خواص چای کامبوچا برای مبارزه با باکتری‌ها

0

چای کامبوچا یک نوشیدنی تخمیر شده است که به علت دارا بودن فواید بی شمار، از گذشته تا کنون در بین مردم رواج داشته است. این چای نه تنها خواص چای را دارد بلکه سرشار از پروبیوتیک است. کامبوچا همچنین حاوی آنتی اکسیدان می باشد. بنابراین قادر است باکتری های مضر را از بین ببرد و به مبارزه با بیماری های مختلف بپردازد. اکنون با ما همراه باشید تا به بررسی برخی از خواص چای کامبوچا که از نظر علمی نیز اثبات شده اند بپردازیم.

غنی از پروبیوتیک

تصور می شود منشا این چای چین یا ژاپن باشد. برای تهیه چای کامبوچا، گونه خاصی از باکتری ها، مخمر و شکر را به چای سیاه و یا سبز اضافه می کنند و سپس برای یک هفته و یا بیشتر به آن اجازه می دهند تا تخمیر شود.

محلول قند و چای توسط باکتری ها و مخمرها، مجموعه ای از همزیستی باکتری ها و مخمرها ایجاد می کند. چای کامبوچا به  نام Scoby نیز شناخته می شود.

مقدار زیادی از باکتری های پروبیوتیک نیز در طول تخمیر تولید می شوند.

پروبیوتیک ها دسته ای از باکتری های مفید روده هستند که در هضم موثر غذا، التهاب و حتی کاهش وزن نقش بسزایی دارند.

دارای خواص چای سبز می‌باشد

چای سبز سرشار از ترکیبات زیست فعال مانند پلی فنول ها است که آنتی اکسیدان هایی قوی میباشند.

چای کامبوچا تهیه شده از چای سبز دارای خواص زیادی است که برخی از آن ها بی شباهت به خواص چای سبز نیستند.

مطالعات حاکی از آن است که نوشیدن مرتب چای سبز به افزایش کالری سوزی، کاهش چربی شکم، افزایش میزان کلسترول خوب و کنترل قند خون کمک زیادی می کند.

همچنین مطالعات نشان داده است چای سبز در کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه، پروستات و روده بزرگ تاثیر چشمگیری دارد.

منبع آنتی‌اکسیدان

آنتی اکسیدان ها موادی هستند که می توانند با رادیکال های آزاد که می توانند به بدن آسیب برسانند، مبارزه کنند.

بسیاری از دانشمندان بر این باورند که نوشیدنی ها و مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان، بسیار مفیدتر از مکمل های آنتی اکسیدان می باشند.

به نظر می رسد هنگامی که کامبوچا از چای سبز تهیه می شود، اثرات آنتی اکسیدانی قدرتمندی برای کبد دارد.

طی مطالعه ای که بر روی موش های صحرایی انجام شد، مشخص شد که مصرف کامبوچا به طور منظم، می تواند سمیت کبدی ناشی از مواد شیمیایی را تا ۷۰ درصد کاهش دهد. البته مطالعه انسانی در این زمینه صورت نگرفته است اما به نظر می رسد این چای شفا بخش برای افراد مبتلا به بیماری های کبدی موثر باشد.

خواص چای کامبوچا برای مبارزه با باکتری‌ها

یکی از مواد اصلی تولید شده در طول تخمیر کامبوچا، اسید استیک است که در سرکه نیز به فراوانی یافت می شود.

اسید استیک نیز مانند پلی فنول های موجود در چای می تواند بسیاری از میکروارگانیسم های مضر را نابود کند.

کامبوچا ساخته شده از چای سبز و یا سیاه دارای خواص ضد باکتریایی بسیار قوی است که قادرند به جنگ با باکتری های عفونی و مخمر کاندیدا بپردازند.

اثرات ضد میکروبی کامبوچا رشد باکتری ها و مخمرهای مضر را مهار می کنند و بر روی باکتری های مفید، پروبیوتیک و مخمر های دخیل در تخمیر کامبوچا تأثیر نمی گذارند.

پیشگیری از بیماری‌های قلبی

 بیماری قلبی عامل اصلی مرگ و میر در جهان است.

مطالعات نشان داده است که خواص چای کامبوچا قادر است در کمتر از ۳۰ روز، کلسترول خوب را افزایش و کلسترول بد را کاهش دهد.

مهم تر از همه، چای (به ویژه چای سبز) با محافظت از اکسید نشدن کلسترول خوب خون (HDL) به بیماری های قلبی کمک زیادی می کند.

در حقیقت افرادی که چای سبز مصرف می کنند، احتمال سکته قلبی خود را تا ۳۱ درصد کاهش می دهند. احتمالا چای کامبوچا دارای چنین ویژگی‌ای نیز باشد.

خواص چای کامبوچا

خواص کامبوچا برای مبتلایان به دیابت نوع ۲

بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان با دیابت نوع ۲ دست و پنجه نرم می کنند. مشخصه این بیماری را سطح قند خون بالا و مقاومت به انسولین می دانند.

دانشمندان با مطالعاتی که روی موش های دیابتی انجام دادند متوجه شدند که خواص چای کامبوچا هضم کربوهیدرات را کاهش داده و در نتیجه باعث کاهش سطح قند خون می شود. همچنین عملکرد کلیه و کبد را بهبود می بخشد.

کامبوچا حاصل از چای سبز احتمالا مفیدتر از دیگر انواع کامبوچا میباشد، چرا که چای سبز خود به تنهایی برای کاهش قند خون فوق العاده است.

در واقع مطالعه ای که بر روی ۳۰۰ هزار نفر صورت گرفت، نشان داد که مصرف کنندگان چای سبز ۱۸ درصد کمتر مبتلا به دیابت بودند.

چای ضدسرطان

سرطان یکی از علت های مهم مرگ و میر در جهان محسوب می شود و مشخصه آن جهش و تکثیر غیرقابل کنترل سلول ها است.

آزمایشات ثابت کرده اند خواص چای کامبوچا به دلیل غلظت بالای پلی فنول های چای و آنتی اکسیدان های فراوان به جلوگیری از رشد و گسترس سلول های سرطانی کمک می کند.

نحوه کارکرد خواص ضد سرطانی پلی فنول چای هنوز به خوبی مشخص نشده اند.

با این حال، تصور می شود که پلی فنول ها از جهش ژن ها و رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کنند و همچنین باعث افزایش مرگ سلول های سرطانی می شوند. بنابراین جای تعجب نیست که چرا مصرف کنندگان چای کمتر به این بیماری دچار می شوند.

قابل ذکر است هیچ شواهد علمی مبنی بر ضد سرطان بودن چای کامبوچا در دسترس نیست و پی بردن به پاسخ این سوال قطعا مطالعات بیشتری می طلبد.

چای کامبوچا بسیار مفید است، به شرط آن که درست تهیه شده باشد

چای کامبوچا یک بمب پروبیوتیک است!

شما می توانید این چای را از فروشگاه تهیه کرده و یا در خانه آن را درست کنید. فقط کافی است از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

کامبوچای آلوده و یا بیش از حد تخمیر شده می تواند باعث مشکلات جدی و حتی مرگ شود. کامبوچای خانگی ممکن است تا ۳ درصد الکل داشته باشد.

برای رهایی از سردرگمی می توانید کامبوچا را از فروشگاه و یا به صورت آنلاین خریداری کنید. محصولات تجاری علاوه بر طعم مطبوع، بدون الکل نیز هستند و میزان الکل آنها کمتر از ۰٫۵ درصد می باشد.

اگرچه تولیدات تجاری مناسب و قابل اطمینان هستند، با این حال قبل از خرید، مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید و از مصرف مارک های دارای شکر زیاد اجتناب کنید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.