فواید اسفناج برای بدن

0

اسفناج منبع بسیار خوبی از مواد معدنی، ویتامین‌ها و مواد مغذی گیاهی است. از بارزترین ترکیبات اسفناج می‌توان به پتاسیم، منگنز، روی، منیزیم، آهن و کلسیم اشاره کرد. اسفناج همچنین منبع خوبی از ویتامین‌هایی نظیر فولات، نیاسین، ویتامین آ، ویتامین ب ۶، ویتامین ث، ویتامین کا و سایر ویتامین‌های ضروری است. با ما همراه باشید تا شما را با فواید اسفناج برای بدن آشنا کنیم.

تقویت بینایی

اسفناج منبع غنی بتا کاروتن، لوتئین و زانتن است که همگی برای بینایی مفید هستند. بتا کاروتن مورد نیاز چشم‌ها را می‌توان از طریق مصرف اسفناج پخته‌شده دریافت کرد. اسفناج می‌تواند از کمبود ویتامین آ در بدن، خارش چشم‌ها، زخم‌های چشم و خشکی چشم پیشگیری کند.

درمان دژنراسیون ماکولا

رتینیت پیگمنتوزا (Retinitis pigmentosa) یا AMD نوعی بیماری است که باعث نابینایی می‌شود. علت بروز این بیماری انحطاط لوتئین و زانتن است که در مرکز شبکیه چشم قرار دارند. بر اساس پژوهش‌ها، مصرف اسفناج می‌تواند از بروز این بیماری جلوگیری کند.

فواید اسفناج برای اعصاب

بر اساس یافته‌های علم عصب‌شناسی، فولات می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد. به همین دلیل مصرف اسفناج روشی مناسب برای کاهش خطر زوال عصبی یا شناختی است. پتاسیم نیز بخش مهمی از سلامت مغز است و با افزایش جریان خون به مغز در ارتباط می‌باشد.

درمان هموفیلی

یکی از فواید اسفناج این است که سرشار از ویتامین کا بوده و می‌تواند به فرآیند لخته‌سازی خون از طریق تولید پروترومبین کمک کند. این خاصیت در درمان هموفیلی موثر است. اسفناج برای کنترل خونریزیِ بیش از حد، مفید بوده و عملکرد مناسب کبد را از طریق تولید گلیکوژن حفظ می‌کند.

فشار خون

اسفناج سرشار از پتاسیم بوده و در عین حال سدیم یا نمک بسیار کمی دارد. این ترکیب بسیار برای کسانی که از فشار خون بالا رنج می‌برند مفید است. پتاسیم فشار خون را کاهش داده و نمک کم نیز از افزایش فشار خون جلوگیری می‌کند. فولات موجود در اسفناج همچنین در کاهش فشار خون و آرام کردن رگ‌های خونی نقش دارد و در عین حال جریان خون مناسب را حفظ می‌کند.

تقویت عضلات

کوآنزیم کیو ۱۰ که نوعی آنتی‌اکسیدان است و در اسفناج وجود دارد، نقش مهمی را در تقویت عضلات ایفا می‌کند. این آنتی‌اکسیدان به ویژه برای تقویت عضلۀ قلب که همواره در حال پمپاژ خون است مهم می‌باشد.

پیشگیری از آب مروارید

لوتئین و زانتین موجود در اسفناج هر دو به‌عنوان آنتی‌اکسیدان‌هایی قدرتمند عمل کرده و از اثرات مخرب پرتوهای ماوراء بنفش بر روی چشم‌ها جلوگیری می‌کنند. این آنتی‌اکسیدان‌ها همچنین اثرات رادیکال‌های آزاد را کاهش می‌دهند که از دلایل اصلی بروز آب مروارید و سایر مشکلات چشمی هستند.

افزایش سوخت‌وساز

مطمئنا دلیلی وجود دارد که پزشکان اضافه کردن اسفناج به رژیم‌غذایی را توصیه می‌کنند. پروتئین موجود در این سبزی نسبت به سایر سبزیجات بسیار چشمگیرتر است. پروتئین‌های این گیاه به راحتی توسط آنزیم‌های بدن تجزیه شده و به اسیدهای آمینه – که برای بدن انسان ضروری هستند – تبدیل می‌گردند.

سایر فواید اسفناج

  • محافظت از غشای مخاطیِ معده و جلوگیری از بروز زخم‌های معده
  • جلوگیری از تصلب شرایین
  • کمک به رشد و توسعه جنین
  • کاهش التهاب
  • پیشگیری و درمان سرطان
  • محافظت از پوست
  • تامین پروتئین‌های مورد نیاز رشد نوزاد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.