ویپ چیست و چه خطراتی برای سلامتی دارد؟

0

انبه، نعناع و میوه‌ها بسیار برای خوشمزه کردن یک اسموتی مناسب هستند، اما وقتی با نیکوتین ترکیب می‌شوند، می‌توانند خطرناک باشند. در سال ۲۰۰۹، قانونی در آمریکا به تصویب رسید که استفاده از طعم‌دهنده‌ها – به جز نعناع – را در سیگارها ممنوع کرد. اما سیگار‌های برقی یا ویپ تحت نظارت نیستند و تولیدکنندگان آنها می‌توانند از هر نوع طعمی برای جذب کردن مصرف‌کنندگان جوان استفاده کنند.

ویپ یا سیگار برقی با باتری کار می‌کند و اجازه می‌دهد تا مصرف‌کننده مایع حاوی نیکوتین آن را استنشاق و دود کند. همچنین از دستگاه‌های ویپ برای تبخیر کردن ماری‌جوآنا نیز استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها معمولا شبیه به خودکار، فلش‌های USB و سایر اقلام روزمره هستند.

برای توصیفِ استفاده از ویپ، از عبارت «juuling» استفاده می‌شود که خود مشتقی از کلمۀ Juul است. جول نام شرکتی است که سیگارهای برقی و شبیه به فلش USB را تبلیغ می‌کند که این سیگارها از طریق درگاه USB به رایانه وصل شده و شارژ می‌شوند. مایعی که در دستگاه ویپ قرار می‌گیرد (جوس) ترکیبی از نیکوتین و مادۀ پایه (معمولا پروپیلن گلیکول) است و همچنین حاوی طعم‌دهنده‌ها، رنگ‌ها و سایر مواد شیمیایی می‌باشد.

یک پزشک می‌گوید که نوجوانان به طور ویژه به مصرف ویپ علاقه دارند، زیرا این وسیله کوچک بوده و بوی دود آن میوه‌ای یا شبیه به عطر است.

این باعث می‌شود تا مصرف پنهانی ویپ به دور از چشم بزرگسالان کار راحتی باشد، زیرا ویپ دارای طعم‌دهنده‌هایی نظیر طعم خیار یا خامه است.

نظرسنجی Minnesota Department of Health در سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد که تقریبا از هر پنج دانش‌آموز دبیرستانی در ایالت مینه‌سوتا، یک نفر در ۳۰ روز گذشته از سیگار برقی استفاده کرده است. همچنین گزارش U.S. Surgeon General در سال ۲۰۱۶ نشانگر این است که سیگارهای برقی محبوب‌ترین محصول تنباکو در میان نوجوانان آمریکایی هستند. از آنجایی که مصرف ویپ می‌تواند مدخلی برای مصرف سیگار باشد، متخصصین نگران این هستند که افزایش محبوبیت این دستگاه می‌تواند فرآیند کاهش درازمدتِ مصرف سیگار در آمریکا را معکوس کند.

والدین باید مطمئن شوند که کودکان‌شان کاملا متوجه خطرات ویپ هستند و باید صادقانه با آنها دربارۀ عوارض این محصول صحبت داشته باشند تا اثرات پیام‌های جذاب تبلیغات تجاری و شبکه‌های مجازی بر روی ذهن فرزند خود را خنثی کنند.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) بر روی سیگارهای برقی نظارتی ندارد. بنابراین، این محصولات بر روی جعبه‌های خود هیچگونه برچسب هشداری ندارند که به خطرات آنها برای سلامتی اشاره‌ای داشته باشد. سال گذشته، FDA اعلام کرد که درخواست خود برای بررسی محصولات سیگارهای برقی را تا سال ۲۰۲۲ به تاخیر می‌اندازد.

بیشتر بخوانید:

محققین هاروارد مطالعه‌ای را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد ۷۵ درصد از سیگارهای برقی طعم‌دار حاوی موادی هستند که با بروز بیماری تنفسی شدید در ارتباط می‌باشند.

چند ماه بعد از این مطالعه، پژوهشی در کنفرانس بین‌المللی American Thoracic Society به نمایش درآمد که نشان می‌داد برخی طعم‌های مایع برای سیگار برقی، عملا برای سلول‌های ریه سمی هستند.

یک محقق در دانشگاه کارولینای شمالی مجموعه‌ای از سلول‌های اپیتلیال ریه را در معرض ۱۳ نوع مختلف از طعم‌های سیگار برقی قرار داد.

مشخص گردید که پنج مورد از طعم‌ها توانایی سلول‌ها برای تولید دوباره یا انجام عملکردهای سلولی خود را کاهش دادند. سلول‌های اپیتلیال لایۀ حفاظتیِ مهمی را در مجاری هوا و ریه‌ها تشکیل می‌دهند.

از آنجایی که FDA نظارتی بر این طعم‌دهنده‌ها ندارد، نمی‌توان گفت که این محصولات دقیقا از چه موادی تشکیل شده‌اند.

اگرچه سیگارهای برقی به‌عنوان جایگزینی سالم برای سیگارهای معمولی تبلیغ می‌شوند، اما این محصولات همچنان برای سلامتی خطرناک هستند:

  • اغلب سیگارهای برقی حاوی نیکوتین هستند که ماده‌ای اعتیادآور بوده و می‌تواند اثرات منفی‌ای بر فرآیند توسعۀ مغز نوجوانان داشته باشد. یک غلاف مایع ویپ (جوس) به اندازۀ یک پاکت سیگار نیکوتین دارد.
  • عوارض جانبی نیکوتین عبارتند از افزایش ضربان قلب و فشارخون، بیماری ریه، برونشیت مزمن و مقاومت به انسولین که می‌تواند به دیابت نوع ۲ منجر گردد.
  • برخی از سیگارهای برقی ادعا می‌کنند که فاقد نیکوتین هستند، اما این محصولات نیز نیکوتین دارند.
  • مطالعات نشان داده‌اند که سیگارهای برقی دارای مواد شیمیایی سمی نظیر فرمالدهید و مادۀ ضدیخ هستند.
  • به گزارش سازمان کنترل و پیشگیری بیماری در آمریکا، تقریبا ۶۰ درصد از کسانی که سیگاربرقی دارند، سیگار معمولی نیز مصرف می‌کنند.
  • همانند دود تنباکو، دودی که توسط مصرف‌کنندۀ ویپ بیرون داده می‌شود حاوی مواد سرطان‌زا بوده و برای افرادی که در نزدیکی او قرار دارند خطرناک است.

مهمترین نکته این است که والدین با مصرف نکردن این محصولات، الگوهای خوبی برای فرزندان خود باشند. به کودکان خود این پیام را بدهید که نیکوتین در هر شکلی برای سلامتی مضر می‌باشد.

از طريق news.psu.edu healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.