فواید چرت زدن برای سلامتی

0

چرت زدن در میانِ روز کاری است که افراد زیادی از آن لذت می‌برند. اما آیا می‌دانستید که چرت زدن برای سلامتی‌تان مفید است؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی فواید چرت زدن – که علم آنها را اثبات کرده است – بپردازیم.

عملکرد بهتری خواهید داشت

اغلب مردم حدود ساعت ۳ بعد از ظهر خواب‌آلود می‌شوند و این بدلیل ریتم‌های شبانه‌روزی طبیعی است. به جای اینکه این خواب‌آلودگی را با کافئین و شکر برطرف کنید، بهتر است ۲۰ دقیقه چرت بزنید.

اگر سخت کار کرده‌اید و ذهن‌تان اطلاعات زیادی را دریافت کرده است، مطالعات نشان می‌دهند که چرت زدن می‌تواند از خستگی و بی‌حالی جلوگیری کند. وقتی می‌خوابید، ذهن‌تان اطلاعات دریافتی را پردازش و ذخیره می‌کند.

اشتباهات کمتر

یافته‌های ناسا (NASA) نشان می‌دهد که یک چرت ۲۶ دقیقه‌ای باعث بهبودیِ ۳۴ درصدیِ عملکرد خلبان می‌شود. همچنین هوشیاری خلبان تا ۵۴ درصد افزایش پیدا می‌کند.

این بدین معناست که فواید چرت زدن می‌توانند از بروز اشتباهات ناشی از حواس‌پرتی و خستگی جلوگیری کنند، حتی اگر شب قبل، خواب خوبی نداشته‌اید.

بهبود حافظه

براساس نتایج یک مطالعه، بعد از اینکه یک لیست از کلمات مختلف برای حفظ کردن در اختیار دانش‌آموزان قرار گرفت، آنهایی که ۴۵ دقیقه چرت زده بودند، نسبت به دانش‌آموزان دیگر که یک فیلم سینمایی تماشا کرده بودند، توانستند ۵ کلمۀ بیشتر را به خاطر بسپارند.

مغز ما برای پردازش اطلاعات به استراحت نیاز دارد. یک چرت بعد از ظهری باعث بهبود حافظه و توانایی‌های یادگیری می‌شود. در واقع چرت زدن شما را باهوش‌تر می‌کند!

بیشتر بخوانید:

کاهش استرس

از فواید چرت زدن می‌توان به کاهش استرس در سطوح روانی و بیولوژیکی اشاره کرد.

در مطالعه‌ای، افراد شرکت‌کننده خوابِ شبانۀ بسیار محدودی داشتند. بخشی از این افراد در روز بعد چرت زدند و برخی به طور عادی و بدون چرت زدن روزشان را سپری کردند. میزان نوراپی‌نفرین موجود در نمونۀ مایعاتِ بدن افرادی که چرت زده بودند، هیچ تغییری نکرده بود. در حالی که میزانِ نوراپی‌نفرین در سایر افراد (آنهایی که چرت نزده بودند) دو برابر شده بود.

نوراپی‌نفرین ترکیبی است که وقتی به استرس دچار می‌شوید، توسط بدن تولید می‌گردد و به طور کلی باعث افزایش ضربان قلب، فشار خون و قند خون می‌شود.

خلاق‌تر می‌شوید

بر اساس پژوهشی، وقتی چرت می‌زنید، سمت چپ مغز (سمتِ منطقی) استراحت می‌کند و سمت راست مغز (سمتِ خلاق) ارتباطات‌اش را افزایش می‌دهد. اگر به دنبال یک راه‌حل خلاقانه برای رفع مشکل‌تان هستید، چرت زدن ممکن است بهترین گزینه باشد.

به نظر می‌رسد این تاکتیک، زمانی بیشترین اثر را دارد که در حال سعی کردن برای حل مشکلات تازه هستید و به دنبال یک دید یا چشم‌اندازی متفاوت از مشکل‌تان می‌باشید.

سایر فواید چرت زدن

  • کمک به دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم
  • بهبود یادگیری
  • افزایش شادابی و خوش‌حالی

بهترین مدت برای چرت زدن

این بستگی به شما دارد؛ می‌توانید یک چرت ۱۰ دقیقه‌ای تا یک ساعته داشته باشید و از فواید چرت زدن بهره‌مند شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.