راهنمای میزان مصرف شکر

0

بدترین ترکیبِ موجود در رژیم‌های امروزی، شکر اضافه شده است. شکر به غذای شما کالری اضافه می‌کند، در حالی که هیچ ارزش غذایی نداشته و در درازمدت به سوخت‌وساز بدن آسیب می‌رساند. مصرف زیاد شکر با افزایش وزن و بیماری‌های مختلف از جمله چاقی، دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی در ارتباط است. در این مقاله به بررسی راهنمای میزان مصرف شکر می‌پردازیم.

شکر اضافه شده VS شکر طبیعی

بسیار مهم است که تفاوت میانِ شکر اضافه شده و شکر (قند) طبیعی که در میوه‌ها و سبزیجات وجود دارد را درک کنید. این مواد غذایی سالم بوده و حاوی آب، فیبر و مواد مغذی مختلفی می‌باشند. قندهای طبیعی موجود در این مواد غذایی هیچ مشکلی ندارند، اما شکر اضافه شده داستانی کاملا متفاوت دارد.

شکر اضافه شده ترکیب اصلی آبنبات‌هاست و مقادیر زیادی از آن در غذاهای فرآوری‌شده نظیر نوشابه‌ها و شیرینی‌ها یافت می‌شوند. رایج‌ترین انواع شکر اضافه شده، پودر شکر (ساکارز) و شیره ذرت سرشار از فروکتوز هستند.

اگر می‌خواهید وزن کم کنید و زندگی سالمی داشته باشید، باید از مصرف غذاهایی که حاوی شکر اضافه هستند خودداری کنید.

مصرف بالای شکر در میان مردم

مردم آمریکا در سال ۲۰۰۸، سالانه بیش از ۲۸ کیلوگرم شکر اضافه شده مصرف کرده‌اند و این مقدار شامل آبمیوه‌ها نمی‌شود. میانگین مصرف در روز ۷۶٫۷ گرم بوده که برابر است با ۱۹ قاشق چایخوری یا ۳۰۶ کالری.

براساس نتایج یک مطالعه، مصرف شکر در بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ تا ۲۳ درصد کاهش یافت، زیرا مردم نوشیدنی‌های شکر‌دار کمتری مصرف می‌کردند.

با این حال، مصرف شکر در حال حاضر بسیار بالاتر از حد عادی بوده و تغییر چندانی نداشته است. در سال ۲۰۱۲، میانگین مصرف شکر در بزرگسالان ۷۷ گرم در روز بوده است.

راهنمای میزان مصرف شکر

متاسفانه راهنمای ساده‌ای برای مصرف شکر وجود ندارد. برخی از مردم می‌توانند بدون ایجاد مشکلی، شکر زیادی مصرف کنند، در حالی که دیگران باید تا جای ممکن از شکر پرهیز کنند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش انجمن قلب آمریکا (AHA)، حداکثر مقدار مصرف شکر اضافه شده در روز به این ترتیب است:

  • مردان: ۱۵۰ کالری در روز (۳۷٫۵ گرم یا ۹ قاشق چایخوری)
  • زنان: ۱۰۰ کالری در روز (۲۵ گرم یا ۶ قاشق چایخوری)

برای درک بهتر اینگونه نگاه کنید: یک قوطی ۳۵۰ میلی‌لیتری از نوشابه کوکاکولا حاوی ۱۴۰ کالری شکر است. یک عدد اسنیکر متوسط ۱۲۰ کالری شکر دارد.

توصیه می‌شود که مردم میزان مصرف شکر خود را به کمتر از ۱۰ درصد از کالری دریافتی خود در روز محدود کنند. برای کسی که روزانه ۲۰۰۰ کالری دریافت می‌کند، ۱۰ درصد برابر است با ۵۰ گرم یا ۱۲٫۵ قاشق چایخوری شکر.

اگر سالم و فعال هستید و وزن مناسبی دارید، این مقادیر منطقی به نظر می‌رسند. به احتمال زیاد این مقادیر کم از شکر در طول روز سوزانده می‌شوند و اثر مخربی بر روی بدن نخواهند داشت.

بسیار مهم است که بدانید هیچ نیازی به شکرهای اضافه شده ندارید. هرچه کمتر این نوع شکر را مصرف کنید، سالمتر خواهید بود.

میزان مصرف شکر برای افراد چاق

اگر اضافه وزن دارید، چاق هستید یا به دیابت مبتلا می‌باشید، احتمالا بهترین کار این است که از مصرف شکر تا حد ممکن خودداری کنید.

در چنین مواردی، نباید هر روز شکر مصرف کنید، بلکه دفعات مصرف‌تان باید به هفته‌ای یکبار یا دوهفته یکبار محدود شود.

اگر می‌خواهید تا جایی که امکان دارد زندگی سالمی داشته باشید، به طور کلی نباید غذاهایی که حاوی شکر اضافه شده هستند را مصرف کنید. نوشابه‌ها، شیرینی‌ها و غذاهای فرآوری‌شده باید از رژیم‌غذایی فردی که اضافه وزن دارد حذف شوند.

به سراغ غذاهای واقعی و طبیعی بروید و از غذاهای فرآوری‌شده و سرشار از شکر و کربوهیدرات‌های پالایش‌شده دوری کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.