فواید گلوکزامین برای بدن

0

گلوکزامین (Glucosamine) ترکیبی است که به طور طبیعی در غضروف‌های مفاصل یافت می‌شود و از زنجیره‌های قند و پروتئین به‌هم متصل تشکیل شده است. گلوکزامین به‌عنوان یکی از مهارکننده‌های شوک طبیعی و روان‌کنندۀ مفاصل در بدن عمل می‌کند و اجازه می‌دهد تا بدون بروز درد در مفصل، استخوان و ماهیچه، حرکت داشته باشید. در این مطلب به بررسی فواید گلوکزامین می‌پردازیم.

گلوکزامین حاوی خواص ضدالتهابی و ضدپیری طبیعی می‌باشد. مصرف مکمل‌های گلوکزامین در میان افرادی که از درد مفصل و استخوان رنج می‌برند بسیار محبوب است. گلوکزامین به درمان علائم شایع اختلالات مرتبط با افزایش سن نظیر آرتروز و پوکی استخوان کمک می‌کند. این ترکیب همچنین می‌تواند در بهبود هضم و سلامت دل و روده، تحرک، طیف حرکتی و سلامت کلی مفاصل، حتی در کسانی که سالم بوده و از درد مزمن رنج نمی‌برند، موثر باشد.

فواید گلوکزامین

در ادامه به برخی از بهترین فواید گلوکزامین می‌پردازیم:

کمک به بهبود سلامت مفصل و پوکی استخوان

گلوکزامین یکی از بهترین مکمل‌ها برای حمایت از سلامت مفصل و کاهش علائم اختلالات مخرب نظیر پوکی استخوان می‌باشد. افزایش سن به طور طبیعی بر روی قدرت و ماندگاری مفاصل اثر می‌گذارد و معمولا با گذشت زمان باعث از دست رفتن غضروف و بروز درد در مفصل می‌شود.

مصرف گلوکزامین در درازمدت، سرعت زوالِ مفاصل را کاهش می‌دهد و بعلاوه فوایدی دیگری نیز دارد که داروهای مسکن فاقد آنها هستند (مانند کاهش التهاب مزمن و بهبود سلامت گوارشی).

بهبود هضم و تسکین بیماری‌های التهابی روده

بیشتر بخوانید:

گلوکزامین یک مکمل مفید است که به بهبود عملکرد هضم و ترمیم دیواره‌های دستگاه گوارشی کمک می‌کند. نشان داده شده که این ترکیب حتی برای بهبود نشت روده یا نفوذپذیری روده‌ای موثر می‌باشد. نفوذپذیری روده‌ای عارضه‌ای است که در آن ذرات غذاییِ هضم نشده و پروتئین‌ها (مانند گلوتن، سموم و میکروب‌ها) از میانِ سوراخ‌های کوچک دیوارۀ دستگاه گوارش عبور کرده و وارد جریان خون می‌شوند.

وارد شدن این ذرات به جریان خون، با تحریک شدن التهاب یا بدتر شدن واکنش‌های ایمنی در بدن همراه است. این واکنش‌ها عبارتند از حساسیت‌های غذایی، آرتروز و بیماری‌های التهابی روده. مکمل‌های گلوکزامین یا گوشتابه سرشار از گلوکزامین، می‌توانند به ترمیم بافت آسیب دیده کمک کرده و التهاب مرتبط به بیماری التهابی روده را کاهش دهند.

تسکین علائم اختلالات مفصل فکی – گیجگاهی (TMJ)

TMJ (اختلال مرتبط با مفصل فکی – گیجگاهی) در میان افراد بزرگسال جوان تا میانسال رایج است و ویژگی آن درد مکرر در فک و گردن، سردرد و مشکل در خوابیدن است. TMJ بر روی مفصلی اثر می‌گذارد که فک را به جمجمه متصل کرده و اجازه می‌دهد تا سر بدون درد در بالا و پایین یا در اطراف حرکت داشته باشد.

با ملتهب شدن یا از کار افتادن TMJ، درد شدت پیدا می‌کند. این باعث می‌شود تا صحبت کردن، غذا خوردن و عملکرد معمولی با مشکل مواجه شود. مطالعات نشان می‌دهند که گلوکزامین در تسکین علائم TMJ و کاهش درد در کسانی که آتروز فک آنها را تحت تاثیر قرار داده، موثر است.

کمک به تسکین درد استخوان

یکی از فواید گلوکزامین این است که به التیام و بهبودی استخوان کمک می‌کند. بسیاری از کسانی که با درد استخوان، تراکم پایین استخوان و سابقۀ شکستگی استخوان مواجه هستند، می‌توانند از فواید گلوکزامین بهره‌مند شوند.

برخی شواهد نشان می‌دهند که گلوکزامین به حفظ غضروف مفصلی اطراف استخوان‌ها، کاهش درد، افزایش عملکرد جسمانی و بهبود فعالیت‌ها در کسانی که با اختلالات استخوانی مواجه بوده یا در خطر از دست رفتن استخوان هستند، کمک می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.