فواید خواب خوب برای سلامتی

0

خواب خوب فوق‌العاده برای سلامتی ما مهم است. در واقع خواب خوب به اندازۀ تغذیۀ خوب و ورزش کردن اهمیت دارد. متاسفانه، سبک زندگی امروزی در الگوهای خواب طبیعی تداخل ایجاد می‌کند. بسیاری از مردم نسبت به گذشته خواب کمتری دارند و کیفیت خواب نیز در آنها کاهش یافته است. در این مقاله به بررسی فواید خواب خوب برای سلامتی و دلایل اهمیت آن می‌پردازیم.

فواید خواب خوب برای کاهش وزن

خواب ضعیف پیوند قدرتمندی با افزایش وزن دارد. معمولا افرادی که خواب کمی دارند با اضافه وزن و چاقی مواجه هستند. حقیقت این است که خواب کوتاه یکی از اصلی‌ترین عوامل خطر چاقی می‌باشد.

اگر برای کاهش وزن تلاش می‌کنید، داشتن خواب کافی و باکیفیت ضروری است.

دریافت کالری کمتر

یکی از فواید خواب خوب این است که کمک میکند تا کالری کمتری دریافت کنید.

براساس نتایج مطالعات، افرادی که کمبود خواب دارند، معمولا اشتهای بیشتری داشته و کالری بیشتری دریافت می‌کنند. کمبود خواب باعث بروز نوساناتی در هورمون‌های اشتها می‌شود و این باور وجود دارد که تنظیمات اشتها در بدن را برهم می‌زند.

این برهم‌‌خوردگی عبارت است از بالا رفتن سطوح گرلین، هورمونی که اشتها را تحریک کرده و سطوح لپتین – هورمون سرکوب‌کننده اشتها – را کاهش می‌دهد.

بهبود تمرکز و بهره‌وری

خواب برای عملکردهای مختلف مغز مهم است که عبارتند از: شناخت، تمرکز، بهره‌وری و عملکرد. کمبود خواب می‌تواند بر روی تمامِ این موارد اثر منفی بگذارد.

براساس مطالعه‌ای که بر روی کارآموزان پزشکی انجام شد، کارآموزانی که یک برنامۀ کاری مرسوم داشتند و ساعات اضافه کاری آنها بیشتر از ۲۴ ساعت بود، نسبت به کارآموزانی که بیشتر می‌خوابیدند، ۳۶ درصد بیشتر خطاهای پزشکی جدی داشتند.

بیشتر بخوانید:

افزایش عملکرد ورزشی

براساس مطالعه‌ای که بر روی بازیکنان بسکتبال انجام شد، خواب طولانی‌تر به طور چشمگیری به بهبود سرعت، دقت، زمانِ واکنش و سلامت روانی بازیکنان کمک کرده بود.

کمبود خواب با عملکرد ضعیف ورزشی در ارتباط است و همچنین عملکرد زنان سالمند را محدود می‌کند.

بیماری قلبی

کیفیت و مدت زمانِ خواب می‌توانند اثر قابل‌توجهی بر روی بسیاری از عوامل خطر سلامتی داشته باشند. باور این است که این عوامل به بیماری‌های مزمن از جمله بیماری قلبی منجر می‌شوند.

با توجه به بررسی ۱۵ مطالعه، افرادی که خواب کافی ندارند بسیار بیشتر در خطر بیماری قلبی یا سکته مغزی هستند. در حالی که این خطر در کسانی که هر شب ۷ تا ۸ ساعت می‌خوابند بسیار کمتر است.

سوخت‌وساز گلوکز

در مطالعه‌ای که بر روی زنان جوان و سالم انجام شد، محدود کردن خواب شبانه به ۴ ساعت و برای ۶ شب متوالی، باعث بروز علائم پیش‌دیابت در این افراد شد. این علائم پس از افزایش مدت زمان خواب و بعد از یک هفته برطرف شدند.

همواره نشان داده شده کسانی که کمتر از ۶ ساعت خواب شبانه دارند، با افزایش خطر دیابت نوع ۲ مواجه می‌شوند.

سایر فواید خواب خوب

  • بهبود افسردگی و مشکلات روانی – مشکلات روانی از جمله افسردگی، ارتباط تنگاتنگی با خواب بی‌کیفیت و اختلالات خواب دارند.
  • بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن – اگر به طور مکرر به سرماخوردگی دچار می‌شوید، حتما سعی کنید تا هرشب حداقل ۸ ساعت خواب داشته باشید.
  • کمک به کاهش التهاب بدن – خواب ضعیف ارتباط نزدیکی با بیماری‌های التهابی روده دارد و می‌تواند خطر بروز دوبارۀ بیماری را افزایش دهد.
  • کمک به بهبود عواطف و تعاملات اجتماعی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.