فواید روزه داری برای سلامتی

0

ماه مبارک رمضان فرصت خوبی است که با روزه‌ داری، وضعیت سلامتی خود را بهبود داده و حتی مقداری وزن کم کنید. فواید روزه داری فراوان هستند و ما قصد داریم در این مطلب شما را با بخشی از آنها آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

سم‌زدایی

وقتی بدن غذایی دریافت نمی‌کند، برای تامین انرژی به سراغ چربی‌ها می‌رود. این باعث می‌شود تا مواد شیمیایی از چربی‌های ذخیره‌شده آزاد شوند و در نتیجه این مواد شیمیایی در اندام‌های مختلف از بین می‌روند. در آیورودا (نوعی طب جایگزین) به روزه داری اهمیت زیادی داده می‌شود و از آن برای پاکسازی و بهبود ناهماهنگی‌های بدن استفاده می‌گردد.

سلامت روان

بعد از روزه گرفتن، خون با سطوح خوبی از اندورفین پُر می‌شود که این سبب می‌شود تا هوشیارتر باشید و سلامتی روان‌تان بهبود می‌یابد. مطالعات نشان می‌دهند که ارتباطی میانِ محدود کردن مصرف کالری و افزایش سن مغز به طور سالم وجود دارد. اثرات روزه داری شبیه به اثرات ورزش کردن هستند.

شیمی‌درمانی موثر

مطالعات نشان می‌دهند که ایجاد یک تغییر در سطوح گلوکز، از طریق روزه‌داری می‌تواند برای بهبود اثرگذاری شیمی‌درمانی برای از بین بردن تومورها مفید باشد. دریافت نکردن هیچگونه کالری در یک دورۀ خاص باعث تحریک شدن تغییرات زیادی می‌شود که با محافظت از سلول‌های بدن در ارتباطند. این برای بیمارانی که از سرطان یا نوعی تومور رنج می‌برند مفید است.

مبارزه با چاقی

مبارزه با چاقی یکی از فواید روزه داری است که سابقۀ طولانی‌ای دارد. نتایج مطالعه‌ای نشان می‌دهد که روزه گرفتن به کاهش وزن کمک می‌کند. در واقع روزه گرفتن باعث برانگیخته شدن آنزیم‌های کبد و تجزیه شدن چربی و کلسترول به اسیدهای ضروری صفراوی می‌گردد. این سبب می‌شود تا سوخت‌وساز بدن تحریک شده و چربی اضافه به حرارت تبدیل گردد. روزه داری همچنین از طریق تنظیم کردن هورمون‌های گرسنگی، به جلوگیری از پُرخوری کمک می‌کند.

سایر فواید روزه داری

بیشتر بخوانید:
  • روده‌های سالم
  • درمان صرع
  • درمان آرتریت روماتوئید
  • درمان پانکراتیت
  • افزایش سرعت بهبودی و التیام
  • مراقبت از پوست
  • آزاد کردن هورمون‌های رشد
  • محافظت از سلامت قلب

عوارض جانبی روزه داری

اگرچه روزه داری فواید فراوانی دارد و یک روش درمانی طبیعی محسوب می‌شود، اما ممکن است با برخی عوارض جانبی نیز همراه باشد.

کمبود آب بدن

در طول روزه داری، بدن از طریق تعریق، ادرار و تنفس، به از دست دادن نمک و آب ادامه می‌دهد. اگر بدن قبل از شروع روزه (سحری) آبرسانی نشود، ممکن است به سادگی دچار کمبود آب بدن شوید. برای رفع کمبود آب بدن باید ترکیب آب، نمک و شکر را میل کنید.

سردرد

سردردِ روزه داری می‌تواند ناشی از گرسنگی، بی‌قراری یا غیبت ناگهانی کافئین یا نیکوتین در بدن باشد. نوشیدن مایعات زیاد، خوردن غذا به طور متعادل و مستقیما قرار نگرفتن در معرض نور آفتاب کمک می‌کنند تا از سردرد پیشگیری شود.

هیپوگلیسمی

افراد مبتلا به دیابت باید بسیار محتاط بوده و قبل از روزه گرفتن حتما با پزشک خود مشورت کنند. به شدت توصیه می‌شود که این افراد همواره قند خون خود را کنترل کنند، زیرا کاهش قند خون می‌تواند خطرناک بوده و منجر به غش کردن شود.. اگر دچار سرگیجه یا تعریق هستید، توصیه می‌شود که سریعا مایعات حاوی قند را مصرف کنید.

سوزش معده

سوزش معده می‌تواند ناشی از تولید اسیدهای معده باشد. از خوردن غذاهای چرب و غذاهای تند خودداری کنید. خوردن به طور متعادل نیز به کنترل استفراغ، آروغ زدن و سوزش معده کمک می‌کند. کاهش مصرف کافئین و سیگار نکشیدن و همچنین خوابیدن در حالی که سرتان بالا است نیز می‌توانند مفید باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.