان می‌دهد که مکمل‌های سیترولین به تحریک سنتز نیتریک اکسید کمک می‌کند. این اثرات تنها چند ساعت بعد از مصرف پدیدار می‌شوند، اما ممکن است برای مشاهدۀ اثرات مثبت آن بر سلامتی، به مدت زمان بیشتری نیاز باشد.

در همین حال، یک مطالعۀ دیگر که بر روی هشت مرد انجام شد نشان می‌دهد که نوشیدن ۳۰۰ میلی‌لیتر آب هندوانه به مدت دو هفته باعث بهبود چشمگیر فراهم‌زیستیِ نیتریک اکسید می‌شود.

تحقیقات جدید نشان می‌دهند که افزایش مصرف هندوانه نه تنها سطوح نیتریک اکسید را بهبود می‌دهد، بلکه می‌تواند به بهبود عملکرد ورزشی، کاهش فشارخون و افزایش جریان خون کمک کند.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.