میوه های مضر در بارداری

0

هنگامی که یک زن باردار باشد، چیزهایی که می خورد اهمیت بیشتری پیدا می کنند. زیرا شما در این دوران نه تنها برای خود، بلکه برای حداقل یک فرد دیگر که در شکم تان است – و نمی تواند بگوید چه چیز هایی دوست دارد بخورد – نیز غذا می خورید. به همین دلیل باید به دقت بدانید که چه گوشت ها، نوشیدنی ها و میوه و سبزیجاتی می خورید و از چه موادی باید پرهیز کنید. در این مطلب به معرفی میوه های مضر در بارداری میپردازیم.

میوه های مضر در بارداری

با اینکه معمولا گفته می شود اکثر میوه ها برای زنان باردار مفید هستند، اما چند میوه وجود دارند که باید در این دوران از لیست غذایی تان کنار گذاشته شوند. این بدین دلیل است که سیستم ایمنی بدن زن در این دوران تغییرات مهمی پیدا کرده است و باکتری ها و دیگر مواد مضری که در برخی میوه ها وجود دارند، برای زن باردار بسیار خطرناک می باشند. در اینجا برخی از میوه های مضر در بارداری را به شما معرفی می کنیم:

آناناس

با اینکه از طعم لذید آناناس به نظر می رسد که برای زنان باردار مفید باشد، اما آناناس و آب آناناس به شدت بر روی زنان باردار تاثیر گذاشته و باعث شروع درد زایمان می شوند. آناناس حاوی آنزیم بروملین (bromelain) است که برای زنان باردار، بخصوص در سه ماهه ی اول بارداری، بسیار مضر می باشد. پس بهتر است پیش از مصرف هر چیزی که حاوی آناناس باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

انگور

بیشتر بخوانید:

برخی متخصصان می گویند که خوردن انگور در بارداری مشکلی ندارد اما برخی دیگر با این عقیده مخالف اند. انگور یکی از میوه هایی است که زنان باردار در این دوران نباید مصرف کنند؛ زیرا در فرایند کشاورزی، برای جلوگیری از شیوع حشرات، مواد شیمیایی مضری به این میوه اسپری می شود. با این حال مشکل اصلی وجود ماده ای به نام resveratrol می باشد که در انگور نیز وجود دارد. این ماده باعث ایجاد سمی در بدن مادر می شود که برای جنین نیز مضر است.

پاپایا

اگر می خواهید پاپایا بخورید، حتما اطمینان حاصل کنید که پاپایا کاملا رسیده باشد. زیرا پاپایای نارس باعث انقباض رحم مادر می شود. همچنین برخی زنان کشور های مختلف در روز های اولیه ی بارداری شان از ترکیب پاپایا برای سقط جنین استفاده می کنند. پس این هم یکی دیگر از دلایلی است که زنان باردار باید از خوردن این میوه پرهیز کنند. اگر می خواهید مطمئن شوید که پاپایایی که می خورید برای شما و فرزندتان ضرری ندارد، رسیده ترین آن را مصرف کنید.

میوه‌های نشسته

آیا می دانید بسیاری از افراد میوه و سبزیجات را بصورت نشسته می خورند؟ این کار یکی از اصلی ترین راه ها برای خوردن انواع مواد مضر می باشد مانند: باکتری های نادر ، سموم افت کش، و انگل هایی مثل توکسوپلاسما گوندی و listeria . همه ی این ها می توانند باعث نقص جنین درون شکم مادر، مشکلات مربوط به بارداری و زایمان و حتی سقط جنین شوند. بنابراین علاوه بر میوه هایی که در بالا گفتیم، مصرف میوه های نشسته نیز برای زنان باردار بسیار مضر و خطرناک می باشند.

آب میوه تازه

آب میوه ها اغلب برای بدن بسیار مفید هستند، اما آب میوه های تازه می توانند برای زنان باردار اندکی دردسر ساز و مضر باشند (بخصوص به دلیل وجود اشریشیا کُلی (Escherichia coli) یا بطور اختصار E.coli). به همین دلیل است که گفته می شود زنان باردار بهتر است از آب میوه های پاستوریزه و یا آب میوه ای که خودشان پس از شستن میوه تهیه کرده اند، استفاده کنند. اگر خودتان میوه را آب بگیرید باید سریعا آن را بنوشید تا باکتری در آن رشد نکند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.