فواید سیر برای فشار خون بالا

0

برای افرادی که با چالشِ کنترل فشارخون‌شان دست‌وپنجه نرم می‌کنند، سیر می‌تواند یک درمان خانگی بی‌نظیر برای رفع مشکل‌شان باشد. سیر به‌عنوان یک گیاه دارویی فواید فراوانی دارد، و همین باعث شده تا ترکیبی محبوب در بسیاری از غذاها باشد. علاوه بر محتوای مواد معدنی و ویتامین‌ها، سیر همچنین حاوی نوعی ترکیب فعال به نام «آلیسین» می‌باشد. وقتی سیر را بُرش زده و یا می‌جوید، نوعی آنزیم قدرتمند به نام alliinase آزاد می‌شود که سپس به آلیسین تبدیل می‌گردد. این ترکیب بعلت خواص آنتی‌اکسیدانی و تقویت‌کنندۀ سیستم ایمنی‌اش شهرت دارد. در ادامه به بررسی خواص سیر برای فشار خون بالا می‌پردازیم.

ترکیب آلیسین به کاهش فشار خون بالا و فشار موجود بر دستگاه قلبی – عروقی کمک می‌کند. در تعداد زیادی از مطالعات و تحقیقاتی که انجام شده، مشخص گردیده که مکمل‌های سیر و سیر تازه، اثراتی مشابهِ داروهای فشارخون دارند. اگرچه نحوۀ مکانیسم این اثرات همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، اما محبوبیت سیر به‌عنوان یک مکمل دارویی آن را به گزینه‌ای خانگی و در دسترس برای درمان فشارخون بالا تبدیل کرده است. در حالی که مشورت با پزشک دربارۀ مصرف سیر برای فشار خون به شدت توصیه می‌شود، به ویژه اگر با فشارخون بالای شدید مواجه هستید، اما به طور کلی سیر یک مکمل امن و موثر برای کنترل فشارخون می‌باشد.

جایگاه سیر در رژیم غذایی مخصوص فشارخون بالا

اگر می‌خواهید سیر را در چنین رژیمی جای دهید، راهنمایی‌های زیر را مطالعه کنید.

در حالی که سیر به‌عنوان یک مادۀ غذایی خطرناک شناخته نمی‌شود، اما محدودیت‌هایی برای مصرف آن وجود دارد. اجماع کلی این است که میزان مصرف سیر در یک رژیم غذایی مخصوصِ فشارخون بالا، بین نصف حبه تا یک‌ونیم حبۀ سیر در روز است. می‌توانید سیر را خام مصرف کرده و یا آن را به غذای خود اضافه کنید. اغلب مطالعات نشان می‌دهند که اگر فشارخون بالای جدی‌ای داشته باشید، اثرات مصرف سیر نمایان‌تر خواهند بود.

به یاد داشته باشید که سیر خشک‌شده نمی‌تواند به اندازۀ سیر تازه آلیسین تولید کند و در واقع به اندازۀ سیر تازه خاصیت ندارد. بهترین روش‌ها برای اضافه کردن سیر به رژیم غذایی روزانه این است که سیر را برش زده و آن را درون غذا، سالاد یا اسموتی بریزید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.