فواید دعا برای سلامتی انسان

0

نماز و دعا تجربه‌های کاملا شخصی هستند که می‌توانند برای هر فردی به یک معنا باشند. اما به‌عنوان یک تعریف کلی، به هرگونه تعلق خاطر، ستایش و شکرگزاری در برابر پروردگار، دعا می‌گویند. آیا می‌دانستید که دعا و عبادت برای تندرستی ما مفیدند؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با فواید دعا برای سلامتی آشنا کنیم.

حداقل ۵۵ درصد از مردم ایالات‌متحده به صورت روزانه دعا و عبادت می‌کنند و تعداد بیشتری به صورت هفتگی یا ماهانه اینکار را انجام می‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهند که عمل دعا فواید فوق‌العاده‌ای بر روی احساسات، سلامت جسمانی و روانی انسان دارد.

تقویت کنترل نفس

دانشمندان می‌گویند که منابع شناختی ما، همانند منابع جسمانی‌مان، دارای قدرتی محدود هستند. بسیاری از ما این شرایط را تجربه کرده‌ایم. به طور مثال، بعد از گذشت یک روز طولانی دیگر انرژی روانیِ دویدن یا انتخاب یک غذای سالم را نداریم.

مطالعه‌ای آلمانی نشان می‌دهد که دعا کردن می‌تواند این خستگی روانی را خنثی کرده و کنترل نفس را تقویت کند. در این مطالعه افرادی که به طور مختصر دعا کرده بودند، توانستند یک آزمایش چالش‌برانگیز را بدون نشان دادن هیچگونه کاهش توانایی شناختی به پایان برسانند. کسانی که دعا نکرده بودند نتوانستند به خوبی از پس آزمون برآیند.

فواید دعا برای بهبود روابط

بیشتر بخوانید:

دعا می‌تواند تاثیر به سزایی بر روی روابط نزدیک شما داشته باشد. مطالعات نشان می‌دهند که دعا کردن برای یک دوست یا شریک زندگی می‌تواند قدرت بخشش شما برای آنها را افزایش داده و میزان اعتماد در رابطه را تقویت کند. همچنین یافته شده است که دعا باعث می‌شود تا افراد کمتر در رابطه‌شان خیانت کنند.

تقویت توانایی مقابله با استرس

نتایج مطالعۀ دانشگاه فلوریدا نشان می‌دهد که ۹۶ درصد از افراد سالمند برای مقابله با استرس از دعا استفاده می‌کنند. در واقع دعا و عبادت رایج‌ترین روش درمانی جایگزین در میان سالمندان برای ایجاد حس بهتر و حفظ سلامتی کلی بوده است. یک‌سوم از شرکت‌کنندگان این مطالعه گزارش دادند که در کنار دعا، از سایر استراتژی‌های معنوی نظیر موسیقی، هنردرمانی، التیام انرژی، طنز، مدیتیشن و مشاوره‌های مذهبی استفاده کرده‌اند.

فعال کردن ژن‌های ضدبیماری

محققین مدرسۀ پزشکی هاروارد دریافته‌اند که تکنیک‌های آرامش نظیر یوگا، مدیتیشن و دعای مکرر این توانایی را دارند تا بسیاری از ژن‌های ضدبیماری را در بدن فعال کنند. اینطور به نظر می‌رسد که تمرین‌های آرامش ژن‌هایی را فعال می‌کنند که از بدن در برابر اختلالات فراوانی مانند فشارخون بالا، سرطان، ناباروری و روماتیسم مفصلی محافظت می‌کنند. هرچه بیشتر تمرین آرامش داشته باشید، فوایدی بیشتری نصیب‌تان خواهد شد.

مبارزه با افسردگی

مشخص شده که فواید دعا برای بهبود سلامتی کلی انسان مفیدند. علت این موضوع احتمالا با این حقیقت گره خورده است که تمرین‌های معنوی نظیر دعا، مدیتیشن و… می‌توانند سطوح دوپامین در بدن را افزایش دهند. دوپامین نوعی انتقال‌دهندۀ عصبی است که وقتی احساس لذت و خوشحالی می‌کنیم در بدن‌مان آزاد می‌شود. دوپامین باعث بهبود احساسات مثبت، انگیزه و توانایی‌های شناختی می‌گردد. همچنین سطوح مطلوب دوپامین در بدن از افسردگی و اضطراب جلوگیری می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.