غذاهایی که باید هنگام پرتو درمانی مصرف کنید

0

پرتو درمانی دارای عوارض جانبی بسیار زیادی، از جمله کاهش وزن بسیار شدید و دهیدراته شدن بدن (کم‌آبی) می‌باشد؛ این عوارض می‌توانند در افرادی که به دلیل سرطان سر و گردن تحت پرتو درمانی قرار می گیرند، بسیار شدیدتر باشد. شما باید برای کاهش این عوارض جانبی و بازگشتن به وزن ایده‌آل خودتان، غذاهایی را مصرف کنید که بیشترین مواد مغذی ممکن را به بدن‌تان برسانند.

غذاهایی که باید هنگام پرتو درمانی مصرف کنید

از آنجایی که پرتو درمانی هم سلول های سرطانی و هم سلول های سالم بدن را تخریب می کند، شما باید غذا هایی مصرف کنید که سرشار از مواد مغذی باشند، تا بتوانید مواد خامی که بدن تان برای بهبود و احیا به آن ها نیاز دارد را فراهم کنید. این روند نمی تواند با خوردن غذاهای سرشار از کالری و عاری از هرگونه مواد مغذی اجابت شود. زیرا چنین غذاهایی فقط سطح انرژی شما را افزایش می دهند و به هیچ عنوان نمی توانند مواد مغذی ضروری بدن را فراهم کنند. مداومت و استفاده از چنین غذاهایی باعث آهسته تر شدن روند بهبودی بدن می شود. از طرفی دیگر، غذاهای سالم و سرشار از مواد مغذی ، تازه تر و سرشار از رنگ و لعاب هستند. در ادامه به معرفی غذاهایی که در حین پرتو درمانی باید مصرف کنید می پردازیم.

میوه‌ها و سبزیجات

میوه ها و سبزیجات تازه و رنگارنگ مانند نخود فرنگی و لوبیا سبز برای بدن بسیار مفید هستند. شما با استفاده از این سبزیجات و میوه ها می توانید غذاهایی تهیه کنید که سطح ویتامین ها، مواد معدنی، مواد مغذی و گیاهی را در بدنتان افزایش دهند. سبزیجات و میوه ها – بخصوص هنگامی که بصورت خام مصرف می شوند – خواص بسیار زیادی برای بدن دارند. با این حال، اگر نمی توانید از میوه و سبزیجات خام استفاده کنید، می توانید آن ها را با دمای کم، بخار پز کنید.

شیر بدون‌چربی یا کم‌چرب (۱ درصد) و فرآورده‌های شیری

مصرف شیر و دیگر فرآورده های لبنی مانند ماست و پنیر، می توانند علاوه بر دیگر مواد مغذی، مقدار کلسیم و پتاسیم زیادی را نیز برای تان فراهم کنند. اگر نمی توانید از فرآورده های لبنی استفاده کنید، می توانید از شیر نارگیل یا شیر بادام بهبره ببرید.

پرتو درمانی

بیشتر بخوانید:

حبوبات

مصرف حبوباتی مانند جوی دو سر، برنج قهوه ای و نان هایی که از آرد جوی دو سر تهیه شده اند، از جمله غذا هایی هستند که باید در هنگام پرتو درمانی استفاده کنید. اگر امکانش را دارید از گیاه کوینولا استفاده کنید. دانه ی کوینولا حاوی مقادیر زیادی از پروتئین بوده و عاری از گلوتن است که می تواند جایگزین مناسبی برای گندم و برنج نیز محسوب شود.

پروتئین بدون کلسترول

از غذا هایی استفاده کنید که دارای پروتئین بوده و کلسترول کمی هم داشته باشند؛ مانند گوشت گاو با میزان  کلسترول پایین، مرغ بدون کلسترول، غذا های دریایی، تخم مرغ، ماست یونانی، حبوبات و دانه ها، آجیل ها و دانه های بدون نمک. سعی کنید تا جایی که ممکن است از غذاهای فرآوری نشده و یا کمتر فرآوری شده استفاده کنید.

مایعات بسیار زیاد مصرف کنید

سعی کنید در طول دوره ی پرتو درمانی از آب و نوشیدنی های دیگر، در طول روز بسیار زیاد استفاده کنید. همچنین شما می توانید از سوپ های آبکی، انواع شِیک ها و چای ها استفاده کنید. استفاده از مایعات فراوان در روز باعث می شود تا بدنتان هیدراته بماند. هنگامی که تحت پرتو درمانی قرار می گیرید، اگر دچار اسهال می شوید، استفاده ی فراوان از آب و مایعات می تواند برای شما بسیار مفید باشد. بهتر است هر کجا که می روید بطری آب تان را همراه خودتان ببرید و مرتبا آب بنوشید.

غذاهایی که باید از آن‌ها اجتناب کنید

شما باید از مواد غذایی و نوشیدنی هایی مانند الکل، نمک (سدیم کلرید)، چربی های هیدروژنه و قندهای افزودنی اجتناب کنید و یا میزان مصرف آن ها را به حداقل ممکن برسانید. با این حال، شما برای برقراری تناسب و سلامتی تان به مصرف اندکی نمک نیاز دارید. بهتر است برای اطلاع از مقدار مصرف نمک مورد نیازتان با پزشک متخصص و متخصص تغذیه ی خود مشورت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.