فواید چای نعناع فلفلی

0

یکی از فواید شنا‌خته‌شدۀ چای نعناع فلفلی این است که بسیار آرامبخش می‌باشد و برای اعصاب مفید است. اما آیا از سایر فواید این چای اطلاع دارید؟ در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم.

کاهش تب

ترکیب اصلی چای نعناع فلفلی منتول (menthol) است. نوشیدن این چای باعث تعریق خارجی می‌شود و در عین حال منتول به خنک کردن بدن از داخل کمک می‌کند. این خاصیت در شکستن تب و کاهش التهاب و ناراحتی ناشی از آن موثر است.

بهبود هضم

هزاران سال است که مردم از روغن نعناع فلفلی و چای نعناع فلفلی برای رفع مشکلات گوارشی استفاده می‌کنند. شواهد باستان‌شناسی نشان می‌دهند که استفاده از نعناع فلفلی به‌عنوان یک مکمل غذایی به ۱۰ هزار سال پیش بازمی‌گردد. چای نعناع فلفلی یک بادشکن محسوب می‌شود که به حرکت دادن گاز جمع‌شده در بدن کمک کرده و از بروز نفخ، گرفتگی و ناراحتی معده جلوگیری می‌کند.

پیشگیری از حالت تهوع و استفراغ

چای نعناع فلفلی یک ضد اسپاسم طبیعی است و احتمال بروز حالت تهوع و استفراغ کردن – حتی در مواردی که ناشی از بیماری حرکت (دریازدگی) است – را کاهش می‌دهد. این چای همچنین با داشتن خواص ضد التهابی، به کاهش معده درد ناشی از بیماری حرکت کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید:

درمان اختلالات تنفسی

به‌عنوان یک ضد اسپاسم، این چای می‌تواند به تسکین احساس ناراحتی‌ای که باعث سرفه کردن می‌شود کمک کند و در نتیجه مشکل تنفسی را بهبود بخشد. با آرام کردن عضلات گلو و سینه، چای نعناع فلفلی در برطرف کردن علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا موثر است.

تقویت سیستم ایمنی بدن

چای نعناع فلفلی حاوی خواص ضد باکتریایی است که برای از بین بردن باکتری‌های بیماری‌زا مفید می‌باشند. این چای همچنین حاوی عنصاری نظیر ویتامین ب، پتاسیم، آنتی‌اکسیدان‌ها و کلسیم است که همگی برای افزایش مواد مغذی موجود در بدن و مبارزه با بیماری‌ها موثر هستند.

سایر فواید چای نعناع فلفلی

  • رفع بوی بد دهان
  • کاهش وزن
  • کاهش استرس

هشدار: اگرچه این چای بسیار قوی بوده و خواص فراوانی دارد، اما مصرف آن می‌تواند با برخی عوارض جانبی همراه باشد. منتول می‌تواند در بدن برخی از افراد به‌عنوان مادۀ آلرژی‌زا شناخته شده و در برخی منجر به بروز سوزش معده شود. این دو واکنش معمولا خفیف هستند، اما مشورت با پزشک دربارۀ حساسیت به منتول توصیه می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.