فواید شبکه های اجتماعی برای سلامتی

0

مطالعات زیادی مبنی بر مضرات شبکه های اجتماعی مانند افسردگی، کمرنگ شدن روابط و سلب خواب وجود دارد. با این که بدون شک شبکه های اجتماعی طبق یافته های محققان عوارض جانبی مضری در پی دارند و بسیار وقت گیر هستند اما گذشته از این عوارض (مثلا اینستاگرام می تواند باعث وضعیتی به نام ترس از ماندن بدون موبایل شود) شبکه های اجتماعی فوایدی را نیز برای سلامتی به همراه دارند که باعث می شوند اثرات منفی آن ها کمرنگتر شود.

به افراد میانسال کمک می کنند کمتر احساس انزوا کنند

از نظر بسیاری از افراد شبکه های اجتماعی می توانند در برخی مواقع منجر به ایجاد  احساس تنهایی و انزوا شوند اما برای افراد میانسال یک حساب فیس بوک می تواند اثرات مثبتی را در پی داشته باشد. یک بررسی صورت گرفته در انگلستان در رابطه با اثرات کامپیوتر بر روی افراد با سنین ۶۰ تا ۹۵ ساله نتایج رضایت بخشی را به همراه داشت.

برای افراد مبتلا به بیماری های مزمن نیز مفید هستند

علاوه بر این که افراد مبتلا به بیماری های مزمن می توانند در رابطه با وضعیت خود در اینترنت جستجو کنند، امکان برقراری ارتباط با افرادی که درمورد بیماری آن ها آگاهی دارند نیز برای این افراد وجود دارد. دریافت اطلاعات درمورد هزینه های درمان و شرکت در مباحث مربوط به یک بیماری خاص که از طریق شبکه های اجتماعی امکان پذیر است می تواند برای بیماران بسیار مثمر ثمر باشد.

می توانند در رسیدن به اهداف مربوط به سلامتی به شما کمک کنند

بیشتر بخوانید:

یک مطالعه ی صورت گرفته حاکی از این بود که افرادی که رژیم غذایی می گیرند و برنامه های خود را در رابطه با کاهش وزن در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند نسبت به سایر افرادی که درمورد اهداف خود سکوت اختیار می کنند در کاهش وزن موفق تر هستند. حمایت شبکه های اجتماعی نقش مهمی را در ایجاد عاداتی که برای سلامتی مفید هستند ایفا می کنند که در برخی مواقع این حمایت از طریق روابط رو در رو امکان پذیر نیست.

شبکه های اجتماعی روابط را بهبود می بخشند

بیشتر افراد به این دلیل وقت خود را در فیس بوک سپری می کنند که از حال و روز دوستان قدیمی خود با خبر شوند و این امر موجب حفظ صمیمیت آن ها با دوستانشان می شود. در یک بررسی صورت گرفته بر روی ۹۰۰ دانشجو، ۴۷ درصد از آن ها گفتند برقراری ارتباط با دوستانی که در سایر شهرها  و کشورها هستند برای آن ها  بسیار اهمیت دارد. ۲۸ درصد از آن ها گفتند برقراری ارتباط با افرادی که با آن ها در یک شهر زندگی می کنند از طریق فیس بوک بسیار مهم است و ۳۵ درصد از این دانشجویان نیز گفتند برقراری ارتباط با اقوام را از طریق فیس بوک بسیار مهم می دانند.

شبکه های اجتماعی برای پزشکان نیز فوایدی به همراه دارند

علاوه بر این که دو سوم از پزشکان از شبکه های اجتماعی برای اهداف مربوط به حرفه ی خود استفاده می کنند،۶۰ درصد از پزشکان می گویند شبکه های اجتماعی به آن ها کمک می کند، روش های درمانی بهتری را به بیماران ارائه دهند. تحقیقات نشان می دهند، پزشکان از مطالبی که سایر همکارانشان در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند بهره های زیادی می برند.شبکه های اجتماعی باعث می شوند اطلاعات پزشکان در زمینه ی تخصصی که دارند همواره به روز باشند.

شبکه های اجتماعی به بهبود روحیه کمک می کنند

در یک بررسی صورت گرفته درمورد مطالبی که در فیس بوک به اشتراک گذاشته می شوند محققان پی بردند که فیس بوک به بهبود روحیه ، کمک می کند و هر پست مثبتی که به اشتراک گذاشته می شود منجر به انتشار سایر پست های مثبت نیز می شود. محققی به نام Jame Flower می گوید:به عقیده ی من این موضوع می تواند خبر بسیار خوبی به شمار بیاید و بیانگر این است که ما امروزه از مکانیزمی برخوردار هستیم که منجر به گسترش پیام های مثبتی که ارسال و دریافت می کنیم می شود در حالی که تا ده سال پیش این گونه نبود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.