خواص آب تره برای سلامتی

0

آب تره، گیاهی برگدار از تیره چلیپائیان و سرشار از مواد معدنی است. این گیاه، غنی از مواد غذایی و برگرفته از خانواده شب بویان می باشد. آب تره به علت داشتن پروتئین و ویتامین بالا و همچنین داشتن آنتی اکسیدان در ساختار فوتوشیمیایی خود، دارای خواص غذایی بسیار زیادی است. در ادامه به بررسی خواص آب تره میپردازیم.

ارزش غذایی آب تره

این گیاه بیش از پرتقال حاوی ویتامین C و بیشتر از شیر دارای کلسیم است. این گیاه از اسفناج آهن بیشتری دارد و از فولات بیشتری نسبت به موز برخوردار است. آب تره حاوی ویتامین A ،B6 ،B12، آهن، منیزیم، کلسیم و فسفر است که مواد لازم برای سلامت جسم محسوب می شوند.

خواص آب تره

مهمترین خواص آب تره شامل موارد زیر است:

جلوگیری از سرطان سینه

تاثیر آب تره در پیشگیری از سرطان بسیار زیاد است و حتی با مصرف یک وعده سالاد می توان شاهد بالا رفتن میزان خون در سیستم گردش خون بدن بود. همچنین این گیاه قادر به پیشگیری سرطان سینه می باشد. بر اساس تحقیقات انجام شده، مصرف روزانه حداقل ۸۰ گرم آب تره برای سلامت بدن بسیار مفید است.

آب تره سرشار از ویتامین C است که آن را قادر به کاهش استرس اکسیداتیو ناشی از سرطان و پیشگیری از روند پیشرفت و تولید تومور می سازد. فولات موجود در آب تره نیز برای سرطان بسیار مفید است. مصرف روزانه ی فولات به مدت ده سال توسط زنان نشان دهنده ی کاهش ۲۲ درصدی احتمال سرطان سینه بوده است. همچنین افزایش مصرف این ماده هیچ تاثیر بدی بر سلامت فرد ندارد و ثابت شده  که مصرف فولات در پیشگیری از سرطان “گیرنده منفی استروژن” تاثیری بیشتر از نوع مثبت آن دارد.

جلوگیری از سرطان مقعد

با وجود نتایج مختلف به دست آمده در تحقیقات انجام شده، در بسیاری از موارد ذکر شده که مصرف فولات در وعده های روزانه می تواند از سرطان مقعد پیشگیری کند. همچنین با مصرف این ماده به مدت حداقل ۱۵ سال، این تاثیر روند افزایشی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

بهبود کارکرد غده تیروئید

تحقیقات نشان داده اند که آب تره، با کاهش تولید هورمون، تاثیر بسیاری بر سلامت غده تیروئید دارد. بهتر است برای حفظ مواد غذایی این گیاه، آن را خام مصرف کرده و یا آن را آب پز کنید.

بهبود سلامت قلب و عروق

علاوه بر مواد غذایی آب تره، این گیاه شامل متابولیت نوع دوم نیز می باشد که قادر به کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن است. گیاهان خانواده چلیپایان از جمله آب تره دارای توانایی کاهش LDL یا کلسترول های بد هستند که ریسک بیماری های قلبی عروقی همانند خشکی سرخرگ و دیگر بیماری های مزمن را کاهش می دهد. آب تره دارای ویتامین C است که به عنوان آنتی اکسیدان عمل کرده و باعث کاهش آسیب به بافت های قلب می شود که ناشی از تنش های اکسایشی می باشند. ویتامین C نقشی فعال در کارکرد سلول های بنیادی و توسعه میوسیت های قلبی دارد که به سلامت قلب کمک می کنند.

خواص آب تره

بهبود سلامت استخوان

تحقیقات نشان داده اند که مصرف مواد دارای مقادیر بالای کلسیم همانند آب تره، ریسک ابتلا به پوکی استخوان را کاهش می دهد. کلسیم با افزایش یاخته های استخوان زا، در ساخت و ترمیم استخوان ها نقش بسیاری مهمی دارد. مصرف کلسیم برای افراد مسن ضروری و برای جوانان کم تحرک که در معرض پوکی استخوان قرار دارند بسیار مناسب است. آب تره منبع خوبی از فولات می باشد که نقشی مستقیم در حفظ تراکم استخوان ها دارند. همچنین زنانی که در دوران بعد از یائسگی به سر می برند، می توانند از این گیاه برای پیشگیری از پوکی استخوان استفاده کنند.

مقادیر بالای کلسیم

تحقیقات بسیاری نشان داده اند که وجود کلسیم در وعده های غذایی بسیار ضروری است و در پیشگیری بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، سندروم متابولیک و فشار خون بسیار موثر می باشد. همچنین کلسیم موجود در آب تره در جلوگیری از بیماری های قلبی موثر است. وجود تنها ۵۰۰ میلی گرم کلسیم در وعده های روزانه، باعث بالا رفتن اشتها در اکثر زنان می شود، البته بعضی افراد روزانه تا حدود ۱۰۰۰ میلی گرم از این ماده مصرف می کنند و این کار، ریسک رسوب کلسیم را به همراه دارد و برای سلامتی نیز بسیار مضر است. در مجموع، منابع غذایی بهترین راه بدست آوردن مقادیر مناسب کلسیم هستند.

سایر خواص آب تره

  • مقادیر بالای فولات
  • تاثیر ضد افسردگی
  • کاهش خطر سکته
  • کاهش معلولیت ذهنی
  • افزایش سلامت مغز
  • کاهش آسیب آکسیدان ها بر سلول های خون
  • افزایش میزان دید
  • جلوگیری از سرماخوردگی
  • درمان آسم کودکان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.