قهوه اسپرسو چه فوایدی دارد

0

همه می‌دانند که نوشیدن قهوه بعلت داشتن کافئین باعث افزایش انرژی می‌شود. یک فنجان قهوه اسپرسو انرژی‌زایی مشهور است، اما مردم کمتر با سایر خواص این نوشیدنی محبوب آشنا هستند.

تقویت حافظۀ درازمدت

مصرف کافئین به اندازۀ مناسب می‌تواند باعث تقویت حافظۀ درازمدت شود. مطالعه‌ای نشان می‌دهد که مصرف دو فنجان قهوه اسپرسو باعث تقویت و تثبیت حافظه می‌شود و در نتیجه عملکرد درازمدت حافظه را بهبود می‌بخشد. برای گرفتن بهترین نتیجه بهتر است همان دو فنجان را مصرف کنید، زیرا در این مطالعه نوشیدن بیشتر یا کمتر از دو فنجان اسپرسو تاثیری در بهبود حافظه نداشت.

افزایش توجه

بسیاری از مردم روز خود را با یک فنجان قهوه اسپرسو شروع می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف کافئین باعث کاهش علائم خستگی شده و همچنین توجه پایدار و هوشیاری را افزایش می‌دهد. قهوه به حفظ تراکم بالایی از دوپامین در مناطقی از مغز که با توجه پیوند خورده‌اند کمک می‌کند.

کاهش وزن

بیشتر بخوانید:

نقطۀ تمایز اسپرسو با سایر نوشیدنی‌های موجود در کافه‌ها، کالری پایین آن است. هر ۲۸ میلی‌لیتر از قهوه اسپرسو حاوی تنها ۳ کالری است، البته در صورتی که به آن هیچگونه شکر یا خامه‌ای اضافه نشده باشد.

علاوه بر کالری کم، اسپرسو می‌تواند به افزایش عملکرد ورزشی نیز کمک کند.

کاهش خطر سکته مغزی

محققین سوئدی در مطالعه‌ای دریافتند که نوشیدن روزانۀ حداقل یک فنجان قهوه اسپرسو می‌تواند خطر سکته مغزی را کاهش دهد. محققین باور دارند که این اثر اسپرسو ناشی از آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن است.

کاهش خطر دیابت

محققین مدرسۀ بهداشت عمومی هاروارد دریافتند که مصرف بالای قهوه با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ پیوند خورده است. این مطالعه مصرف کافئین در مردان و زنان را در یک دورۀ ۴ ساله مورد بررسی قرار داد.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهند که افزایش مصرف روزانۀ قهوه (بیشتر از یک فنجان) خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را تا ۱۱ درصد کاهش می‌دهد. البته فراموش نکنید که قهوه تنها یک عامل برای پیشگیری از دیابت است، برای دوری از این بیماری باید فعالیت جسمانی داشته باشید و وزن سالم را حفظ کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.