فواید گلوتامین و منابع غذایی آن

0

گلوتامین یک اسیدآمینه غیرضروری یا ضروری مشروط می‌باشد که معمولاً در سنتز پروتئین‌های درون بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه گلوتامین یا ال-گلوتامین به‌طور طبیعی در بدن تولید می‌شود، اما در برخی از موقعیت‌ها ممکن است بدن نیازمند افزایش این اسیدآمینه باشد؛ موقعیت‌هایی مانند استرس شدید یا نیاز به بهبودی و ریکاوری. در چنین مواردی نیاز شما به این اسیدآمینه می‌تواند از طریق مصرف برخی از منابع غذایی خاص یا حتی مکمل‌های گلوتامین تأمین شود. در این مطلب به بررسی فواید گلوتامین و منابع غذایی آن می‌پردازیم.

در اغلب موارد مکمل گلوتامین به شکل پودر یافت می‌شود و ازآنجایی‌که به حفظ بافت عضلانی و رشد سریع عضلات کمک می‌کند، در میان وزنه‌برداران و ورزشکاران محبوبیت زیادی دارد. مصرف این مکمل به‌طورکلی امن بوده، اگرچه مصرف زیاد آن می‌تواند با عوارض جانبی خاصی همراه باشد.

فواید گلوتامین

برخی از مهم‌ترین فواید گلوتامین عبارت‌اند از:

 • هضم بهتر
 • بهبود رشد عضلانی
 • افزایش سرعت سوخت‌وساز
 • درمان دیابت
 • پیشگیری از سرطان
 • درمان زخم‌های معده
 • افزایش استقامت
 • کاهش وزن

سلامت دستگاه گوارش

اگر از مشکلات معده‌ای رنج می‌برید، خواص تقویت‌کنندۀ معدۀ گلوتامین می‌توانند کمکتان کنند. گلوتامین همانند یک منبع سوخت برای سلول‌های رودۀ کوچک عمل می‌کند و می‌تواند سلامت روده را بهینه‌سازی کرده و آسیب به روده را به حداقل برساند. این موارد باعث می‌شوند تا از بیماری‌های خودایمنی جلوگیری شود.

زخم معده

یکی از مواردی که ممکن است مصرف مکمل‌های گلوتامین در آن ضروری باشد، زخم معده است. در این وضعیت پوشش معده یا اثناعشر شروع به از بین رفتن می‌کند. مصرف بیشتر گلوتامین می‌تواند التیام و رشد مجدد سلول‌های آسیب‌دیدۀ این قسمت از بدن را تحریک کند.

رشد عضلات

به‌عنوان یک جزء اصلی از بیوسنتز پروتئین، این اسیدآمینه برای ساخت سلول‌های اضافی و بافت‌ها در فرآیند پس از تمرین با وزنۀ سنگین ضروری است. به همین دلیل است که اغلب بدن‌سازان از مکمل‌های گلوتامین استفاده می‌کنند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

یکی از مهم‌ترین عملکردهای گلوتامین نقش آن در سیستم ایمنی بدن است. گلوتامین سوختی حیاتی برای سلول‌های ایمنی، ازجمله گلبول‌های سفید خون و برخی سلول‌های روده‌ای محسوب می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند که مکمل‌های گلوتامین ممکن است سلامت را بهبود بخشیده، عفونت‌ها را کاهش داده و مدت زمان بستری بودن در بیمارستان بعد از جراحی را کاهش دهند. همچنین برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مکمل‌های گلوتامین ممکن است برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی در حیوانات مبتلا به عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی مؤثر باشند.

استقامت

اگر به‌طور منظم ورزش می‌کنید، ذخایر گلوتامین بدنتان همواره در حال مصرف شدن هستند. به همین دلیل مصرف مکمل گلوتامین ممکن است برای حفظ استقامت و گرفتن بهترین نتایج ورزشی ضروری باشد. مطالعات نشان داده‌اند که این مکمل می‌تواند آب‌رسانی عضلانی را افزایش داده و از شما در برابر صدمات محافظت کند.

مصرف مکمل‌های گلوتامین در زنان باردار یا شیرده می‌تواند خطرناک باشد.

بیشتر بخوانید:

سوخت‌وساز

این اسیدآمینه برای عملکرد سوخت‌وساز بدن بسیار حیاتی است، زیرا بیشترین اسیدآمینۀ قابل دسترس در جریان خون می‌باشد. تنوع و تقاضای بالا برای گلوتامین در بدن به این معناست که این اسیدآمینه در انجام فرآیندهای روزانۀ بدن نقش مهمی دارد.

سرطان

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که وجود گلوتامین اضافی در بدن می‌تواند رشد تومور در برخی از سرطان‌های خاص را کُند، متوقف یا حتی برعکس کند.

دیابت

مطالعات نشان داده‌اند که فواید گلوتامین می‌تواند سطوح انسولین را مهار کرده و قند خون را تنظیم کند. این خاصیت برای افراد مبتلا به دیابت، یا کسانی که مستعد این بیماری هستند بسیار اهمیت دارد.

کاهش وزن

با افزایش قابل‌توجه سطوح هورمون رشد انسان (HGH) در بدن، سرعت سوخت‌وساز بالا می‌رود و این درنتیجه به چربی سوزی مؤثر و کاهش وزن کمک می‌کند. علاوه بر این، گلوتامین توانایی سرکوب کردن هوس‌های غذایی را نیز دارد.

فواید گلوتامین

منابع غذایی گلوتامین

در شرایط عادی، بدن شما گلوتامین مورد نیازتان را به‌طور کامل تأمین می‌کند، بااین‌حال می‌توانید برای افزایش این ماده در بدن از منابع غذایی زیر استفاده کنید:

 • کلم چینی
 • پنیر کوتاژ
 • مارچوبه
 • گوشتابۀ استخوان
 • گوشت گوزن
 • لبنیات خام
 • پروتئین آب پنیر

اگر مصرف مکمل گلوتامین به شما توصیه شده است، اغلب متخصصین بسته به شرایط فرد، میزان بین ۵ تا ۲۵ گرم در روز را پیشنهاد می‌کنند. اگر بیش از ۵۰ گرم گلوتامین مصرف کنید، ممکن است سطوح آمونیاک در بدنتان افزایش پیدا کند که با عوارض جانبی مختص به خود همراه است.

عوارض جانبی گلوتامین

مشکلات بارداری: با توجه به کمبود تحقیقات در این زمینه، مصرف مکمل‌های گلوتامین در زنان باردار یا شیرده می‌تواند خطرناک باشد.

مشکلات معده: برای کسانی که معدۀ حساسی دارند، مصرف مکمل گلوتامین ممکن است باعث بروز حالت تهوع، استفراغ، سردرد و حتی در مواردی نادر منجر به تشنج شود.

مشکلات کبد: اگر به‌نوعی بیماری کبد مانند سیروز مبتلا هستید، مصرف زیاد گلوتامین می‌تواند باعث وخیم‌تر شدن بیماری‌تان شود.

منبع organicfacts.net

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.