افزایش جریان خون با مواد غذایی

0

گردش خون ضعیف یک مشکل رایج است که دلایل مختلفی دارد. بیماری سرخرگ محیطی (PAD)، دیابت، چاقی، سیگار کشیدن و بیماری رینود برخی از دلایل گردش خون ضعیف هستند. در این مقاله به معرفی بهترین مواد غذایی برای افزایش جریان خون می‌پردازیم.

جریان خون ضعیف می‌تواند با علائم ناخوشایندی همراه باشد، از جمله درد، گرفتگی‌های عضلانی، بی‌حسی، مشکلات گوارشی و سرد شدن دست‌ها یا پاها.

علاوه بر کسانی که گردش خون ضعیفی دارند، ورزشکاران و افراد فعال نیز ممکن است به افزایش گردش خون برای بهبود عملکرد ورزشی و ریکاوری نیاز داشته باشند.

اگرچه مشکلات گردش خون معمولا با مصرف دارو برطرف می‌شوند، اما خوردن برخی غذاها نیز می‌تواند به افزایش جریان خون کمک کند.

فلفل کاین

طعم تند فلفل کاین بدلیل وجود ماده‌ای به نام کپسایسین در این ادویه است.

کپسایسین از طریق کاهش فشارخون و تحریک آزاد شدن نیتریک اکسید و سایر مواد گشادکننده عروق، جریان خون به بافت‌ها را تشویق می‌کند.

مواد گشادکننده عروق از طریق آرام کردن ماهیچه‌های کوچک در دیوارۀ رگ‌های خونی، اجازه می‌دهند تا خون راحت‌تر در رگ‌ها و شریان‌ها جریان داشته باشد.

تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف فلفل کاین باعث افزایش گردش خون، بهبودی قدرت رگ‌های خونی و کاهش تجمع پلاک در شریان‌ها می‌شود.

بعلاوه، این فلفل تند در بسیاری از کرم‌های ضددرد یافت می‌شود، زیرا می‌تواند جریان خون به محل درد را افزایش دهد.

انار

انار میوه‌ای آبدار و شیرین است که به‌ویژه سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های پلی‌فنول و نترات‌ها می‌باشد که گشادکننده‌های عروق قدرتمندی هستند

مصرف انار – به‌عنوان آب انار، میوه خام یا مکمل – ممکن است جریان خون و اکسیژن‌رسانی به بافت ماهیچه‌ای را بهبود دهد که می‌تواند به‌طور ویژه برای افراد فعال مفید باشد.

مطالعه‌ای که بر روی ۱۹ نفر انجام شده است نشان می‌دهد که مصرف ۱۰۰۰ میلی‌گرم عصارۀ انار ۳۰ دقیقه قبل از تمرین ورزشی باعث افزایش جریان خون ، افزایش قطر رگ خونی و بهبود عملکرد ورزشی شده است.

مطالعه‌ای دیگر نشان داده است که مصرف روزانه ۵۰۰ میلی‌لیتر آب انار قبل یا در حین تمرین ورزشی باعث کاهش درد، آسیب عضلانی و التهاب در وزنه‌برداران حرفه‌ای می‌شود.

پیاز

پیاز منبع بسیار خوبی از آنتی‌اکسیدان‌های فلاونوئید است که برای سلامت قلب مفید می‌باشند.

این سبزی از طریق کمک به باز شدن شریان‌ها و عروق در زمان افزایش جریان خون ، گردش خون را بهبود می‌بخشد.

در یک مطالعه ۳۰ روزه که بر روی ۲۳ مرد انجام شد، مشخص گردید که مصرف ۴٫۳ گرم عصاره پیاز در روز به طور چشمگیری جریان خون و باز شدن شریان‌ها بعد از وعده‌های غذایی را بهبود داده است.

بیشتر بخوانید:

پیاز همچنین خواص ضدالتهابی دارد که می‌تواند از طریق کاهش التهاب در عروق و شریان‌ها، جریان خون و سلامت قلب را تقویت کند.

دارچین

دارچین ادویه‌ای است که خواص فراوانی برای سلامتی دارد، از جمله افزایش جریان خون.

در مطالعات حیوانی، استفاده از دارچین باعث بهبودی اتساع رگ‌های خونی و جریان خون در سرخرگ‌های کرونری شده است که این سرخرگ‌ها خون قلب را تامین می‌کنند.

در یک مطالعه، موش‌ها روزانه و به مدت هشت هفته به ازای هر پوند وزن ۹۱ میلی‌گرم عصاره چوب دارچین دریافت کردند. این موش‌ها بعد از یک تمرین خسته‌کننده، عملکرد بهتر قلب و بهبود جریان خون در سرخرگ‌های کرونری را تجربه کردند.

بعلاوه، تحقیقات نشان می‌دهند که دارچین می‌تواند از طریق آرام کردن رگ‌های خونی، به طور موثری فشارخون را در انسان‌ها کاهش دهد. این باعث بهبودی جریان خون و حفظ سلامت قلب می‌شود.

در یک مطالعه که بر روی ۵۹ فرد مبتلا به دیابت نوع ۲ انجام شد، مشخص گردید که مصرف ۱۲۰۰ میلی‌گرم دارچین به صورت روزانه به طور میانگین باعث کاهش فشارخون سیستولیک به میزان ۳٫۴ mmHg بعد از ۱۲ هفته شده است.

سیر

سیر بدلیل خواصش برای گردش خون و سلامت قلب مشهور است.

مطالعات نشان می‌دهند که سیر – به‌ویژه ترکیبات سولفور آن که آلیسین را شامل می‌شوند – می‌تواند جریان خون در بافت را افزایش داده و از طریق آرام کردن رگ‌های خونی، فشارخون را کاهش می‌دهد.

در واقع، رژیم‌های غذایی که سرشار از سیر هستند با بهبود اتساع رگ‌های خونی (FMD) در ارتباطند که نشانه‌ای از جریان خون مطلوب است.

در یک مطالعه ۴۲ نفر که بیماری سرخرگ کرونری داشتند مورد بررسی قرار گرفتند. افرادی که به مدت سه ماه روزانه دو مرتبه قرص ۱۲۰۰ میلی‌گرمی پودر سیر را مصرف کرده بودند، نسبت به گروه دارونما، ۵۰ درصد بهبودی جریان خون در سرخرگ‌های قسمت بالایی بازو را تجربه کردند.

ماهی چرب

ماهی‌های چرب نظیر سالمون و خال‌خالی از منابع بسیار خوب اسیدهای چرب امگا ۳ هستند.

این چربی‌های به‌طور ویژه برای گردش خون مفید هستند، زیرا آزاد شدن نیتریک اکسید را تشویق می‌کنند که رگ‌های خونی را گشاد کرده و باعث افزایش جریان خون می‌شود.

چربی‌های امگا ۳ همچنین به مهار کردن تجمع پلاکت‌ها در خون کمک می‌کنند. تجمع پلاکت‌ها فرآیندی است که می‌تواند به تشکیل لخته خونی بی‌انجامد.

علاوه بر این، مکمل‌های روغن ماهی با کاهش فشارخون بالا و بهبودی جریان خون در ماهیچه اسکلتی، هنگام ورزش و بعد از آن در ارتباط هستند.

به طور مثال، در مطالعه‌ای که بر روی ۱۰ مرد سالم انجام شد، مشخص گردید که دوزهای بالای روغن ماهی – ۴٫۲ گرم در روز به مدت چهار هفته – بعد از ورزش باعث بهبود چشمگیر جریان خون در پاها شده است.

سایر مواد غذایی مفید برای افزایش جریان خون

  • چغندر قرمز
  • زردچوبه
  • سبزیجات برگدار
  • مرکبات
  • گردو
  • گوجه‌فرنگی
  • توت‌ها
  • زنجبیل
منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.