فواید دانه شاهدانه برای درمان مشکلات پوستی

0

دانه شاهدانه همانطور که از نامش پیداست، دانۀ گیاه شاهدانه (Cannabis sativa) می‌باشد. دانه‌های شاهدانه فوق‌العاده مغذی هستند و سرشار از چربی‌های سالم، پروتئین و مواد معدنی مختلف می‌باشند. در این مقاله به بررسی فواید دانه شاهدانه می‌پردازیم که توسط علم اثبات شده‌اند.

محتوای مغذی

از لحاظ فنی، دانه شاهدانه یک مغز خوراکی است و بسیار مغذی می‌باشد. این دانه طعمی ملایم و شبیه به مغزهای خوراکی دارد.

دانه شاهدانه بیش از ۳۰ درصد چربی دارد و سرشار از دو نوع اسید چرب ضروری، لینولئیک اسید (امگا ۶) و آلفا لینولنیک اسید (امگا ۳) است.

شاهدانه همچنین حاوی گاما-لینولنیک اسید است که فواید فراوانی برای سلامتی دارد.

دانه‌های شاهدانه منبع بسیار خوبی از پروتئین هستند و بیش از ۲۵ درصد از کالری آنها از پروتئین باکیفیت تشکیل شده است.

این میزان پروتئین بسیار بیشتر از سایر دانه‌های خوراکی نظیر چیا و بذر کتان است که ۱۶ تا ۱۸ درصد کالری آنها از پروتئین می‌باشد.

دانه شاهدانه همچنین منبع بسیار خوبی از ویتامین ای و مواد معدنی مختلف نظیر فسفر، پتاسیم، سدیم، منیزیم، سولفور، کلسیم، آهن و روی است.

می‌توان دانه‌های شاهدانه را خام، پخته یا کبابی مصرف کرد. روغن دانه شاهدانه نیز بسیار سالم است و حداقل سه هزار سال است که در طب سنتی چین استفاده می‌شود.

کاهش خطر بیماری قلبی

بیماری قلبی اولین علت مرگ و میر در جهان است.

فواید دانه شاهدانه ممکن است در کاهش خطر بیماری قلبی موثر باشند.

این دانه‌ها حاوی مقادیر بالایی از آمینو اسید آرژینین هستند که نیتریک اکسید را در بدن تولید می‌کند.

نیتریک اکسید یک مولکول گاز است که باعث می‌شود رگ‌های خونی رقیق و آرام شوند. این به کاهش فشارخون و کاهش خطر بیماری قلبی می‌انجامد.

در یک مطالعۀ بزرگ که بر روی ۱۳ هزار نفر انجام شد، افزایش مصرف آرژینین با کاهش سطوح پروتئین C-reactive یا CRP در ارتباط بود که نوعی عامل التهابی است. سطوح بالای CRP با بیماری قلبی در ارتباط هستند.

همچنین گاما-لینولنیک اسید موجود در دانه‌های شاهدانه با کاهش التهاب در ارتباط است که می‌تواند به کاهش بیماری‌های التهابی از جمله بیماری قلبی کمک کند.

علاوه بر این موارد، مطالعات حیوانی نشان داده‌اند که دانه‌های شاهدانه یا روغن دانه شاهدانه ممکن است در کاهش فشارخون و کاهش خطر تشکیل لخته خونی موثر بوده و به ریکاوری بعد از حمله قلبی کمک میکنند.

فواید دانه شاهدانه برای پوست

اسیدهای چرب ممکن است بر روی واکنش‌های سیستم ایمنی بدن اثر بگذارند.

مطالعات نشان می‌دهند که عملکرد سیستم ایمنی بدن به تعادلِ اسیدهای چربِ امگا ۶ و امگا ۳ وابسته است.

دانه‌های شاهدانه منبع بسیار خوبی از اسیدهای چرب ضروری و غیراشباع پلی می‌باشند. این اسیدها حاوی نسبت ۳ به ۱ امگا ۶ و امگا ۳ هستند که یک طیف مطلوب محسوب می‌شود.

مطالعات نشان داده‌اند که مصرف روغن دانه شاهدانه در افرادی که اگزما دارند، ممکن است به بهبود سطوح اسیدهای چرب ضروری کمک کند.

این روغن همچنین ممکن است به تسکین خشکی پوست، بهبود خارش و کاهش نیاز به داروهای پوست کمک کند.

منبع پروتئین گیاهی

حدود ۲۵ درصد از کالریِ دانه شاهدانه از پروتئین تشکیل شده است که نسبتا بالا می‌باشد.

در حقیقت از نظر وزن، دانه‌های شاهدانه حاوی محتوای پروتئینِ شبیه به گوشت گاو و گوسفند هستند. ۳۰ گرم دانه شاهدانه یا ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری آن، حاوی ۱۱ گرم پروتئین است.

این دانه یک پروتئین کامل در نظر گرفته می‌شود؛ یعنی حاوی تمام آمینو اسیدهای ضروری است. بدن انسان قادر به تولید آمینو اسیدهای ضروری نیست و باید آنها را از مواد غذایی دریافت کند.

فواید دانه شاهدانه

در دنیای گیاهان، منابع پروتئین کامل بسیار نادر هستند؛ زیرا گیاهان معمولا فاقدِ آمینو اسید لیسین می‌باشند. کینوآ یکی دیگر از منابع گیاهی پروتئین است که حاوی پروتئین کامل می‌باشد.

دانه‌های شاهدانه حاوی مقادیر قابل توجهی از آمینو اسیدهای متیونین و سیستین هستند و همچنین سرشار از آرژینین و گلوتامیک اسید می‌باشند.

هضمِ پروتئین شاهدانه نیز بسیار خوب است و از پروتئینِ غلات، مغزها و حبوبات بهتر می‌باشد.

فواید دانه شاهدانه برای قاعدگی

تا ۸۰ درصد از زنانی که در سن تولید مثل قرار دارند، ممکن است از علائم جسمانی و عاطفی ناشی از سندرم پیشاقاعدگی (PMS) رنج ببرند.

این علائم به احتمال زیاد ناشی از حساسیت به هورمون پرولاکتین هستند.

گاما-لینولنیک اسید (GLA) موجود در دانه‌های شاهدانه، ماده‌ای به نام prostaglandin E1 را تولید می‌کند که اثرات پرولاکتین را کاهش می‌دهد.

در مطالعه‌ای که بر روی زنان مبتلا به پیشاقاعدگی انجام شد، مصرف ۱ گرم اسیدهای چرب ضروری – از جمله ۲۱۰ میلی‌گرم GLA – به صورت روزانه، به کاهش چشمگیر علائم پیشاقاعدگی انجامید.

سایر مطالعات نشان داده‌اند که روغن پامچال – که سرشار از GLA است – ممکن است برای کاهش علائم پیشاقاعدگی در زنانی که سایر روش‌های درمانی برای آنها سازگار نبوده، بسیار موثر باشد.

این روغن به کاهش درد و حساسیت سینه، افسردگی، زودرنجی و احتباس مایعات ناشی از پیشاقاعدگی کمک کرده است.

از آنجایی که دانه‌های شاهدانه سرشار از GLA هستند، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که می‌توانند به کاهش علائم یائسگی نیز کمک کنند.

فرآیندی که به این اثرات می‌انجامد هنوز به طور دقیق مشخص نیست، اما گاما-لینولنیک اسید موجود در دانه‌های شاهدانه ممکن است باعث تنظیم نامتعادلی هورمون‌ها و التهاب ناشی از یائسگی شود.

فواید دانه شاهدانه برای هضم

فیبر بخش ضروری و مهمی از رژیم غذایی است و با بهبود سلامت گوارش ارتباط دارد.

دانه‌های کاملِ شاهدانه منبع خوبی از فیبر محلول و غیرمحلول هستند که به ترتیب ۲۰ و ۸۰ درصد محتوای فیبر این دانه‌ها را تشکیل می‌دهند.

فیبر محلول باعث تشکیل یک مادۀ ژله‌ای در روده می‌شود. این فیبر همچنین منبع ارزشمندی از مواد مغذی مناسب برای باکتری‌های مفید روده بوده و ممکن است در کاهش جهش‌های قند خون و تنظیم سطوح کلسترول موثر باشد.

فیبر غیرمحلول باعث حجیم شدن مدفوع می‌شود و ممکن است به عبور غذا و مواد زائد در روده کمک کند. این نوع فیبر همچنین با کاهش خطر دیابت ارتباط داده شده است.

با این حال، دانه‌های پوست کنده مقدار بسیار کمی فیبر دارند، زیرا پوستۀ سرشار از فیبر آنها جدا شده است.

کلام آخر

دانه‌های شاهدانه بسیار مغذی بوده و سرشار از چربی‌های سالم، پروتئین باکیفیت و مواد معدنی دیگر هستند.

با این حال، پوستۀ دانه شاهدانه ممکن است حاوی مقادیر کمی از THC باشد (کمتر از ۰٫۳ درصد)، که ترکیب اصلی ماری‌جوآنا است. افرادی که سابقۀ اعتیاد به ماری‌جوآنا را دارند، بهتر است از مصرف دانه‌های شاهدانه خودداری کنند.

در نهایت می‌توان گفت که دانه شاهدانه یک غذای فوق‌العاده سالم است و می‌توان آن را در رژیم غذایی جای داد.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.