مضرات پیتزا برای بدن

0

پیتزا از محبوب‌ترین غذاها در سراسر جهان است. به گزارش کلینیک مایو، آمریکایی‌ها به طور متوسط هر نفر ۴۶ بُرش پیتزا در سال می‌خورند. اگر پیتزا را صحیح درست کنید، می‌تواند غذای مفیدی باشد، اما اغلب پیتزاهایی که توسط فست‌فودها ارائه می‌شوند مضر بوده و میزانِ کربوهیدرات‌های تصفیه شده، چربی و سدیم موجود در آنها زیاد است. در ادامه به مضرات پیتزا برای بدن می‌پردازیم.

کربوهیدرات‌های تصفیه شده

خمیر پیتزا معمولا با آرد تصفیه شده تهیه می‌شود. این آرد از غلاتی بدست می‌آید که جوانه و سبوس آنها جدا شده است. این باعث می‌شود تا میزان فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی آرد کاهش یافته و کمتر مغذی باشد. توصیه می‌شود که مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده را کاهش داده و حداقل نیمی از وعده‌های غلات خود را از غلات کامل تهیه کنید. مصرف غلات تصفیه شده – مانند خمیر پیتزا – خطر افزایش چربی شکمی را افزایش می‌دهد.

محتوای چربی

بیشتر بخوانید:

پنیر پیتزا سرشار از چربی اشباع است که خطر بالا رفتن کلسترول و ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می‌دهد. هر ۱۴۰ گرم پنیر پیتزا حاوی ۱۸٫۵ گرم چربی یا ۲۸ درصد از نیاز روزانۀ شما به چربی می‌باشد. چربی اشباع حدود ۶٫۵ گرم از این مقدار چربی را تشکیل می‌دهد (۳۳ درصد از نیاز روزانه). اضافه کردن گوشت به پیتزا باعث می‌شود تا محتوای چربی و چربی اشباع آن بالا برود.

سدیم

مصرف زیاد سدیم یا نمک باعث افزایش خطر بالا رفتن فشار خون می‌شود. به طور میانگین آمریکایی‌ها به صورت روزانه ۳۴۰۰ میلی‌گرم نمک مصرف می‌کنند که این بسیار بیشتر از میزان توصیه شدۀ ۲۳۰۰ میلی‌گرم می‌باشد. یک بُرشِ پیتزای ۱۴۰ گرمی حدودا ۶۷۵ میلی‌گرم سدیم دارد که ۲۹ درصد از نیاز روزانۀ بدن به سدیم یا نمک است.

پیتزای سالم بخورید

پختن پیتزای سالم توسط خودتان و در منزل و با نظارت داشتن بر مواد آن، کمک می‌کند تا از مضرات پیتزا دوری کنید. از خمیر پیتزایی که با غلات کامل تهیه شده استفاده کنید، بر روی آن سس گوجه فرنگیِ کم‌نمک ریخته و از پنیر کم‌چرب استفاده کنید. همچنین بر روی پیتزای خود مقدار زیادی سبزیجات بریزید و از مصرف سوسیس و کالباس خودداری کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.