میزان مصرف آب در روز | آیا آب لاغر میکند

0

بدن ما حدودا از ۶۰ درصد آب تشکیل شده است. انسان همواره از طریق ادرار و تعریق، آب از دست می‌دهد. برای جلوگیری از کمبود آب بدن، باید روزانه مقادیر کافی از آب را دریافت کنید. نظرات مختلفی برای میزان مصرف آب در روز وجود دارد، که در این مقاله به بررسی آنها می‌پردازیم.

متخصصین سلامت معمولا نوشیدن ۸ لیوان ۲۳۰ میلی‌لیتری از آب در روز را توصیه می‌کنند که برابر است با ۲ لیتر آب. با این حال، برخی از متخصصین باور دارند که باید در طول روز همواره آب بنوشید، حتی اگر تشنه نباشید. همانند بسیاری از موضوعات دنیای سلامت، میزان مصرف آب نیز به فرد بستگی دارد. عوامل فراوانی وجود دارند که میزانِ نیاز شما به آب را مشخص می‌کنند.

آیا مصرف آب بر سطوح انرژی و عملکرد مغز اثر می‌گذارد؟

بسیاری از مردم ادعا می‌کنند که اگر در طول روز بدن را آبرسانی نکنید، سطوح انرژی و عملکرد مغز کاهش می‌یابند. بسیاری از مطالعات این ادعا را تایید می‌کنند. کمبود آب خفیف ناشی از ورزش یا گرما می‌تواند اثرات منفی بر روی عملکرد جسمانی و روانی داشته باشد.

آیا آب لاغر میکند؟

بسیاری تصور می‌کنند که افزایش مصرف آب می‌تواند از طریق افزایش سوخت‌وساز و کاهش اشتها، به کاهش وزن کمک کند. براساس نتایج دو مطالعه، نوشیدن ۵۰۰ میلی‌لیتر آب می‌تواند موقتا سوخت‌وساز بدن را ۲۴ تا ۳۰ درصد افزایش دهد.

محققین تخمین زده‌اند که نوشیدن ۲ لیتر آب در روز، باعث افزایش ۹۶ کالری مصرف انرژی در روز می‌شود. به طور کلی به نظر می‌رسد که نوشیدن مقادیر کافی از آب، به ویژه قبل از خوردن غذا، ممکن است بر روی کاهش وزن اثر چشمگیری داشته باشد، به خصوص اگر با یک رژیم غذایی سالم همراه باشد.

بیشتر بخوانید:

پیشگیری از مشکلات سلامتی

افزایش مصرف آب احتمالا در بهبود این مشکلات موثر است:

  • یبوست: افزایش میزان مصرف آب می‌تواند به درمان یبوست کمک کند که مشکلی شایع می‌باشد.
  • سرطان: برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مصرف بیشتر آب به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده و مثانه کمک می‌کند. البته مطالعات دیگر چنین اثری را کشف نکرده‌اند.
  • سنگ کلیه: افزایش میزان مصرف آب ممکن است در کاهش خطر بروز سنگ‌های کلیه موثر باشد.
  • آکنه و آبرسانی به پوست: روایت‌های بسیاری وجود دارند که به اثر مثبت آب بر پوست و کاهش آکنه اشاره دارند. البته هیچ مطالعه‌ای تا به الان این اثرات را تایید یا رد نکرده است.

چقدر آب مصرف کنیم؟

هیچکس نمی‌تواند به طور قاطع بگوید که شما به چه میزان آب در روز احتیاج دارید. این موضوع کاملا نسبی است. ممکن است مصرف آبِ بیشتر برای بهبود عملکرد برخی از افراد مفید باشد، در حالی که در سایر افراد اینگونه نیست و تنها باعث افزایش دفعات مراجعه به توالت می‌گردد.

اگر به دنبال یک پاسخ ساده برای میزان مصرف آب هستید، این موارد را به یاد داشته باشید:

  1. وقتی تشنه هستید آب بنوشید.
  2. وقتی تشنه نیستید، آب مصرف نکنید.
  3. وقتی هوا گرم است و یا ورزش می‌کنید، حتما آب کافی مصرف کنید تا آب از دست رفته جبران گردد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.