فواید میوه برای بدن

0

«میوه و سبزیجات بیشتری بخورید.» مطمئنا این جمله را بارها شنیده‌اید و خوانده‌اید و احتمالا رایج‌ترین توصیه سلامتی در سراسر جهان می‌باشد. همه می‌دانیم که میوه‌ها سالم هستند و غذاهای کاملی محسوب می‌شوند. خوردن اغلب میوه‌ها کار راحتی است و به همین دلیل برخی از مردم به میوه‌ها لقب «فست فود طبیعت» را داده‌اند. با این حال، میوه‌ها نسبت به سایر مواد غذایی، قند نسبتا بالاتری دارند. به همین دلیل، برخی از افراد تصور می‌کنند که میوه‌ها آنقدر هم مفید نیستند. در این مقاله به این موضوع و فواید میوه ها خواهیم پرداخت.

قند زیاد مضر است، اما نه هر قندی!

بسیاری از شواهد نشان می‌دهند که مصرف بیش از حد قند و شکر می‌تواند برای سلامتی مضر باشد. این شکرها عبارتند از پودر شکر (ساکارز) و شیره ذرت سرشار از فروکتوز که این دو محصول هر دو نیمی گلوکز و نیمی فروکتوز می‌باشند.

یکی از دلایل مضر بودن مصرف بیش از حدِ شکر اضافه شده، مربوط به اثرات منفی مصرف فروکتوز در مقادیر زیاد است.

بسیاری از مردم تصور می‌کنند، از آنجایی که فروکتوز در میوه‌ها نیز وجود دارد، بنابراین میوه‌ها هم می‌توانند مضر باشند. اما این باور غلط است. فروکتوز تنها در مقادیر زیاد مضر است و تقریبا غیرممکن است که شما با مصرف تنها میوه، مقادیر زیادی از فروکتوز را وارد بدن‌تان کنید.

فواید میوه ها

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به برخی از فواید میوه ها :

فیبر، آب و مقاومت جویدن

جویدن و هضم میوه‌های کامل زمانبر است. به همین دلیل، شما با خوردن میوه احساس سیری بیشتری خواهید داشت و بدن‌تان می‌تواند به راحتی مقادیر کمی از فروکتوز را تحمل کند.

فیبر، ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها

بیشتر بخوانید:

میوه‌ها حاوی مقادیر بالایی از مواد مغذی مهم هستند. این مواد مغذی عبارتند از: فیبر، ویتامین‌ها، مواد معدنی، انواع آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیبات گیاهی. در واقع با این محتوای غنی و ارزشمند، میوه‌ها نقش مهمی را در حفظ سلامتی انسان ایفا می‌کنند.

نتایج مطالعات

تعداد زیادی از مطالعات و شواهد علمی نشان می‌دهند که مصرف بالای میوه به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های جدی از جمله بیماری قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع ۲ کمک می‌کند.

کمک به کاهش وزن

یکی از فواید میوه ها این است که در کاهش وزن موثر هستند. میوه‌هایی نظیر سیب و پرتقال از سیر‌کننده‌ترین غذاهایی هستند که می‌توانید مصرف کنید. خوردن بیشتر این میوه‌ها باعث می‌شود تا به طور خودکار کالری مصرفی‌تان کم شده و در نتیجه به کاهش وزن دست یابید.

چه زمانی باید از میوه پرهیز کرد؟

اصلی‌ترین دلایل برای پرهیز از میوه عبارتند از عدم تحمل میوه توسط بدن یا دنبال کردن یک رژیم کم کربوهیدرات یا رژیم کتوژنیک.

کلام آخر

میوه‌ها برای اغلب مردم مفیدند. اگرچه مصرف زیاد شکر می‌تواند مضر باشد، اما این موضوع هیچ ربطی به میوه‌های کامل ندارد. این میوه‌ها سالم هستند و سرشار از مواد مغذی می‌باشند.

اگر بدن‌تان برای تحمل میوه مشکلی ندارد و رژیم‌های کم‌کربوهیدرات را دنبال نمی‌کنید، حتما میوه مصرف کنید. سعی کنید میوه‌های کامل را در کنار یک رژیم‌غذایی سالم دنبال کنید تا از فواید میوه ها بهره‌مند شوید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.