خواص گیاه قاصدک برای سلامتی

0

قرن‌هاست که در طب سنتی از گیاه قاصدک (Dandelion) به‌عنوان یک گیاه دارویی برای درمان بیماری‌های مختلف از جمله سرطان، آکنه، بیماری کبد و اختلالات گوارشی استفاده می‌شود. در این مطلب به بررسی برخی از بهترین خواص گیاه قاصدک می‌پردازیم.

گیاهی بسیار مغذی

از لحاظ محتوای غذایی، گیاه قاصدک در صدر جدول سبزیجات قرار می‌گیرد. از ریشه تا گل این گیاه سرشار از مواد مغذی است و انباشته از ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر می‌باشد.

برگ‌های قاصدک منبع فوق‌العاده‌ای از ویتامین‌های آ، ث و کا هستند و می‌توان آنها را خام یا پخته مصرف کرد. این برگ‌ها همچنین حاوی ویتامین ای، فولات و مقادیر کمی از ویتامین‌های ب هستند.

آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمند

قاصدک مملو از آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمند است و به همین دلیل است که مصارف فراوانی در دنیای سلامت دارد. آنتی‌اکسیدان‌ها مولکول‌هایی هستند که اثرات منفی رادیکال‌های آزاد در بدن را خنثی می‌کنند.

قاصدک حاوی سطوح بالایی از آنتی‌اکسیدانی به نام بتاکاروتن است که حفاظت محکمی را در برابر آسیب سلولی و استرس اکسیداتیو فراهم می‌کند.

کمک به درمان التهاب

ممکن است خواص گیاه قاصدک در کاهش التهابی ناشی از بیماری‌ها موثر باشند. این بدلیل وجود ترکیبات بیواکیتو متنوع نظیر پلی‌فنول‌ها در این گیاه است.

التهاب واکنش طبیعی بدن به بیماری یا صدمه است، اما التهاب اضافه در گذر زمان می‌تواند به آسیب دائمیِ بافت‌های بدن و DNA منجر شود.

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که ترکیبات قاصدک می‌توانند در کاهش چشمگیر التهاب موثر باشند.

کمک به کنترل قند خون

اسید شیکوریک و اسید کلوروژنیک دو مورد از ترکیبات بیواکتیو موجود در گیاه قاصدک هستند. این ترکیبات در تمام قسمت‌های این گیاه وجود دارند و ممکن است به کاهش قند خون کمک کنند.

مطالعات حیوانی نشان می‌دهند که این ترکیبات می‌توانند ترشح انسولین از لوزالمعده را بهبود بخشیده و در عین حال جذب گلوکز (قند) در بافت عضلانی را بهبود دهند. این فرآیند می‌تواند باعث بهبودی حساسیت انسولین و کاهش سطوح قند خون شود.

کاهش کلسترول

برخی از ترکیبات بیواکتیو موجود در قاصدک ممکن است کلسترول را کاهش دهند که این خطر بیماری قلبی را نیز پایین می‌آورد. یک مطالعۀ حیوانی نشان می‌دهد که موش‌های درمان شده با عصاره قاصدک، کاهش چشمگیر کلسترول و تری‌گلیسیرید را تجربه کردند.

اگرچه این نتایج نویدبخش هستند، اما برای اطمینان از اثرات گیاه قاصدک بر روی کلسترول در انسان، به پژوهش‌های بیشتری نیاز است.

کاهش فشارخون

برخی ادعا می‌کنند که خواص گیاه قاصدک برای کاهش فشار خون مفیدند، اما شواهد علمی برای این موضوع محدود است. در طب سنتی از قاصدک برای اثر ادرارآورش استفاده می‌شود و این باور وجود دارد که برخی از اندام‌های بدن را سم‌زدایی می‌کند.

در طب غربی، داروهای ادرارآور برای دفع کردن مایع اضافه بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند که این می‌تواند به کاهش فشارخون بی‌انجامد.

یک مطالعه انسانی نشان می‌دهند که قاصدک یک ادرارآور موثر است. البته این مطالعه در یک دوره کوتاه و تنها بر روی ۱۷ نفر صورت گرفته است.

گیاه قاصدک حاوی پتاسیم است، یک ماده معدنی که با کاهش فشار خون در افرادی که در گذشته با فشارخون بالا مواجه بوده‌اند، ارتباط دارد. بنابراین، ممکن است قاصدک با توجه به محتوای پتاسیم‌اش، اثری غیرمستقیم بر روی فشارخون داشته باشد.

سایر خواص گیاه قاصدک

  • تشویق سلامت کبد
  • کمک به کاهش وزن
  • مبارزه با سرطان
  • حمایت از هضم سالم و درمان یبوست
  • تقویت سیستم ایمنی بدن
  • مفید برای مراقبت از پوست
  • حمایت از سلامت استخوان‌ها

عوارض جانبی احتمالی

گیاه قاصدک سمومیت کمی دارد و مصرفش برای اغلب مردم بی‌خطر است، به ویژه اگر به‌عنوان یک غذا و به طور کامل میل شود. البته فراموش نکنید که پژوهش‌های انجام شده بر روی این گیاه محدود هستند و مصرف آن به طور ۱۰۰% بی‌خطر نمی‌باشد.

قاصدک می‌تواند باعث بروز واکنش‌های آلرژیک شود، به ویژه در کسانی که به گیاه‌های مشابه حساسیت دارند. بروز درماتیت تماسی در کسانی که پوست حساسی دارند نیز ممکن است.

قاصدک ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد، مخصوصا برخی از داروهای ادرارآور و آنتی‌بیوتیک‌ها. اگر داروی تجویز‌شده‌ای را مصرف می‌کنید، حتما برای مصرف قاصدک با پزشک‌تان مشورت داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.