خواص انار | ارزش غذایی انار

0

انار از سالمترین میوه‌های روی زمین است و حاوی طیف وسیعی از ترکیبات گیاهی مفید می‌باشد. مطالعات نشان می‌دهند که ممکن است خواص انار برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف موثر باشند. در ادامه بیشتر به خواص انار و همچنین ارزش غذایی این میوه می‌پردازیم.

ارزش غذایی انار

انار محتوای مغذی فوق‌العاده‌ای دارد. یک فنجان از دانه‌های انار (۱۷۴ گرم) حاوی این ترکیبات هستند:

  • ۷ گرم فیبر
  • ۳ گرم پروتئین
  • ۳۰ درصد از نیاز روزانه به ویتامین ث
  • ۳۶ درصد از نیاز روزانه به ویتامین کا
  • ۱۶ درصد از نیاز روزانه به فولات
  • ۱۲ درصد از نیاز روزانه به پتاسیم

دانه‌های انار بسیار شیرین هستند و یک فنجان از آنها ۲۴ گرم قند و ۱۴۴ کالری دارد.

ترکیبات گیاهی انار با خواص دارویی

انار حاوی دو مادۀ خاص است که اغلب خواص انار از این دو ماده نشأت می‌گیرند.

پونیکالاجین

پونیکالاجین‌ها آنتی‌اکسیدان‌های بسیار قدرتمندی هستند که در آب و پوست انار یافت می‌شوند. این مواد به قدری قوی هستند که یافته‌ها نشان می‌دهند فعالیت آنتی‌اکسیدانی آب انار سه برابر چای سبز است.

عصاره و پودر انار معمولا از پوست این میوه تهیه می‌شوند، زیرا محتوای آنتی‌اکسیدانی و پونیکالاجین پوست انار بالا می‌باشد.

پونیسیک اسید

پونیسیک اسید در روغن دانه انار یافت می‌شود و اسید چرب اصلیِ موجود در دانه‌های انار است. پونیسیک اسید نوعی از لینولئیک اسید کونژوگه می‌باشد که اثرات بیولوژیکی قدرتمندی دارد.

اثرات ضدالتهابی

التهاب یکی از عوامل اصلی در بروز بسیاری از بیماری‌های جدی است. این بیماری‌های عبارتند از بیماری قلبی، سرطان، دیابت نوع ۲، آلزایمر و حتی چاقی. انار حاوی خواص ضدالتهابی قدرتمندی است که معمولا ناشی از خواص آنتی‌اکسیدانی پونیکالاجین می‌باشند.

بیشتر بخوانید:

مطالعات درون‌کشتگاهی نشان می‌دهند که پونیکالاجین‌ها می‌توانند فعالیت التهابی را در دستگاه گوارش و همچنین سلول‌های سرطان سینه و روده بزرگ کاهش دهند.

مبارزه با سرطان پروستات

مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهند که عصاره انار ممکن است در کاهش سرعت تولید سلول‌های سرطانی موثر باشد و حتی باعث مرگ این سلول‌ها شود. البته برای تایید این خاصیت به مطالعات انسانی بیشتری نیاز است.

کاهش فشارخون

فشارخون بالا یکی از عوامل اصلی حملات قلبی و سکته‌های مغزی است.

براساس نتایج یک مطالعه، افرادی که فشار خون بالا داشتند، با مصرف ۱۵۰ میلی‌لیتر آب انار به صورت روزانه و در طول دو هفته، کاهش چشمگیر فشارخون را تجربه کردند.

مطالعات دیگر نیز نتایج مشابهی داشته‌اند، به ویژه برای فشارخون سیستولیک که عدد بزرگتر در اندازه‌گیریِ فشارخون می‌باشد.

آرتروز و درد مفصل

آرتروز انواع مختلفی دارد، اما اغلب آرتروزها باعث بروز التهاب در مفاصل می‌شوند. از آنجایی که ترکیبات گیاهی انار خواص ضدالتهابی دارند، منطقی به نظر می‌رسد که این میوه برای درمان آرتروز موثر باشد.

مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهند که عصاره انار می‌تواند آنزیم‌هایی که به مفاصل افراد مبتلا به پوکی استخوان آسیب می‌رسانند را مسدود کند.

کاهش خطر بیماری قلبی

بیماری قلبی در حال حاضر رایج‌ترین دلیل مرگ زودرس در سراسر جهان می‌باشد. پونیسیک اسید که اسید چربی اصلی موجود در انار می‌باشد، ممکن است در محافظت از بدن در برابر بیماری‌های قلبی موثر باشد.

مطالعه‌ای نشان می‌دهد که مصرف ۸۰۰ میلی‌گرم روغن دانه انار در روز می‌تواند به کاهش چشمگیر تری‌گلیسیرید کمک کرده و همچنین نسبت تری‌گلیسیرید به کلسترول HDL را بهبود دهد.

سایر خواص انار

  • کمک به درمان اختلال نعوظ
  • کمک به مبارزه با عفونت‌های باکتریایی و قارچی
  • کمک به بهبود حافظه
  • ممکن است به بهبود عملکرد ورزشی کمک کند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.