خواص شلیل برای سلامتی و تندرستی

0

شلیل یکی از میوه‌های خوش‌طعم و لذیذی است که مانند هلو و آلو از خانوادۀ میوه‌های گل‌سرخی محسوب می‌شود. در حقیقت شلیل از نظر ظاهر بسیار به هلو شباهت دارد و فقط پوست هلو دارای پرز‌هایی است که شلیل آن‌ها را ندارد. میوه شلیل در نواحی گرم و مرطوب رشد می‌کند و جزو دستۀ میوه‌های سنگی یا آلویی محسوب می‌شود که هستۀ سفت، چسبیده و گوشت آبدار و خوشمزه‌ای دارند. در این مطلب به بررسی خواص شلیل و ارزش غذایی آن خواهیم پرداخت.

درخت شلیل عمر کوتاهی دارد و طول قد آن متوسط است. این درخت دارای برگ‌های بلند، براق و سبز روشنی است که حاشیۀ دندانه‌داری دارند. میوه شلیل دارای گوشتی خوش‌طعم و خوشبو می‌باشد که به رنگ زرد پررنگ یا کرمی رنگ است و پوستش نیز صورتی، قرمز، سفید یا زردرنگ می‌باشد.

ارزش غذایی و کالری شلیل

شلیل یک میوه‌ی بسیار خوشمزه و سرشار از مواد مغذی است که کالری کمی دارد و می‌تواند انواع ترکیبات سالم را وارد رژیم غذایی ما کند. این میوه دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی بسیار قوی و ترکیبات فنولوئیک و فیبر می‌باشد. شلیل دارای ویتامین‌های آ، ویتامین ب۱ (تیامین)، ویتامین ب۲ (ریبوفلاوین)، ویتامین ب۳ (نیاسین)، اسید پانتوتنیک، ویتامین ب۶، فولاد، ویتامین ث، اسید اسکوبیک، ویتامین ای، آلفا توکوفرول، و ویتامین کا (فیلوکوئینون) می‌باشد. شلیل منبعی سرشار از پتاسیم و همچنین دیگر مواد معدنی مانند فسفر، منیزیم و کلسیم بوده که هیچ‌گونه کلسترول مضری ندارد.

کالری: هر ۱۰۰ گرم شلیل دارای ۴۴ کالری است.

در ادامه به بررسی مهم‌ترین خواص شلیل خواهیم پرداخت.

میوۀ آنتی‌اکسیدانی

شلیل دارای قدرت آنتی‌اکسیدانی بسیار قوی و مقدار مناسبی از پلی فنل، ویتامین C و کاروتینوئیدهایی مانند بتا کاروتین و کریپتوزانتین می‌باشد. پوست میوه‌ی شلیل نیز دارای همین فواید است که در گوشت آن وجود دارند. برای بهره‌مندی از این فواید باید پوست شلیل را به‌خوبی بشویید و آن را با پوست میل کنید. این آنتی‌اکسیدان‌های محافظت‌کننده با فعالیت‌های خود رادیکال‌های آزاد را از بین می‌برند و تلاش می‌کنند تا تأثیر مخرب مولکول‌های اکسیژن آزاد را خنثی کنند.

خواص شلیل برای درمان چاقی مفرط

خواص شلیل می‌تواند برای افرادی که دچار چاقی و دیگر مشکلات مشابه هستند، بسیار مفید باشد. بررسی‌های محققان نشان داده است که میوه‌های سنگی مانند شلیل دارای ترکیبات فعالی مانند آنتوسیانین، کاتچین، اسید کلروژنیک و کوئرسیتین می‌باشند که می‌توانند با بیماری‌هایی مانند دیابت و مشکلات قلبی و دیگر اختلالاتی که با چاقی در ارتباط هستند، مبارزه کنند. خاصیت ضد چاقی و ضد دیابتی این میوه می‌تواند با سندرم متابولیک و کاهش اکسیده شدن کلسترول مضر بدن مقابله کند که با چاقی و بیماری‌های قلبی در ارتباط می‌باشد.

بهبود بینایی

شلیل سرشار از لوتئین است؛ لوتئین یک ماده‌ی مغذی بسیار مهم می‌باشد که باعث بهبود و سلامت چشم‌ها می‌شود و خطر بیماری‌های مربوط به سالخوردگی مانند دژنراسیون ماکولا را کاهش می‌دهد. تاکنون تحقیقات و بررسی‌های بسیار گوناگونی نشان داده‌اند که لوتئین یکی از قدرتمندترین آنتی‌اکسیدان‌هایی است که به کاهش خطر آب مروارید هسته‌ای (کاتاراکت) کمک می‌کند.

خواص ضد دیابت

بر اساس مطالعات علمی، شلیل حاوی ترکیبات بیواکتیو است که به پیشگیری از دیابت ناشی از چاقی کمک می‌کند. ترکیبات فنولیکِ موجود در این میوه خواص ضد دیابتی دارند.

همچنین شلیل شاخص قند نسبتاً پایینی دارد (۴۳) و مصرف آن سطوح گلوکوز را به‌طور ناگهانی افزایش نمی‌دهد.

درواقع شلیل میوه‌ای کربوهیدراتی است که قند خون را با سرعت کمی افزایش می‌دهد. ترکیبات فنولیک این میوه نه‌تنها به مبارزه با دیابت کمک می‌کنند، بلکه از طریق کاهش اکسیداسیونِ کلسترول بد در پیشگیری از بیماری قلبی نیز مؤثرند.

مصرف شلیل همچنین می‌تواند به مبارزه با سندرم متابولیک کمک کند که یکی از بیماری‌های شایع در میان افراد مبتلا به دیابت است.

خواص شلیل

جلوگیری از هایپوکالمیا

میوه‌ی شلیل سرشار از پتاسیم است که برای بهبود اعصاب و عملکرد بافت سلولی بدن ضروری می‌باشد. پتاسیمی که در هسته‌ی میوه‌هایی مانند شلیل وجود دارد می‌تواند به ترکیبات پروتئینی، عملکرد ماهیچه‌ها، برقراری تعادل الکترولیت و بهبود استفاده از کربوهیدرات‌ها و پشتیبانی از فرآیند متابولیسم بدن کمک کند.

خواص شلیل برای قلب

استفاده‌ی روزانه از میوه‌های سنگی مانند شلیل با وجود آنتی‌اکسیدان‌های مفیدی که برای قلب دارند، می‌تواند برای حفظ سلامت قلبی-عروقی بدن بسیار مؤثر و مفید باشد. اسید کلروژنیک و آنتوسیانین موجود در شلیل می‌توانند عملکردهای بازدارنده از اکسایش کلسترول LDL را اِعمال کنند که از گرفتگی رگ‌ها جلوگیری می‌کند و جریان خون را در بدن انسان بهبود می‌بخشد.

پیشگیری از سرطان

همان‌طور که بالاتر ذکر شد، شلیل دارای اسید کلروژنیک می‌باشد؛ اسید کلروژنیک یکی از ترکیبات طبیعی این میوه است که دارای فواید گوناگونی، ازجمله پیشگیری از انواع تومورها و سرطان‌هایی مانند سرطان خون می‌باشد. همان‌طور که تحقیقات نشان داده‌اند اسید کلروژنیک دارای خواص دارویی پیشگیری‌کننده است که از تکثیر و بروز سرطان خون جلوگیری می‌کند. تحقیقات نیز شواهد کیفی دیگری را آشکار می‌سازند که به نقش بتا کاروتن موجود در گروه گیاهان گل‌سرخی ازجمله شلیل اشاره دارد و از سرطان ریه جلوگیری می‌کند.

بهبود سیستم ایمنی بدن

میوه‌های آلویی مانند شلیل به افزایش مکانیسم سیستم دفاعی بدن کمک می‌کنند. فراوانی آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C، روی و دیگر ترکیبات فنولئیکِ محافظت‌کننده در میوه‌ها، با افزایش تولید پادتن می‌شود و می‌توانند توانایی جنگیدن با انواع عفونت‌ها را افزایش دهند. این ترکیبات دفاعی خطر و شدت بیماری‌هایی مانند مالاریا و سرماخوردگی‌های رایج را کاهش می‌دهند و زخم، جراحت و دیگر بیماری‌ها را به‌سرعت بهبود می‌بخشند.

خواص شلیل برای پوست

بیوفلاوونوئید موجود در میوه‌ها نقش بسیار مؤثری در مراقبت از پوست دارد. ترکیبات آنتی‌اکسیدان مانند ویتامین C، لوتئین و بتا کاروتن موجود در شلیل دارای فواید و تأثیرات دفاعی هستند. بتا کاروتن که پیشروی ویتامین A می‌باشد، می‌تواند به‌عنوان وسیله‌ای برای محافظت از تخریب پوست در مقابل تشعشعات UV محسوب شود. ویتامین C در تولید کلاژن نقش مؤثری دارد و به سفت شدن بافت پوست و جوان‌سازی آن کمک می‌کند. علاوه بر این، بررسی‌ها از ویژگی حفاظتی لوتئین موجود در شلیل نیز حمایت می‌کنند که از پوست در برابر آسیب‌های رادیکال‌های آزاد و اریتمای ناشی از اشعه‌ی UV محافظت می‌کند.

منبع organicfacts.net

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.