مکمل های مفید برای قلب و عروق

0

بیماری قلبی – عروقی یا بیماری سرخرگ کرونری (CAD)، اولین قاتلِ انسان‌ها در ایالات‌متحده است. رژیم غذایی و سبک زندگی نقش مهمی را در پیشگیری و درمان بیماری قلبی ایفا می‌کنند. همچنین برخی از گیاهان دارویی و مکمل‌ها می‌توانند به کاهش خطر بیماری قلبی و درمان آن کمک کنند. در این مقاله به معرفی بهترین مکمل های مفید برای قلب و عروق می‌پردازیم.

برخی از گیاهان دارویی و مکمل‌ها ممکن است به مبارزه به تصلب شرایین کمک کنند که اصلی‌ترین علت بیماری قلبی در بسیاری از موارد است. تصلب شرایین باعث تجمع پلاک در شریان‌ها شده و جریان خون سرشار از اکسیژن به قلب و سایر اندام‌ها را مسدود می‌کند. تصلب شرایین می‌تواند به حمله قلبی و حتی مرگ منجر شود.

تصلب شرایین در دنیای توسعه یافته به عارضه‌ای شایع تبدیل شده است، اما در خارج از آن عملا ناشناخته است. دلیل این شیوع، رژیم‌های غذایی و سبک‌های زندگی متفاوت در میانِ مردمِ دنیای توسعه یافته می‌باشد.

گیاهان و مکمل های مفید برای قلب

در ادامه به معرفی برخی از مکمل‌های مغذی می‌پردازیم که ممکن است به کاهش خطر بیماری قلبی کمک کنند.

کوآنزیم کیو۱۰

کوآنزیم کیو۱۰ یا CoQ10، یک ترکیب شیمیایی است که نقشی حیاتی در توانایی سلول برای استخراج انرژی از غذا را ایفا می‌کند. از آنجایی که قلب پرکارترین ماهیچۀ بدن است، ضروری است که برای تامین انرژی خود، همواره ذخایر مناسبی از کوآنزیم کیو۱۰ داشته باشد. سطحِ این مادۀ شیمیایی با افزایش سن پایین می‌آید و کلسترول کم نیز باعث کاهش آن می‌شود.

مطالعه‌ای نشان می‌دهد که مصرف مکمل‌های کوآنزیم کیو۱۰ با کاهش استرس اکسیداتیو، افزایش فعالیتِ آنزیم اکسیدانی و تسکین علائم بیماری قلبی – عروقی در ارتباط است. CoQ10 بی‌خطر بوده و به خوبی توسط بدن تحمل می‌شود.

استاتین‌درمانی نیز می‌تواند کوآنزیم کیو۱۰ را کاهش دهد. بنابراین هر کسی که داروی استاتین مصرف دارد، باید به فکر مصرف مکمل‌های کوآنزیم کیو۱۰ نیز باشد.

اسیدهای چرب امگا ۳

اسیدهای چرب امگا ۳، مواد مغذی ضروری هستند که به کاهش التهابِ ناشی از تصلب شرایین کمک می‌کنند. این اسیدها همچنین سطوح تری‌گلیسرید را کاهش می‌دهند که ترکیب‌هایی چرب در خون می‌باشند و شریان‌ها را مسدود می‌کنند. سطوح بالای تری‌گلیسرید با بروز تصلب شرایین و دیابت در ارتباط هستند.

بیشتر بخوانید:

مطالعه‌ای نشان می‌دهد که مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ – که عمدتا در ماهی یافت می‌شوند – با کاهش فشارخون، بهبود وضعیتِ لیپید خون (از جمله تری‌گلیسریدها) و کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی در ارتباط هستند.

چای سبز

قرن‌هاست که مردم در سراسر جهان چای سبز را بدلیل فوایدش برای سلامتی مصرف می‌کنند. یک مطالعه به بررسی اثرات یکی از اصلی‌ترین ترکیبات چای سبز پرداخته است. این ترکیب آنتی‌اکسیدانی است که اپی‌گالوستاچین گالت (EGCG) نام داشته و توانایی محافظت از قلب را دارد. این مطالعه نشان می‌دهد که مصرف پنج تا شش فنجان چای سبز در روز با فواید چشمگیری همراه می‌باشد. عصاره چای سبز نیز به صورت مکمل و به شکل کپسول در دسترس است.

انار

همانند چای سبز، آب انار نیز قرن‌هاست که مصرف می‌شود و این باور وجود دارد که برای سلامتی مفید می‌باشد. دانشمندان امروزی از طریق مطالعات مختلف این باور را اثبات کرده‌اند. ترکیبات آنتی‌اکسیدانی قدرتمند انار و آب آن ممکن است به درمان تصلب شرایین و کاهش فشارخون کمک کنند.

منیزیم و پتاسیم

یک مطالعه نشان داده است که مصرف مکمل‌های منیزیم ممکن است باعث کاهش فشارخون شود. همچنین نشان داده شده که این مکمل برای عملکرد کلی قلب و پیشگیری از بیماری قلب مفید می‌باشد.

مطالعۀ دیگری نشان می‌دهد که مصرف پتاسیم از طریق غذا به بهبود عملکرد قلب کمک می‌کند و همچنین برای خنثی کردن افزایش فشارخونِ ناشی از رژیم غذاییِ سرشار از نمک، موثر است.

شاید همواره شنیده باشید که سدیم کلرید یا نمک خوراکی برای سلامتی مضر است. اما مطالعه‌ای نشان می‌دهد که جایگزین کردن آن با نمک‌های پتاسیم و منیزیم می‌تواند باعث کاهش فشارخون شود.

نتیجه‌گیری

بیماری قلبی در سراسر جهان یک عارضۀ جدی و خطرناک می‌باشد. می‌توانید با کاهش عوامل خطر این بیماری، آن را درمان کرده یا آن از پیشگیری کنید. حفظ سطوحِ سالمِ فشارخون و کلسترول، مدیریت استرس، تغذیۀ سالم و ورزش کافی می‌توانند عوامل خطر بیماری قلبی را کاهش دهند. گیاهان دارویی و مکمل های مفید برای قلب نیز می‌توانند از بیماری قلبی جلوگیری کرده و از طریق کاهش فشارخون، بهبود تنفس و کمک به عملکرد قلب، علائم آن را کاهش دهند.

اگرچه این مکمل های مفید برای قلب معمولا بی‌خطر و بدون عوارض جانبی هستند، اما توصیه میشود که قبل از مصرف هرگونه مکملی، با پزشک خود دربارۀ فواید و عوارض جانبی احتمالی آن مشورت داشته باشید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.