خواص سویا برای سلامتی

0

خواص سویا ناشی از مواد مغذی، ویتامین‌ها و ترکیبات ارگانیک موجود در این دانه می‌باشد. سویا حاوی مقادیر بالایی از فیبر و پروتئین بوده و همچنین از نظر محتوای ویتامینی، شامل ویتامین کا، ریبوفلاوین، فولات، ویتامین ب۶، تیامین و ویتامین ث است. محتوای مواد معدنی این دانه نیز بسیار قابل توجه است و حاوی آهن، منگنز، فسفر، مس، پتاسیم، منیزیم، روی، سلنیوم و کلسیم می‌باشد. سویا همچنین منبع خوبی از ترکیبات ارگانیک و آنتی‌اکسیدان‌هاست که برای بهبود سلامتی بسیار مفیدند. در ادامه به بررسی خواص سویا می‌پردازیم.

بهبود فعالیت سوخت‌وساز

همانطور که اشاره کردیم، سویا سرشار از پروتئین است. وقتی پروتئین به اندازۀ کافی در بدن‌تان وجود داشته باشد، عملکرد متابولیک و به طور کلی سیستم بدن تقویت می‌شود. پروتئین‌ها بلوک‌های ساختمانی سلول‌ها، رگ‌های خونی و اساسا بخشی ضروری از بدن انسان می‌باشند. دریافت پروتئین برای کسانی که رژیم‌های گیاه‌خواری یا وگانیسم را دنبال می‌کنند، می‌تواند دشوار باشد. خوشبختانه این افراد می‌توانند از سویا به‌عنوان یک منبع غنی پروتئین گیاهی بهره ببرند.

افزایش وزن سالم

دانه‌های سویا و محصولات سویا در سرکوب کردن اشتها موثرند و می‌توانند از پرخوری، چاقی و مشکلات مرتبط با آن جلوگیری کنند. البته سویا همچنین منبع خوبی از فیبر و پروتئین است که می‌تواند در صورت مصرف زیاد، باعث افزایش وزن شود. در واقع سویا هم برای کسانی که به دنبال لاغری هستند و هم برای افرادی که می‌خواهند وزن بگیرند، مفید می‌باشد.

پیشگیری از سرطان

سطوح آنتی‌اکسیدان‌های موجود در سویا، آن را به گزینه‌ای خوب برای پیشگیری از سرطان‌های مختلف تبدیل کرده‌اند. آنتی‌اکسیدان‌ها به خنثی کردن رادیکال‌های آزاد در بدن می‌پردازند که محصول جانبی سوخت‌وساز سلولی هستند. این رادیکال‌های آزاد می‌توانند باعث شوند تا سلول‌های سالم دچار جهش شده و به سلول‌های سرطانی مرگبار تبدیل شوند. علاوه بر این، محتوای بالای فیبر در دانه‌های سویا با کاهش خطر سرطان روده بزرگ ارتباط داده شده است.

تقویت سلامت قلب

یکی از خواص سویا این است که منبع خوبی از چربی غیراشباع و سالم می‌باشد و به کاهش کلسترول کلی بدن کمک می‌کند. کاهش کلسترول به پیشگیری از مشکلاتی نظیر تصلب شرایین کمک می‌کند که از عوامل خطر بروز حملات قلبی و سکته مغزی است. بعلاوه، تعدادی از اسیدهای چرب خاص در سویا وجود دارند که برای سلامتی بدن ضروری هستند. دو مورد از این اسیدهای چرب، لینولئیک اسید و لینولنیک اسید نام دارند.

سایر خواص سویا

  • تسکین علائم قاعدگی
  • بهبود هضم
  • بهبود سلامت استخوان
  • پیشگیری از نقائص هنگام تولد
  • بهبود گردش خون
  • کنترل دیابت
  • تسکین اختلالات خواب

عوارض جانبی سویا

  • سطوح استروژن: از آنجایی که برخی از ترکیبات سویا عملکردی شبیه به استروژن دارند، مصرف زیاد سویا یا شیر سویا در مردان می‌تواند باعث برهم خوردن تعادل هورمونی شود. چنین مشکلی در مردان می‌تواند به ناباروری، اختلال عملکرد جنسی، کاهش تعداد اسپرم و حتی افزایش خطر سرطان منجر گردد.
  • گواتر (غمباد): برخی از ترکیبات موجود در سویا ضد تیروئید هستند و می‌توانند در فعالیت این غده اختلال ایجاد کنند. این می‌تواند به بروز گواتر و همچنین اختلال در فعالیت طبیعی هورمونی در بدن منجر شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.