فواید سفر برای سلامت ذهن و روان

0

مطالعات علمی نشان داده‌اند که سفر می‌تواند به شیوه‌های عجیب و مختلفی بر شخصیت ما تاثیر مثبت بگذارد. برای مثال، سفرهای طولانی می‌توانند آمادگی ما برای مواجهه با تجربه‌های جدید را تقویت کنند، قابلیت‌های سازگاری و همدردی را در ما عمیق‌تر کنند و حتی در ثبات عاطفی ما هم نقش مثبتی داشته باشند. نیروهای پشت این تغییرات هم عمدتا تجربه‌ها و تعامل‌هایی هستند که در طول سفر از طریق برقراری ارتباط با انسان‌های دیگر شکل می‌گیرند. در ادامه به بررسی بیشتر فواید سفر میپردازیم.

فواید سفر برای بهبود خلق‌وخو و احساس خوش‌بختی

تقریبا همه ما با این پیش‌فرض زندگی می‌کنیم: استراحت کردن یا رفتن به سفر می‌تواند به ما کمک کند تا خودمان را بازیابی کنیم. خبر خوش این است که مطالعات علمی هم این تصور و احساس را تایید می‌کنند. طبق این مطالعات، سفر کردن واقعا باعث بهبودی در خلق‌وخو می‌شود و حتی احساس خوش‌بختی را هم در افراد بیشتر می‌کند. سفر علاوه بر این‌که آرامش و شادی بیشتری به ما می‌دهد، می‌تواند احساس فرسودگی شغلی را کمتر کند و موفقیت ما را در زمینه فعالیت‌های شغلی‌مان بالاتر ببرد.

سفر کردن و دور ماندن از فعالیت‌های شغلی در تعطیلات، با فواید مختلفی هم برای سلامت جسمی ما مرتبط است که مهم‌ترین‌شان عبارت‌اند از بهبود خواب و کمتر شدن مشکلات جسمی. محققان می‌گویند که رفتن به سفر واقعا می‌تواند به ما در زمینه مقابله با استرس‌های زندگی کمک کند و فواید سفر فقط به فواید کوتاه‌مدت محدود نمی‌شوند.

فواید سفر برای بهبود روابط

شکل‌گیری روابط جدید و تقویت روابط پیشین، یکی از مهم‌ترین دلایلی است که بسیاری از ما را نسبت به سفر خوش‌بین و علاقه‌مند می‌کند.

وقتی که ما در محیط‌های کاملا جدید قرار می‌گیریم و روال همیشگی زندگی خارج می‌شویم، راحت‌تر می‌توانیم با انسان‌های دیگر ارتباط برقرار کنیم. آشنا شدن با همراهان سفر یا حتی افراد محلی در شهرها و کشورهای دیگر، عمدتا به تعامل‌های اجتماعی عمیق و حتی شکل‌گیری دوستی‌های پایدار منجر می‌شود.

سفر کردن همراه با همسر یا اعضای خانواده هم می‌تواند روابط میان ما را بهتر کند. محققان می‌گویند که سفر کردن همراه با همسر واقعا می‌تواند سطح رضایت‌مندی از زندگی مشترک را بالاتر ببرد. سفر همراه با اعضای خانواده نیز حداقل به ثبت خاطراتی منجر می‌شود که تا سال‌های سال در ذهن انسان‌ها باقی می‌مانند، اما سفر با آن‌ها می‌تواند همبستگی میان اعضای خانواده را هم افزایش بدهد.

کمک به ما در شکرگزاری از داشتن حق زندگی

سفر، یکی از بهترین اتفاقاتی است که به ما نشان می‌دهد تا چه اندازه خوش‌بخت هستیم. درواقع، ‌سفر از طریق ایجاد تعامل با انسان‌های دیگر و آشنا کردن ما با شیوه‌های دیگر زندگی، به ما کمک می‌کند تا داشته‌ها و امتیازهای خودمان را به‌طور واضح درک کنیم و قدر این داشته‌ها را بدانیم. محققان می‌گویند که برانگیخته شدن حس قدرشناسی در انسان‌ها به‌واسطه سفر، به آنان کمک می‌کند تا زندگی شادتر و سالم‌تری را تجربه کنند.

افزون بر این‌ها، سفر کردن و تماس با زمینه‌های فرهنگی، زبانی و اجتماعی دیگر می‌تواند به ما کمک کند تا تنوع در زندگی انسان‌ها را بپذیریم و احساس همدلی با آنان داشته باشیم.

سفر می‌تواند بر شخصیت ما تاثیر مثبت بگذارد

مطالعات علمی نشان داده‌اند که سفر می‌تواند به شیوه‌های عجیب و مختلفی بر شخصیت ما تاثیر مثبت بگذارد. برای مثال، سفرهای طولانی می‌توانند آمادگی ما برای مواجهه با تجربه‌های جدید را تقویت کنند، قابلیت‌های سازگاری و همدردی را در ما عمیق‌تر کنند و حتی در ثبات عاطفی ما هم نقش مثبتی داشته باشند. نیروهای پشت این تغییرات هم عمدتا تجربه‌ها و تعامل‌هایی هستند که در طول سفر از طریق برقراری ارتباط با انسان‌های دیگر شکل می‌گیرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.