مضرات نودل فوری برای بدن

0

نودل فوری یک غذای راحت و محبوب است که در سراسر جهان مصرف می‌شود. اگرچه این نودل‌ها ارزان‌قیمت بوده و راحت آماده می‌شوند، اما بحث زیادی پیرامونِ اثرات منفی آنها بر بدن وجود دارد. علت این موضوع محتوای مغذی این محصول است که مقدار بسیار کمی مواد مغذی داشته و سرشار از سدیم و مونوسدیم گلوتامات (MSG) است. در این مقاله به بررسی مضرات نودل فوری خواهیم پرداخت.

نودل فوری چیست؟

نودل فوری نوعی از نودل از قبل پخته شده است که در بسته‌بندی‌های گوناگون فروخته می‌شود.

ترکیبات رایج این نودل‌ها عبارتند از آرد، نمک و روغن پالم. بسته‌های کوچک طعم‌دهنده که در بسته‌بندی نودل وجود دارند نیز حاوی نمک، چاشنی و مونوسدیم گلوتامات هستند.

بعد از اینکه نودل‌ها در کارخانه ساخته می‌شوند، بخارپز، خشک و در نهایت بسته‌بندی می‌گردند.

هر بسته حاوی یک بلوک از نودل‌های خشک شده و یک بستۀ کوچک طعم‌دهنده است. خریداران قبل از مصرف نودل آن را پخته یا درون آب داغ می‌گذارند و طعم‌دهنده را به آن اضافه می‌کنند.

ارزش غذایی نودل فوری

اگرچه برندهای عرضه کنندۀ نودل فوری بسیار متنوع هستند، اما اغلب آنها از مواد مغذی یکسانی در محصولات خود استفاده می‌کنند.

در اغلب موارد نودل‌های فوری کالری، فیبر و پروتئین کمی دارند و میزانِ چربی، کربوهیدرات و سدیم آنها بالاتر است.

یک وعده نودل رامن با طعم گوشت گاو حاوی این ترکیبات است:

 • کالری: ۱۸۸
 • کربوهیدرات: ۲۷ گرم
 • چربی کل: ۷ گرم
 • چربی اشباع: ۳ گرم
 • پروتئین: ۴ گرم
 • فیبر: ۰٫۹ گرم
 • سدیم: ۸۶۱ میلی‌گرم
 • تیامین: ۴۳ درصد نیاز روزانه (RDI)
 • فولات: ۱۲ درصد
 • منگنز: ۱۱ درصد
 • آهن: ۱۰ درصد
 • نیاسین: ۹ درصد
 • ریبوفلاوین: ۷ درصد

فراموش نکنید که یک بسته نودل رامن حاوی ۲ وعده یا سروینگ است. بنابراین اگر یه بسته را در یک وعده میل کنید، این مقادیر دو برابر می‌شوند.

همچنین قابل ذکر است که برخی از انواع نودل گزینه‌های سالمتری هستند. این محصولات ممکن است از غلات کامل تهیه شده یا مقدار کمتری سدیم یا چربی داشته باشند.

کالری، فیبر و پروتئین کم

با ۱۸۸ کالری در هر وعده، نودل‌های فوری نسبت به سایر انواع پاستا، کالری کمی دارند.

به طور مثال، یک وعده لازانیای بسته‌بندی شده حاوی ۳۷۷ کالری است. همچنین یک وعده اسپاگتی به همراه گوشت ۲۵۷ کالری دارد.

از آنجایی که نودل فوری کالری کمی دارد، مصرف آن ممکن است به کاهش وزن منجر شود.

از طرف دیگر، بسیاری از مردم یک بسته نودل را در یک وعده میل می‌کنند و در واقع کالری دریافتی‌شان دو برابر می‌شود.

همچنین ذکر این نکته مهم است که نودل‌های فوری فیبر و پروتئین کمی دارند. به همین دلیل ممکن است نودل فوری بهترین گزینه برای کاهش وزن نباشد.

نشان داده شده که پروتئین احساس سیری را افزایش داده و احساس گرسنگی را کاهش می‌دهد و به همین دلیل، ابزاری مفید برای مدیریت وزن است.

همچنین سرعتِ حرکتِ فیبر در دستگاه گوارش پایین است و این به تشویقِ احساس سیری کمک کرده و در عین حال برای کاهش وزن موثر است.

با داشتن تنها ۴ گرم پروتئین و ۱ گرم فیبر در هر وعده، احتمالا نودل فوری تغییری چندانی در سطوح گرسنگی یا سیری شما به وجود نمی‌آورد. بنابراین، علیرغم کم‌کالری بودن، نودل فوری احتمالا برای کاهش وزن مفید نمی‌باشد.

مواد مغذی مهم

علیرغم اینکه نودل فوری حاوی فیبر و پروتئین کمی است، اما این محصول برخی از مواد مغذی مهم نظیر آهن، منگنز، فولات و ویتامین‌های ب را در خود جای داده است.

همچنین برخی از نودل‌های فوری با مواد مغذی بیشتر غنی‌سازی می‌شوند.

در اندونزی، حدودا نیمی از نودل‌های فوری با ویتامین‌ها و مواد معدنی از جمله آهن غنی می‌شوند. یافته‌های یک مطالعه نشان می‌دهند که مصرف شیر و نودل‌های غنی شده با آهن می‌تواند خطر بروز کم‌خونی را کاهش دهد.

علاوه بر این موارد، برخی از نودل‌های فوری با آرد گندم غنی شده تولید می‌شوند که دریافت مواد مغذی را بدونِ تغییر در طعم یا بافت، در محصولی نهایی افزایش می‌دهد.

مضرات نودل فوری

نودل فوری حاوی مونوسدیم گلوتامات است

اغلب نودل‌های فوری حاوی ترکیبی به نام مونوسدیم گلوتامات (MSG) هستند که نوعی افزودنی رایج بوده که برای بهبود طعمِ غذاهای فرآوری شده استفاده می‌شود. برخی باور دارند که وجود این ترکیب یکی از مضرات نودل فوری است.

اگرچه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مصرف مونوسدیم گلوتامات را بی‌خطر می‌داند، اما اثرات آن بر سلامتی همچنان بحث‌برانگیزند.

در آمریکا، محصولاتی که حاوی مونوسدیم گلوتامات هستند، باید این موضوع را بر روی برچسب ترکیبات خود ذکر کنند.

همچنین مونوسدیم گلوتامات به طور طبیعی در محصولاتی نظیر پروتئین سبزیجات هیدرولیز شده، عصاره مخمر، عصاره سویا، گوجه فرنگی و پنیر یافت می‌شود.

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که میانِ مصرف بسیار زیادِ مونوسدیم گلوتامات و افزایش وزن، افزایش فشارخون، سردرد و حالت تهوع ارتباطی وجود دارد.

با این حال، سایر مطالعات ارتباطی را میانِ مصرف متعادلِ مونوسدیم گلوتامات و اضافه وزن کشف نکرده‌اند.

همچنین برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مونوسدیم گلوتامات ممکن است اثری منفی بر سلامت مغز داشته باشد. یافته‌های یک مطالعۀ درون‌کشتگاهی حاکی از این است که مونوسدیم گلوتامات می‌تواند باعث ورم و مرگِ سلول‌های بالغ مغز شود.

اگرچه سایر پژوهش‌ها نشان داده‌اند که مونوسدیم گلوتاماتِ غذایی، اثر بسیار کمی بر سلامت مغز دارد؛ زیرا حتی مقادیر زیادِ این ترکیب نمی‌توانند از سد خونی مغزی عبور کنند.

با اینکه احتمالا مصرف متعادلِ مونوسدیم گلوتامات بی‌خطر است، اما برخی از مردم به این ترکیب حساسیت دارند و باید مصرف آن را محدود کنند.

ارتباط با رژیم غذایی ضعیف

برخی از تحقیق‌ها نشان می‌دهند که مصرف منظم نودل‌های فوری ممکن است با کاهش کیفیت کلی رژیم غذایی در افراد همراه باشد. در واقع محتوایِ مغذیِ ضعیف، یکی از مضرات نودل فوری میباشد.

مطالعه‌ای نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان نودل فوری با کاهش چشمگیر مصرفِ پروتئین، کلسیم، ویتامین ث، فسفر، آهن، نیاسین و ویتامین آ در رژیم خود مواجه می‌شوند.

نودل‌های فوری ممکن است خطر ابتلا به سندرم متابولیک را افزایش دهند؛ عارضه‌ای که با افزایش خطر بیماری قلبی، دیابت و سکته مغزی همراه است.

سرشار از سدیم

یکی از مضرات نودل فوری این است که حاوی مقدار زیادی نمک یا سدیم می‌باشد. یک وعده نودل فوری حاوی ۸۶۱ میلی‌گرم سدیم است.

حال اگر یک بسته نودل را در یک وعده میل کنید، این میزان به ۱۷۲۲ میلی‌گرم می‌رسد.

شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند مصرف زیاد سدیم در افرادی که به نمک حساس هستند، با اثرات منفی بر سلامتی آنها همراه است.

این افراد ممکن است بیشتر مستعد اثرات سدیم باشند و افزایش سدیم ممکن است به افزایش فشارخون در آنها منجر گردد.

افرادی که سیاه‌پوست بوده، بیشتر از ۴۰ سال سن دارند و یا سابقۀ فشارخون در خانواده‌شان موجود است، بیشتر مستعد تجربۀ اثرات منفی سدیم هستند.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.