مضرات سیگار برای زنان

0

شاید شنیده باشید که سیگار کشیدن باعث سرطان و بیماری های ریوی و قلبی و سکته میشود. اما آیا می‌دانستید سیگار کشیدن باعث بروز مشکلات دیگری نیز برای سلامت زنان می شود؟ در ادامه به مضرات سیگار برای زنان میپردازیم.

کاهش تراکم استخوان

زنانی که وارد دوره یائسگی شده‌اند و دخانیات استعمال می‌کنند توده استخوان های آن ها کاهش می یابد. این بدین معنا است که احتمال بالاتری وجود دارد که نسبت به زنان غیرسیگاری دچار شکستگی لگن شوند.

روماتیسم مفصلی (RA)

زنانی که سیگار می کشند بیشتر در معرض روماتیسم مفصلی (RA) قرار می گیرند. روماتیسم مفصلی یک بیماری التهابی مزمن است. افراد مبتلا به RA، درد و ورم را در مفاصل خود تجربه می کنند.

آب مروارید

زنان سیگاری دچار آب مروارید می شوند که بینایی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد. آب مروارید نوعی بیماری چشم است که باعث می شود عدسی چشم به نوعی تاری دید پیدا کند.

بیماری لثه

استعمال دخانیات به بیماری لثه ها منجر می شود که خود فرسایش استخوان ها و پوسیدگی دندان ها را به دنبال دارد.

زخم معده

افراد سیگاری مبتلا به بیماری یا عفونت لثه بیشتر در معرض ابتلا به زخم معده هستند که در نهایت منجر به مرگ آنها خواهد شد.

عمل جراحی

افراد سیگاری میزان مرگ و میر بالایی پس از عملیات جراحی دارند. آن ها همچنین نسبت به افراد سالم دشواری های بسیاری در روند بهبودی جراحات و زخم های خود را تجربه می کنند.

افسردگی

آگاهی زنان از این مطلب که بین سیگار کشیدن و افسردگی ارتباط مستقیمی وجود دارد، بسیار حائز اهمیت است زیرا زنان بیشتر از مردان در معرض افسردگی قرار دارند.

مشکلات قاعدگی

برخی مطالعات نشان می دهند که زنان سیگاری قاعدگی نامنظم تر و دردناک تری دارند.

یائسگی

یکی از مضرات سیگار برای زنان مربوط به یائسگی است. زنان سیگاری بیشتر از زنان غیرسیگاری دچار یائسگی زودرس می شوند و علائم وخیم تری را هم تجربه می کنند.

بارداری

زنانی که دخانیات استعمال می کنند ممکن است به سختی باردار شوند. احتمال سقط جنین پیش از تولد در این زنان بسیار بالاست. مطالعات نشان می دهند که خطر SIDS (سندروم مرگ ناگهانی نوزاد) در نوزادان دارای مادران سیگاری میزان بالایی دارد.

تنفس

ریه های دختران نوجوانی که سیگار مصرف می کنند همانند دختران سالم رشد نمی کنند و زنان بزرگسالی که سیگاری هستند ریه های آن ها به خوبی زنان غیرسیگاری کار نمی کنند.

با توجه به مضرات سیگار برای زنان ، ترک سیگار بهترین کاری است که می توانید برای سلامت خود انجام دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.