میوه های حاوی پروتئین کدامند؟

0

در این مقاله به معرفی بهترین میوه های حاوی پروتئین می‌پردازیم که می‌توانند به تامین پروتئین روزانه – به ویژه در ورزشکاران و بدنسازان – کمک کنند. اگر احساس می‌کنید که به مصرف پروتئین بیشتری نیاز دارید، این میوه‌های سالم و مغذی را در رژیم‌غذایی خود جای دهید.

برگه زردآلو

(۳٫۴ گرم پروتئین – ۶ درصد نیاز روزانه)

زردآلو در صدر این لیست قرار می‌گیرد، اما توجه داشته باشید که زردآلو باید خشک‌شده باشد. وقتی میوه‌ای خشک می‌شود، چگالی مواد مغذی آن افزایش می‌یابد که البته این شامل قند آن نیز می‌شود. زردآلو همچنین منبع بسیار خوبی از ویتامین آ است که از بدن در برابر آسیبِ رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

کشمش

(۳٫۱ گرم پروتئین – ۶ درصد نیاز روزانه)

کشمش یکی از بهترین میوه های حاوی پروتئین است. این انگورهای خشک‌شده و شیرین مقدار مناسبی از پروتئین را در خود جای داده‌اند و همچنین به بهبود فرآیند هضم کمک می‌کنند.

کشمش همچنین منبع خوبی از کلسیم، آهن و پتاسیم بوده و مقدار مناسبی از فیبر را در خود جای داده است. همانند برگه زردآلو و سایر میوه‌های خشک‌شده، کشمش نیز قند بالایی دارد و باید در مصرف آن احتیاط کرد.

گوآوا

(۲٫۶ گرم پروتئین – ۵ درصد نیاز روزانه)

خواص این میوه تنها به محتوای خوب پروتئین ختم نمی‌شوند. گوآوا حاوی لیکوپن است؛ آنتی‌اکسیدانی که در گوجه‌فرنگی نیز وجود دارد و به بهبود سلامتی بدن کمک شایانی می‌کند. جالب است بدانید که محتوای لیکوپن گوآوا از گوجه‌فرنگی بیشتر است. مطالعات نشان داده‌اند که لیکوپن یک آنتی‌اکسیدان ضدسرطان می‌باشد.

خرما

(۲٫۴ گرم پروتئین – ۵ درصد نیاز روزانه)

خرما از بهترین میوه های حاوی پروتئین است و تقریبا ۵ درصد از نیاز روزانه به این مادۀ مغذی را فراهم می‌کند. البته این میوه قابل مقایسه با منابع غنی پروتئین نظیر مرغ نیست، اما جای دادن آن در رژیم‌غذایی می‌تواند به افزایش مصرف پروتئین کمک کند.

مصرف خرما همچنین برای بهبود سطوح پتاسیم در بدن مفید می‌باشد.

بیشتر بخوانید:

آلو خشک

(۲٫۲ گرم پروتئین – ۴ درصد نیاز روزانه)

آلو برای محتوای فیبر و توانایی‌اش در تنظیم کردن روده شناخته می‌شود؛ اما این میوه همچنین از منابع مناسب پروتئین است. مصرف چند عدد آلو در روز می‌تواند یک عادت سالم و مفید باشد، اما همانند همۀ میوه‌های خشک‌شده، باید مراقب محتوای قند آلو خشک باشید.

آووکادو

(۲ گرم پروتئین – ۴ درصد نیاز روزانه)

شاید از دیدن نام آووکادو در میانِ میوه های حاوی پروتئین تعجب کنید، اما محتوای پروتئین این میوه بیشتر از اغلب میوه‌ها است. علاوه بر پروتئین، آووکادو از بهترین منابع چربی‌های سالم نیز می‌باشد.

کام‌کوات

(۱٫۹ گرم پروتئین – ۳ درصد نیاز روزانه)

اگر تا به حال این میوه را مصرف نکرده‌اید، وقتش رسیده که آن را به لیست خریدتان اضافه کنید. کام‌کوات نه تنها پروتئین خوبی دارد، بلکه سرشار از ویتامین‌ها و مواد مغذی گیاهی است که به طرق مختلف به بدن کمک می‌کنند.

می‌توان از کام‌کوات در یک رژیم ضدالتهابی استفاده کرد تا به کاهش علائم التهاب در بدن کمک کند. این میوه همچنین منبع خوبی از فیبر است و با داشتن محتوای خوبی از ریبوفلاوین، می‌تواند انرژی شما را افزایش دهد.

جک‌فروت

(۱٫۷ گرم پروتئین – ۳ درصد نیاز روزانه)

شاید برای پیدا کردن این میوه کمی نیاز به جستجو داشته باشید، اما کاملا ارزشش را دارد! جک‌فروت نه تنها منبع خوبی از پروتئین است، بلکه همچنین سرشار از ویتامین ث و فیبر می‌باشد.

همانند موز، یک وعده جک‌فروت می‌تواند پتاسیم بدن را افزایش داده و برای دستیابی به نیاز روزانه مفید باشد.

سایر میوه های حاوی پروتئین

  • انگورفرنگی (۱٫۴ گرم)
  • رزبری (۱٫۲ گرم)
  • موز (۱٫۱ گرم)
  • هلو (۰٫۹ گرم)
  • انجیر (۰٫۸ گرم)
  • گریپ‌فروت (۰٫۸ گرم)
  • طالبی (۰٫۸ گرم)
منبع healthwholeness.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.