جینکو بیلوبا چیست و چه خواصی دارد؟

0

جینکو بیلوبا یا Maidenhair یک درخت بومی چینی است که هزاران سال به شیوه های گوناگون مورد استفاده قرار گرفته است و به دلیل اینکه از دیرباز در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار گرفته یک تاریخچه باستانی دارد. برگ و دانه های این گیاه اغلب در طب سنتی چین مورد استفاده قرار گرفته اند.

تحقیقات مدرن عمدتا بر عصاره جینکو بیلوبا که از برگ های آن به وجود می آید تمرکز می کنند. مکمل های جینکو باعث درمان بسیاری از بیماری ها می شوند که بیشتر آن ها بر روی عملکرد مغز و گردش خون متمرکزند. پس با توجه به نکات ذکر شده باید بگوییم که این گیاه مزایای زیادی دارد و در بسیاری از موارد مورد استفاده مردم قرار می گیرد.

جینکو بیلوبا حاوی آنتی اکسیدان های قوی است، محتوای آنتی اکسیدان جینکو می تواند دلیل بسیاری از ادعاهای درست محققین باشد. جینکو حاوی مقادیر بالایی از فلاونوئیدها و ترپنوئیدها است که ترکیبی از آنتی اکسیدان های قوی هستند. آنتی اکسیدان ها اثرات مضر رادیکال های آزاد را از بین می برند و یا آن ها را خنثی می کنند.

مبارزه با التهاب

رادیکال های آزاد ذرات بسیار واکنشی دهنده ای هستند که در بدن در طول عملکردهای متابولیک طبیعی مانند تبدیل مواد غذایی به انرژی یا سم زدایی تولید می شوند. این گیاه می تواند باعث تسکین و یا حتی پیشگیری از التهاب شود. حتما می دانید که التهاب بخشی از پاسخ طبیعی بدن به آسیب ها و یا حمله به وسیله عوامل خارجی است. در واقع این گیاه برای تسکین و پیشگیری از التهاب اجزای مختلف سیستم ایمنی بدن، برای مبارزه با مهاجم های خارجی و یا بهبود زخم ناحیه آسیب دیده را به کار میگیرد.

در بعضی از بیماری های مزمن حتی اگر هیچ بیماری یا آسیبی هم وجود نداشته باشد باعث التهاب می شوند و با گذشت زمان اگر التهاب به وجود آمده بیش از حد ممکن شود می تواند باعث آسیب دائمی به بافت ها و DNA  فرد شوند. تحقیقات به عمل آمده روی حیوانات نشان می دهد که عصاره جینکو بیلوبا می تواند باعث کاهش نشانه های التهاب در سلول های انسان و حیوان در انواع بیماری ها شود.

برخی از شرایط ویژه ای که عصاره جینکو بیلوبا برای کاهش التهاب به کار گرفته می شود عبارتند از:

 • آرتروز
 • بیماری های روده تحریک پذیر (IBD)
 • سرطان
 • بیماری های قلبی
 • سکته مغزی
 • بهبود گردش خون و سلامت قلب

در طب سنتی چینی دانه های جینکو برای باز کردن “کانال”  انرژی به سیستم های مختلف بدن از جمله کلیه ها، کبد، مغز و ریه ها استفاده شده است.

سلامت قلب

توانایی ظاهری جینکو برای افزایش جریان خون به قسمت های مختلف بدن ممکن است منجر به بسیاری از مزایای آن شده باشد. یک مطالعه در مورد افراد مبتلا به بیماری های قلبی نشان داده است که مصرف جینکو بیلوبا باعث افزایش فوری جریان خون به قسمت های مختلف بدن شده و این امر به افزایش دوازده درصدی نیتروژن اکسید موجود در بدن منجر می شود که ترکیبی از انقباض عروق خونی است. به همین ترتیب مطالعه های دیگری نیز در افراد مسن با عصاره جینکو درمان مشابه ای داشته اند.

بهبود سلامت روان

جینکو اختلالات روان پزشکی و التهاب را کاهش می دهد. همچنین در کاهش اضطراب، استرس و سایر علائم مرتبط همچون آلزایمر و کاهش فراموشی در کهولت سن بارها و بارها مورد بررسی قرار گرفته است.

در مجموع نتایج تحقیقات به عمل آمده متناقض است، زیرا بسیاری از مطالعات نشان می دهد که عصاره این گیاه باعث کاهش چشمگیر آلزایمر، فراموشی و خیلی از بیماری های مشابه می شود اما دیگر محققان این اطلاعات را نقض می کنند.

بررسی ۲۱ مطالعه نشان داده که در صورت استفاده از داروهای معمول، عصاره جینکو بیلوبا به افراد مبتلا به آلزایمر کمک می کند و عملکرد مغز و حافظه را بهبود می بخشد همچنین برخی از گمانه زنی ها مبنی براینکه جینکو ممکن است عملکرد مغز را در افراد سالم افزایش دهد نیز وجود دارد .

تعداد کمی از مطالعات انجام شده از این موضوع حمایت می کنند که استفاده از جینکو می تواند عملکرد ذهنی حافظه را افزایش دهد. در واقع برخی از مطالعات به این نتیجه رسیده اند که جینکو بیلوبا به حافظه، ذهن و تمرکز توجه بسیاری دارد.

کاهش اضطراب

جینکو می تواند باعث کاهش اضطراب شود زیرا برخی تحقیقات نشان می دهند که استفاده و تکثیر از جینکو ممکن است علائم اضطراب را کاهش دهد.

در یک مطالعه ۱۷۰نفر با اضطراب عمومی تحت درمان با ۲۴۰ میلی گرم یا ۴۸۰ میلی گرم جینکگو و با یک دارونما تحت بررسی قرار گرفتند. گروه تحت درمان با بالاترین میزان جینکو ۴۵ درصد بیشتر، کاهش علائم اضطراب را در مقایسه با گروه پلاسبو (داروی بی اثر) گزارش کردند.

درمان افسردگی

از آنجایی که بررسی مطالعات حیوانی نشان می دهد که جینکو ممکن است برای درمان افسردگی مفید باشد.

موش هایی که قبل از یک وضعیت پراسترس مقداری جینکو دریافت کردند نسبت به گروهی که این مکمل را دریافت نکرده بودند کمتر تحت تاثیر استرس قرار گرفتند.

درنهایت این مطالعه نشان می دهد که این اثر با خواص ضد التهابی جینکو مرتبط است که توانایی بدن را برای مقابله با افزایش سطح هورمون استرس بهبود می بخشد.

سایر خواص جینکو بیلوبا

 • به سلامت چشم کمک می کند
 • سردرد و میگرن را درمان می کند
 • علائم آسم و COPD را بهبود می بخشد
 • علائم پیش قاعدگی را کاهش می دهد
 • و در آخر باعث درمان اختلالات جنسی می شود
منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.