شیر شاهدانه : فواید و طرز تهیه

0

شیر شاهدانه یک جایگزین گیاهی و محبوب برای شیر گاو است و از دانه‌های درستۀ شاهدانه تهیه می‌شود و سرشار از پروتئین گیاهی باکیفیت، چربی‌های سالم و مواد معدنی است.

نوشیدن شیر شاهدانه ممکن است برای سلامتی پوست و محافظت از قلب مفید باشد.

در این مقاله به بررسی فواید، ارزش غذایی و طرز تهیه شیر شاهدانه خواهیم پرداخت.

شیر شاهدانه چیست؟

شیر شاهدانه از طریق مخلوط کردن آب با دانه‌های گیاه شاهدانه (Cannabis sativa) تهیه می‌شود.

از این گیاه برای تولید ماری‌جوانا نیز استفاده می‌شود؛ بااین‌حال، شیر شاهدانه و سایر محصولات شاهدانه اثرات روان‌گردان ماری‌جوانا را ندارند و تنها حاوی مقادیر بسیار کمی از ترکیب فعال‌کننده روان به نام تتراهیدروکانابینول (THC) هستند.

شیرشاهدانه طعمی شبیه به مغزهای خوراکی داشته و بافت آن خامه‌ای است. می‌توان این شیر را در دستورهای غذایی گوناگون نظیر اسموتی، قهوه و سیریال، جایگزین شیر گاو کرد.

اگرچه می‌توان شیر شاهدانه را تنها با دانه‌های شاهدانه و آب تهیه کرد، اما اغلب محصولات تجاری حاوی شیرین‌کننده‌ها، نمک یا مواد غلیظ‌کننده هستند‌.

با توجه به محبوبیت روزافزون این محصول، امروزه شیر شاهدانه در اغلب فروشگاه‌ها و وب‌سایت‌ها در دسترس است. همچنین می‌توانید خودتان آن را در خانه تهیه کنید.

ارزش غذایی شیر شاهدانه

این شیر بسیار مغذی بوده و سرشار از پروتئین‌ها و چربی‌های سالم است.

درواقع، پروتئین و چربی‌های سالم این شیر از اغلب شیرهای گیاهی دیگر مانند شیر برنج و شیر بادام بیشتر است.

در مقایسه با شیر گاو، شیر شاهدانه کالری، پروتئین و کربوهیدرات کمتری دارد، اما میزان چربی این دو تقریباً یکسان است.

یک فنجان (۲۴۰ میلی‌لیتر) شیرشاهدانه بدون شکر حاوی ترکیبات غذایی زیر است:

  • کالری: ۸۳
  • کربوهیدرات: ۱.۳ گرم
  • پروتئین: ۴.۷ گرم
  • چربی: ۷.۳ گرم
  • کلسیم: ۲ درصد از نیاز روزانه
  • آهن: ۷ درصد

علاوه بر‌ این مواد مغذی طبیعی، شیر شاهدانه تجاری معمولاً با کلسیم، فسفر و ویتامین‌های آ، ب۱۲ و د غنی می‌شود. بااین‌حال، این محصول ممکن است حاوی شکر افزوده، نمک، غلیظ‌کننده‌ها و سایر افزودنی‌ها باشد.

اغلب چربی‌های موجود در شیرشاهدانه از نوع اسیدهای چرب ضروری و غیراشباع هستند که عبارت‌اند از لینولئیک اسید (امگا۶) و آلفا-لینولئیک اسید (امگا۳). این چربی‌ها برای ساخت بافت جدید و غشاء در بدن ضروری‌اند.

بعلاوه، شیر شاهدانه پروتئینی را فراهم می‌کند که هضم و استفاده از آن برای بدن راحت است. این پروتئین از معدود پروتئین‌های کامل گیاهی است و تمام آمینواسیدهای ضروری و مورد نیاز بدن را در خود جای داده است.

درنهایت می‌توان گفت که شیر شاهدانه عاری از سویا، لاکتوز و گلوتن است و گزینه‌ای خوب برای کسانی است که می‌خواهند از مصرف این ترکیبات پرهیز کنند.

خواص شیر شاهدانه

مطالعات انجام‌شده بر دانه‌های شاهدانه و روغن شاهدانه نشان می‌دهند که خوردن غذاهای تهیه‌شده از گیاه شاهدانه می‌تواند برای سلامتی مفید باشد.

ازآنجایی‌که شیرشاهدانه از دانه‌های شاهدانه تهیه شده است، ممکن است ازنظر تئوری فوایدی شبیه به این دانه‌ها داشته باشد، اگرچه تحقیقات مشخصی بر روی فواید شیر شاهدانه انجام نگرفته است.

سلامتی پوست

بیشتر بخوانید:

شاهدانه حاوی اسیدهای چرب امگا ۶ و امگا ۳ است که نسبت ایده‌آلی به یکدیگر دارند. این نسبت بین ۲ به ۱ و ۳ به ۱ است.

دریافت مقادیر متعادل از امگا ۶ و امگا ۳ از طریق مواد غذایی می‌تواند واکنش ایمنی پوست به التهاب و افزایش سن را بهبود دهد.

یک مطالعه چهارهفته‌ای در ۲۰ نفر که اگزما داشتند نشان می‌دهد که مصرف دو قاشق غذاخوری (۳۰ میلی‌لیتر) از روغن شاهدانه به‌صورت روزانه می‌تواند به‌طور چشمگیری خشکی پوست و خارش آن را بهبود دهد.

در یک مطالعه دیگر که بر روی ۴۰۰۰ زن انجام شد، افرادی که مصرف غذایی بالاتری از لینولئیک اسید (امگا ۶) را گزارش کرده بودند، در مقایسه با کسانی که این اسید چرب را کمتر مصرف کرده بودند، کمتر در خطر خشکی یا نازک شدن پوست قرار داشتند.

ازآنجایی‌که شیرشاهدانه سرشار از امگا ۶ و امگا ۳ است، نوشیدن آن به‌طور منظم ممکن است باعث بهبودی سلامت پوست شود.

خواص شیر شاهدانه برای قلب

شاهدانه حاوی برخی مواد مغذی است که شاید برای پیشگیری از بیماری قلبی مفید باشند.

شاهدانه به‌طور ویژه سرشار از آمینواسیدی به نام آرژینین است که بدن برای ساخت نیتریک اکسید به آن نیاز دارد. نیتریک اکسید به آرام شدن رگ‌های خونی و‌ حفظ فشارخون سالم کمک می‌کند.

مصرف کافی آرژینین شاید سطوح پروتئین التهابی C-reactive یا CRP در خون را کاهش دهد. سطوح بالای CRP با افزایش خطر بیماری قلبی در ارتباط‌اند.

یک مطالعه در ۱۳ هزار بزرگ‌سال نشان می‌دهد که افرادی که بالاترین میزان مصرف غذایی آرژینین را داشته‌اند، در مقایسه با کسانی که آرژینین کمتری مصرف داشتند، ۳۰ درصد کمتر در خطر سطوح بالا و خطرناک CRP بوده‌اند.

مصرف محصولات شاهدانه که سرشار از آرژینین هستند شاید بتواند به حفظ سطوح مناسب نیتریک اکسید در خون و CRP کمک کرده و به کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی منجر گردد.

طرز تهیه شیر شاهدانه در خانه

تهیهٔ شیر شاهدانه بسیار کار راحتی است. با این کار می‌توانید خودتان ترکیبات شیر را انتخاب کرده و نگران افزودنی‌های غیرضروری و غلیظ‌کننده‌هایی که در شیرهای تجاری وجود دارند نباشید.

بااین‌حال، شیر شاهدانه خانگی ممکن است به‌اندازهٔ محصولات کارخانه‌ای مغذی نباشد، زیرا این محصولات معمولاً با مواد مغذی غنی‌سازی شده‌اند.

برای تهیهٔ شیر شاهدانه، یک‌دوم تا یک فنجان (۶۸ تا ۱۳۶ گرم) از دانه‌های خام شاهدانه را با ۳ تا ۴ فنجان (۷۱۰ تا ۹۴۶ میلی‌لیتر) آب مخلوط کنید. این کار را با استفاده از یک مخلوط‌کن با سرعت بالا به مدت یک دقیقه یا تا زمانی که مخلوط یکدست شود انجام دهید.

برای بهبود طعم یا شیرین شدن، می‌توانید نمک دریا، عصاره وانیل، شیره افرا، خرما یا عسل را به شیر اضافه کنید.

می‌توانید شیر شاهدانه را درون یک ظرف شیشه‌ای و تا پنج روز درون یخچال نگهداری کنید.

مصارف شیر شاهدانه

می‌توانید شیر شاهدانه را به‌عنوان جایگزینی برای شیر گاو در نظر گرفته و به طرق گوناگونی آن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

این شیر فاقد سویا، گلوتن و لاکتوز است و انتخاب خوبی برای افرادی است که می‌خواهند از مصرف لبنیات اجتناب کرده یا می‌خواهند گیاهخواری را دنبال کنند.

می‌توانید شیرشاهدانه را به‌خودی‌خود میل کرده یا آن را به سیریال داغ و سرد، شیرینی‌ها و اسموتی‌ها اضافه کنید.

ازآنجایی‌که این شیر بافتی خامه‌ای و محتوای پروتئینی دارد، گزینه‌ای بسیار خوب برای تهیۀ لاته، کاپوچینو و سایر نوشیدنی‌های قهوه‌پایه است.

به یاد داشته باشید که اگرچه شیر شاهدانه را می‌توان به‌عنوان جایگزینی برای شیر گاو استفاده کرد، اما این شیر تفاوت زیادی با شیر گاو دارد و طعمش نیز به مغزهای خوراکی شبیه‌تر است.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.