خواص زنجبیل برای بدن

0

زنجبیل یکی از سالم‌ترین ادویه‌ها است و سرشار از مواد مغذی و ترکیبات بیواکتیو می‌باشد که اثرات مثبت قابل‌توجهی بر روی بدن و مغز دارند. در این مقاله به بررسی بهترین خواص زنجبیل می‌پردازیم که توسط علم ثابت شده‌اند.

گینجرول

گینجرول ترکیب اصلی بیواکتیو در زنجبیل است که بسیاری از خواص دارویی این گیاه ناشی از همین ترکیب است. گینجرول اثرات قدرتمند ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی دارد.

درمان حالت تهوع

زنجبیل بسیار در درمان انواع حالت تهوع موثر است. به طور مثال، در طول تاریخ از زنجبیل برای درمان دریازدگی استفاده شده است. همچنین زنجبیل ممکن است برای تسکین حالت تهوع و استفراغِ بعد از جراحی مفیده بوده و به بیماران سرطانی که تحت شیمی‌درمانی هستند کمک کند.

گفته می‌شود که خواص زنجبیل برای درمان حالت تهوع حاملگی نیز مفید است.

کاهش درد عضلانی

مطالعات نشان می‌دهند که زنجبیل برای مقابله با درد عضلانی ناشی از تمرینات ورزشی موثر است. در مطالعه‌ای، مصرف ۲ گرم زنجبیل در روز و به مدت ۱۱ روز، به طور چشمگیری درد عضلانی در کسانی که تمرینات آرنج انجام می‌دادند را کاهش داد.

اثرات ضدالتهابی

در یک بررسی کنترل‌شده، ۲۴۷ نفر که به پوکی استخوان در زانو مبتلا بودند مورد بررسی قرار گرفتند. افرادی که عصاره زنجبیل مصرف می‌کردند، درد کمتری داشتند و داروی ضددرد کمتری مصرف کردند.

بر اساس نتایج یک مطالعۀ دیگر، استفادۀ موضعی از ترکیبی که از زنجبیل، مصطکی، دارچین و روغن کنجد  تهیه شده بود، توانست درد و سفتی در بیماران پوکی استخوان را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید:

خواص گوشت خرچنگ

خواص زنجبیل برای کاهش قند خون

این خاصیت زنجبیل به تازگی در پی پژوهش‌ها کشف شده است. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ انجام شد، ۴۱ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲، روزانه ۲ گرم زنجبیل را مصرف کردند. ۱۲ درصد کاهش در قند خون این افراد مشاهده شد.

زنجبیل همچنین به طور چشمگیری HbA1c را بهبود داد (شاخص سطوح قند خون در درازمدت)، که در طول یک دوره ۱۲ هفته‌ای، ۱۰% کاهش داشت.

بعلاوه، کاهش ۲۸ درصدی در نسبت ApoB/ApoA-I و ۲۳ درصد کاهش در شاخص‌های لیپوپروتئین‌های اکسید شده مشاهده گردید. این موارد از اصلی‌ترین عوامل خطر بیماری قلبی هستند.

کمک به درمان سوءهاضمه مزمن

به نظر می‌رسد که زنجبیل سرعت تخلیه معده را افزایش می‌دهد که می‌تواند در افرادی که با سوءهاضمه و مشکلات مرتبط با معده مواجه هستند، مفید باشد.

کاهش چشمگیر درد قاعدگی

یکی از خواص زنجبیل و مصارف سنتی آن برای کاهش درد قاعدگی است.

در یک مطالعه، ۱۵۰ زن در ۳ روزِ اول دوره قاعدگی خود، روزانه ۱ گرم پودر زنجبیل را مصرف کردند. زنجبیل درد قاعدگی در این زنان را کاهش داد و اثری به قدرتمندی داروهایِ مفنامیک اسید و ایبوپروفن داشت.

سایر خواص زنجبیل

  • کاهش سطوح کلسترول
  • زنجبیل حاوی ماده‌ای (۶-gingerol) است که می‌تواند به پیشگیری از سرطان کمک کند
  • خواص زنجبیل ممکن است برای بهبود عملکرد مغز و محافظت در برابر بیماری آلزایمر مفید باشند
  • ترکیبات فعال زنجبیل می‌توانند به مبارزه با عفونت‌ها کمک کنند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.