فواید شیر بدون چربی

0

شیر فاقد سرشیر که با نام شیر بدون چربی نیز شناخته می شود، نمونه ی کم کالری و کم چرب شیر سنتی پرچرب است. قسمت عمده ی شیر کم چرب با ویتامین A و ویتامین D غنی سازی شده است، چراکه این ویتامین های قابل حل در چربی زمانی که چربی از کل شیر استخراج می شود، از بین می روند.

برخلاف آنچه بسیاری از مردم تصور می کنند، شیر بدون‌چربی نیز حاوی بسیاری از مواد مغذی است که در شیر نیز معمولی وجود دارند و شیر بدون چربی “رقیق و آبکی” هم نیست. هرچند که شیر بدون چربی معمولا فاقد طعم هایی است که در شیرمعمولی وجود دارند، اما می تواند جایگزینی مهم برای افرادی باشد که از چاقی مفرط رنج می برند. در گذشته، شیر بدون چربی به این صورت تهیه می شد که شیرمعمولی را یک گوشه قرار می دادند تا کم کم سرشیر از آن جدا شود و بالا بیاید تا جایی که بتوانند سرشیر را از سطح آن بردارند. امروزه معمولا با استفاده از فرایند جداسازی مرکزگریزی یا سانترفیوژ این کار انجام می گیرد که در طی این فرآیند تقریبا کل مولکول های چربی از باقیمانده شیر جدا می شوند. سپس شیر هموژنیزه می شود تا از هرگونه جداسازی مجدد و اضافی بین مولکول ها جلوگیری شود، زیرا اندازه ی تمام مولکول ها یکسان می شود.

ارزش غذایی

مواد مغذی حیاتی و حائز اهمیت بسیاری در شیر بدون چربی وجود دارد که عبارتند از مقدار قابل توجهی از پروتئین، کلسیم، منیزیم، فسفر، سدیم، روی و پتاسیم. در رابطه با ویتامین ها، سرشار از ویتامین های B12، B6، B3، B2، A و D و همچنین تیامین و فولات یا فولیک اسید می باشد. یک لیوان شیر بدون چربی دارای ۸ گرم پروتئین خالص و باکیفیت است که حاوی تمام ۹ اسیدآمینه ی ضروری که برای رشد و نمو لازم اند، می باشد. این شیر کالری پایین و میزان چربی و کلسترول بسیار اندکی دارد.

عضلات بدون چربی

شیر بدون چربی منبعی است غنی از پروتئین خالص که دارای تمام اسیدآمینه های ضروری می باشد که وظیفه ی تقویت و حفظ توده های ماهیچه های بدون چربی یا لخم را بر عهده دارند.

عملکرد ماهیچه

کلسیم که در شیر به وفور یافت می شود برای عملکرد ماهیچه و کل سیستم عصبی لازم و ضروری است. میزان این الکترولیت حیاتی باید برای فعالیت عادی و روزمره ثابت نگه داشته شود.

کاهش وزن

نمونه ی شیر بدون چربی حدودا نصف کالری های شیر کامل را دارد، بنابراین افرادی که سعی می کنند مراقب میزان مصرف کالری کلی خود باشند، می تواند به تلاش آن ها برای کاهش وزن کمک کند.

رشد و نمو

شیر کم چرب حاوی مقدار زیادی پروتئین است که به رشد و نمو سالم و مناسب استخوان ها، ماهیچه ها، سلول ها و بافت های بدن کمک می کند.

سلامت قلب

شیر بدون چربی فاقد  کلسترول خود است که همین امر می تواند خطر تصلب شریان ها را کاهش دهد و در نتیجه قلب را در برابر سایر مشکلات و عوارض قلبی و رگی مانند حمله و ایست قلبی مصون نگه دارد.

تراکم مواد معدنی استخوان

تراکم زیاد مواد معدنی برای افزایش نیروی استخوان مطلوب و ایده آل بوده و خطر روند پوکی استخوان شما را در سنین جوانی نیز کاهش می دهد و با افزایش سن، کمک می کند تا احساس توانمندی و نیرومندی کنید.

شیر بدون چربی

فشار خون

مقدار زیادی پتاسیم در شیر بدون چربی وجود دارد که به واسطه ی از بین بردن فشار و تنش موجود در رگ ها و سرخرگ ها می تواند به تنظیم فشار خون شما کمک کند

میزان کلسترول

افرادی که شیر بدون چربی را جایگزین شیر پرچرب کرده اند، میزان کلسترول خود را تا ۷% و کلسترول LDL (نوع مضر) را پس از شش هفته تا ۱۱% کاهش داده اند.

میزان قند خون

پروتئین هایی مانند وی و کازئین موجود در شیر بدون چربی، اثر نسبتا خفیفی در مقایسه با موارد جایگزین مانند شیربرنج دارند.

انواع شیر بدون چربی

انواع مختلف شیر بدون چربی به این ترتیب اند:

شیر خشک بدون چربی: نوع پودری شیر بدون چربی است که فاقد آب و چربی است.

شیر بدون چربی غنی شده: نوعی شیر بدون چربی است که مقدار معینی از آب آن گرفته شده است. این کار موجب می شود شیر قوام غلیظ تری داشته باشد. همچنین منبع متراکم تری از پروتئین، قندطبیعی، ویتامین ها و مواد معدنی باشد.

شیر بدون چربی، بازسازی شده: شیرخشک بدون چربی است که مقداری آب به آن اضافه شده  و قوام شیر بدون چربی معمولی را تشکیل می دهد.

شیر بدون چربی ارگانیک: این نوع از شیر گاوهایی بدست می آید که با هورمون های رشد غیرطبیعی یا آنتی بیوتیک معالجه نشده اند و تنها از غذاهای ارگانیک و فاقد شیمیایی تغذیه کرده اند.

مضرات شیر بدون چربی

علی رغم کاهش واضح و آشکار میزان چربی، کالری و کلسترول، نوشیدن شیر بدون چربی مضراتی نیز به همراه دارد. این مضرات شامل:

جذب کمتر مواد مغذی: با وجود اینکه شیر کم چرب اغلب با ویتامین های A و D غنی سازی شده است، اما این ویتامین های غیرطبیعی معمولا به آسانی جذب بدن نمی شوند، این بدین معناست که هنگامی که شیر بدون چربی را به شیرتمام چرب ترجیح می دهید، فواید کامل را از این ویتامین ها بدست نمی آورید.

دیابت: شاخص گلیسمی انواع شیرهای بدون چربی در واقع بالاتر از شیر تمام چرب است، چراکه چربی اشباع شده می تواند تاثیر پایداری بر قندخون داشته باشد و تمام کربوهیدرات های موجود در آن از قند (لاکتوز) به دست می آیند. برای افراد دیابتی باعث می شود کنترل کمتری بر میزان قندخون خود داشته باشند.

پرخوری: یکی از بهترین ویژگی های شیر تمام چرب این است که می تواند شما را سیر کند و این امر به دلیل مقدار چربی موجود در آن است. بدون این چربی شیر کم چرب نمی تواند ضعف و گرسنگی شما را برطرف کند و ممکن است باعث  شود تا غذاهای سرپایی و ناسالم دیگر را به عنوان میان وعده مصرف کنید و پرخور شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.