خواص کرفس برای سلامتی انسان

0

کرفس دارای محتوای آب فراوانی است که مایعی شگفت انگیز بوده، و مواد مغذی باورنکردنی بسیار زیادی را در خود جای داده است. خواص کرفس باعث می‌شوند که جای دادن این گیاه در برنامۀ غذایی‌تان امری مهم باشد. برای اینکه دقیقا متوجه شوید که ما در مورد چه خواصی صحبت می‌کنیم، ادامۀ این مطلب را مطالعه کنید.

خواص کرفس برای سلامتی

کرفس به طرز باورنکردنی عاری از کالری است که حتی گاهی به آن کالری منفی نیز می‌گویند. کرفس دارای ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیار متنوعی می‌باشد و با داشتن برخی از انواع فلاوونوئیدهای خاص، به کاهش التهابات و بیماری‌های قلبی کمک بسیار زیادی می‌کند.

تاکنون بررسی‌های بسیار زیادی بر روی خواص کرفس انجام شده و به نتایج متحیر‌کننده‌ای نیز بدست آمده است. علاوه بر این که کرفس می تواند رژیم غذایی شما را در حالت تعادل قرار دهد، این سبزی مقوی به کاهش خطر از دست دادن حافظه، سرطان سینه، تومور و حتی سرطان لوزالمعده نیز کمک می‌کند. کرفس همچنین برای بهبود سلامت گوارش نیز بسیار مفید می‌باشد.

در ادامه به بررسی ۸ مورد از خواص کرفس می‌پردازیم.

کاهش فشار خون

بسیار حیرت آور است که بالا بودن فشار خون یکی از دلایل اصلی بیماری ها می باشد. اما با مصرف کرفس دیگر لازم نیست که نگران فشار خون تان باشید.

کرفس دارای نوعی فیتوشیمی به نام فتالیس (phthalides) می باشد که دیواره ی رگ ها و جریان خون را بهبود می بخشد و در نتیجه باعث کاهش فشار خون می شود. یک مطالعه که توسط متخصصین ایرانی در این زمینه انجام شده است نشان می دهد که خاصیت ضد فشار خون موجود در کرفس، با این ویژگی فیتوشیمی برابری می کند. ترکیباتِ فیتوشیمی می توانند عضلات اطراف رگ های خونی را نیز تسکین دهند.

کاهش کلسترول

یکی از اصلی ترین دلایلی که باید کرفس را در برنامه ی غذایی کاهش کلسترول تان جای دهید، به دلیل فراوانی فیبر و کمبود کالری در آن می باشد. در یکی از بررسی های شیکاگو که دوباره بر روی فیتوشیمی فتالیس تمرکز داشته است، مشخص شد که فتالیس می تواند سطح کلسترول را تا ۷ درصد کاهش دهد. این یافته ها با نتایج بررسی متخصین سنگاپوری نیز مشابه بوده اند.

اخیرا مشخص شده است که کرفس دارای خواصی است که باعث کاهش سطح کلسترول و تری گلیسرید می شود، و همزمان سطح HDL (کلسترول مفید بدن) را نیز افزایش می دهد؛ در نتیجه باعث درمان هایپر لیپیدمیا (یا چربی خون بالا) نیز می شود.

کاهش التهابات

کرفس سرشار از آنتی اکسیدان های فیتونوترینت است که دارای خواص ضد التهابی می باشند. بطور کلی سبزیجات در چین، منبعی سرشار از فلاوونوئید برای بزرگسالان محسوب می شوند. آب کرفس یا عصاره ی کرفس نیز به کاهش فعالیت برخی از انواع پروتئین هایی که باعث التهاب می شوند، نیز کمک می کند.

خواص کرفس برای کاهش وزن

کرفس یکی از اندک مواد غذایی است که هم خوردن آن باعث کاهش وزن می شود و هم بسیار مقوی است. اول بدین دلیل که کرفس کالری بسیار کمی دارد و دوم این که سرشار از فیبر می باشد. فیبر باعث می شود که شما تا مدت ها احساس سیری داشته باشید، که همین امر از خرده خوری جلوگیری می کند و باعث کاهش وزن می شود. مقدار آب موجود در کرفس یکی دیگر از ویژگی های بی نظیر آن است که باعث کاهش وزن می شود؛ عدم مصرف آب کافی در روز باعث دهیدراته شدن، خستگی و عدم تحرک و ورزش و فعالیت میگردد.

جلوگیری از سرطان

کرفس دارای پلی استیلن (polyacetylenes) است که برای جلوگیری از ایجاد بسیاری از سرطان ها بسیار مفید می باشد. فلاوونوئید های بیواکتیوی که در کرفس وجود دارند (آپیژنین و لوتئولین) با رادیکال های آزاد مقابله می کنند و هر گونه سلول سرطانی را در بدن از بین می برند. لوتئولین همچنین برای جلوگیری از سرطان سینه نیز مفید است.

درمان سوزش معده

کرفس غذایی با خواص قلیایی است که اسیدهایی که از طریق مری به سمت بالا حرکت می کنند را خنثی می کند. این گیاهِ سرشار از آب، حتی می تواند اسید معده که اغلب به آن اسید رفلاکس می گویند و همچنین سوزش معده را نیز خنثی کند.

برای بینایی مفید است

کرفس سرشار از ویتامین A بوده که برای بینایی چشم بسیار مفید می باشد. ویتامین A برای بخش های مختلف چشم که نقص آن ها باعث مشکلات بینایی می شود، بسیار مفید می باشد.

درمان سنگ کلیه

روغن عصاره ی کرفس دارای لوتئولین و ترکیبات مفید دیگری است که برای درمان سنگ کلیه بسیار مفید هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.