فواید خاطره نویسی برای سلامتی

0

شاید شنیده باشید که خاطره نویسی در روالِ صبحگاهی می‌تواند راهی عالی برای شروع روز باشد. در حالی که برخی از مردم دوست دارند روز خود را با نوشتن شروع کنند، سایر مردم ترجیح می‌دهند که اینکار را در انتهای روز انجام داده و افکار درون ذهن‌شان را بر روی کاغذ آورند. اگر تا به حال خاطره نویسی نکرده‌اید، توصیه می‌کنیم که از فواید آن غافل نشوید. خاطره نویسی تنها برای بهبود شخصیت و خلاقیت مفید نیست، بلکه بر روی سلامتی‌تان نیز اثر می‌گذارد. با ما همراه باشید تا به بررسی فواید خاطره نویسی برای سلامتی بپردازیم.

مدیریت استرس

استرس یک عامل مخرب است که می‌توان رد پای آن را در بسیاری از بیماری‌های مختلف، از سندرم رودۀ تحریک‌پذیر گرفته تا بیماری قلبی و فشار خون بالا، مشاهده کرد. خاطره نویسی روشی فوق‌العاده برای مدیریت استرس است و اجازه می‌دهد تا احساسات و افکارتان را دربارۀ موضوعات استرس‌زا نظیر روابط، شغل و زندگی شخصی، مرتب کنید. علاوه بر این، تمرکز کردن بر روی خاطره نویسی نیز باعث می‌شود تا دیگر به فکر نگرانی‌ها و اضطراب نباشید.

تقویت حافظه

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که خاطره نویسی می‌تواند حافظه را تقویت کند و برای کسانی که نگران ضعیف شدن حافظه در اثر افزایش سن هستند، می‌تواند گزینه‌ای عالی باشد.

نتایج مطالعه‌ای نشان می‌دهند که نوشتن دربارۀ مشکلات کوچک زندگی، حداقل برای ۲۰ دقیقه، نه تنها اثرات مهمی بر روی سلامت جسمانی و روانی گذاشته، بلکه توانایی‌های شناختی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

تشویق عادت‌های بهتر

خاطره نویسی بر روی عناصر مختلفی از زندگی اثر می‌گذارد که بسیاری از آنها با سلامت جسمانی شما در ارتباطند. به طور مثال، یادداشت کردن غذاهای مصرفی یا تمرینات ورزشی، روشی عالی برای پاسخگو نگه داشتن خودتان در برابر اهداف سالم زندگی است. استفاده از یک دنبال‌کنندۀ سبک زندگی – مانند یک اپلیکیشن یا ساعت هوشمند – که تعداد لیوان‌های آبی که مصرف می‌کنید و قدم‌هایی که در روز برمی‌دارید را ثبت می‌کند، می‌تواند بخش کوچکی از خاطره نویسی شما باشد. اینکار می‌تواند انگیزۀ شما برای داشتن عادت‌های سالم در زندگی را افزایش دهد.

کاهش خطر بیماری‌‌ها

از آنجایی که خاطره نویسی باعث کاهش سطوح استرس می‌شود، سبب می‌گردد تا نوشتن افکار بر روی کاغذ، بر روی کاهش خطر ابتلا به بیماری نیز اثر بگذارد. یکی از محققین دانشگاه تگزاس ادعا می‌کند که فواید خاطره نویسی باعث تقویت سلول‌های سیستم ایمنی بدن (به نام T-lymphocytes) می‌شوند. برخی از تحقیقات نیز نشان می‌دهند که خاطره نویسی علائم آسم و روماتیسم مفصلی را کاهش می‌دهد.

فواید خاطره نویسی برای سلامت روان

کاهش استرس و بهبود تمرکز که با خاطره نویسی بدست می‌آیند، باعث بهبود سلامت روان می‌شوند. گفته می‌شود که خاطره نویسی به مقابله با احساسات ناشی از افسردگی و اضطراب کمک می‌کند و شبیه به نوعی روش درمانی برای افراد مبتلا به این مشکلات است. حتی کسانی که بیماری روانی ندارند هم می‌توانند از فواید خاطره نویسی برای تمرکز کردن بر روی چیزهای مثبت در زندگی استفاده کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.