خواص توت فرنگی برای سلامتی

0

توت فرنگی بخورید؛ نه تنها برای طعم عالی‌اش، بلکه برای خواص بی‌نظیری که دارد. در این مقاله به بررسی مهمترین خواص توت فرنگی برای سلامتی می‌پردازیم.

کاهش خطر حمله قلبی

توت فرنگی حاوی مواد مغذی قدرتمندی به نام آنتوسیانین‌ها است که نه تنها مسئولِ رنگ فوق‌العاده و طعم خوبِ توت فرنگی هستند، بلکه به کاهش خطر بروز حمله قلبی نیز کمک می‌کنند. در مطالعه‌ای که در مجلۀ Circulation منتشر شد، محققین دریافتند که زنان جوان تا میانسالی که هفته‌ای ۳ وعده توت فرنگی میل می‌کنند، ۳۲ درصد کمتر در خطر حملات قلبی می‌باشند.

پیشگیری از بیماری قلبی

علاوه بر پیشگیری از حملات قلبی، خواص توت فرنگی به پیشگیری از بیماری قلبی نیز کمک می‌کنند. به نظر می‌رسد که توت فرنگی در پیشگیری از انبوه شدن خون و اکسیداسیون چربی‌های مورد نیاز قلب جلوگیری کرده و همچنین آسیب رگ‌های خونی را کاهش می‌دهد.

سرشار از ویتامین ث

توت فرنگی یکی از بهترین منابع غذایی ویتامین ث است. این میوه سرشار از ویتامین ث بوده و قدرت شریان‌ها را افزایش داده، از کبودی جلوگیری کرده و غدد استرس بدن (آدرنال) را تقویت می‌کند. این غدد نسبت به سایر غدد و اندام‌ها در بدن، بیشترین میزانِ ویتامین ث را نیاز دارند. میزان ویتامین ث در ۹ توت فرنگی بزرگ، بیشتر از یک پرتقال معمولی است (۱۰۶ میلی‌گرم در توت فرنگی‌ها، در مقابل ۹۸ میلی‌گرم در یک پرتقال).

پیشگیری از بیماری آلزایمر

توت فرنگی حاوی یک مادۀ مغذی قوی به نام فیستین است که پژوهش انجام شده در Journals of Gerontology نشان می‌دهد که این ماده به پیشگیری از بیماری آلزایمر کمک می‌کند. فیستین یک آنتی‌اکسیدان طبیعی است که توانایی‌های ضدالتهابی و حفاظت‌کننده از مغز دارد.

کاهش زوال حافظه

همین پژوهش نشان می‌دهد که فیستین در کاهش زوال حافظه (از دست رفتن حافظه) در حیواناتی که به بیماری آلزایمر مبتلا بودند موثر بوده است.

توانایی ضدافسردگی

محتوای فیستین توت فرنگی خواص ضدافسردگی دارد. در مطالعه‌ای که در مجلۀ Antioxidants and Redox Signalling منتشر شد، محققین دریافتند که فیستین به تنظیم کردن هورمون «احساس خوب» در مغز (سروتونین) کمک می‌کند و خواص ضدافسردگی طبیعی دارد.

تعادل قند خون

پژوهشی نشان می‌دهد که خواص توت فرنگی به تنظیمِ قند خون و سطوح انسولین – به ویژه  بعد از خوردن وعده‌های اصلی – کمک می‌کنند. انسولین یک هورمون است که توسط لوزالمعده ترشح می‌شود و میزان قند موجود در خون را کنترل می‌کند. علاوه بر این، توت فرنگی شاخص قند پایینی دارد و گزینه‌ای عالی برای پیشگیری یا درمان دیابت است. اگر به دیابت مبتلا هستید، برای مصرف توت فرنگی با پزشک خود مشورت کنید.

ترمیم آسیب سکته مغزی

مطالعه‌ای که در مجلۀ Brain Research منتشر شد، نشان می‌دهد که فیستین به کاهش آسیب سلول عصبی و مغز، بعد از تجربۀ یک سکته مغزی کمک می‌کند. در واقع توت فرنگی گزینه‌ای عالی برای برنامۀ غذایی بعد از سکته مغزی است.

سلامت روده

توت فرنگی منبع خوبی از فیبر بوده و محتوای آب بالایی دارد که باعث می‌شود تا گزینه‌ای عالی برای کاهش یبوست و حفظ سلامت روده باشد.

سایر خواص توت فرنگی

  • تنظیم‌کننده فشارخون
  • حفاظت در برابر ملانوما
  • مبارزه با سرطان پروستات
  • خواص ضدالتهابی و ضددرد
  • فعالیت ضدسرطان
  • چربی‌سوز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.