هپاتیت نوع A – علل و علائم

0

هپاتیت نوع A یک بیماری ویروسی است که کبد را تحت تاثیر قرار می دهد. هر کسی می تواند به بیماری هپاتیت نوع A مبتلا شود و از راه هایی همچون اشتراک در خوردن غذا و نوشیدنی، اشیاء آلوده، مدفوع فرد بیمار و… می تواند به دیگران سرایت کند. همچنین از جمله راه های شایع دیگر برای ابتلا به این بیماری می توان به مصرف حلزون آلوده، مصرف مواد مخدر و داروهای غیرقانونی و مقاربت جنسی مردان با مردان اشاره کرد. هپاتیت نوع A در کشورهای در حال توسعه که استانداردهای بهداشتی شان ضعیف است نیز رواج دارد. شیوع آن در مراکز مراقبت از کودکان نیز ممکن است رخ دهد.

کودکان زیر ۵ سال اغلب علائم را نشان نمی دهند، اما می توانند کارکنان آن موسسه یا سایر کودکان را آلوده کنند، به خصوص اگر در طول تعویض پوشک بچه مراقبت های لازم صورت نگیرد. اولین نشانه ی شیوع این بیماری معمولا زمانی رخ می دهد که یکی از والدین و یا کارمند مسئول مراقبت از کودک، بیمار می شود.

علائم ممکن است چندین هفته طول بکشند، اما روند بهبودی معمولا به صورت کامل معمولا اتفاق می افتد. تنها یکبار ابتلا به هپاتیت نوع A  منجر به ایمنی مادام العمر بدن فرد می شود. برای محافظت در برابر هپاتیت نوع A، زمانی که هنوز به بیماری مبتلا نشده اید ، باید دوره ای از واکسیناسیون هپاتیت نوع A  را تکمیل کنید. دوره های واکسن هپاتیت نوع A  یا دو دوز واکسن و یا سه دوز از واکسن های این بیماری را شامل می شود و واکسن هپاتیت نوع B  به عنوان ترکیبی از آن دو به فرد تزریق می شود. اگر مطمئن نیستید که واکسن به شما تزریق شده یا اینکه دوره ی واکسینه شدن را کامل نکرده اید، از پزشک یا تزریق کننده واکسن خود مشورت بگیرید.

این نکته بسیار مهم است که به یاد داشته باشید هپاتیت نوع A، هپاتیت نوع B و هپاتیت نوع C به علت ویروس های مختلف ایجاد می شوند و به روش های مختلفی گسترش می یابند و نیاز به درمان های مختلفی هم دارند. این بدان معنی است که آلودگی قبلی با یک نوع ویروس هیچ مصونیتی نسبت به دیگر انواع ویروس ایجاد نخواهد کرد.

علائم هپاتیت نوع A

پس از ۱۵ الی ۵۰ روز از آلودگی به ویروس، علائم این بیماری بروز پیدا می کنند. متوسط دوره ی نهفتگی ویروس ۲۸ روز است. بسیاری از افراد آلوده، به ویژه کودکان کمتر از پنج سال، علائم کمی دارند یا بطور کامل هیچ علائمی نشان نمی دهند. علائم این بیماری برای کودکان و بزرگسالان، عبارتند از:

 • تب
 • حالت تهوع
 • ناراحتی شکمی
 • ادرار تیره
 • زردی پوست و چشم (یرقان).
بیشتر بخوانید:

نکته: علائم ممکن است چندین هفته طول بکشند، اما روند بهبود کامل معمولا اتفاق می افتد.

علل ابتلا به هپاتیت نوع A

هپاتیت نوع A  ناشی از ویروس است. این ویروس می تواند برای چند ساعت خارج از بدن زنده بماند، اما روی دست و غذا به مدت طولانی تری زندگی کرده و نسبت به حرارت و انجماد هم مقاوم است. این ویروس در هنگام ورود به دهان گسترش می یابد که این مورد میتواند زمان تماس با دست ها، از طریق غذاها و یا موارد دیگری که آلوده به عفونت هستند، ویروس هپاتیت A  را به فرد منتقل کند. این بیماری می تواند از طریق تماس جنسی دهانی یا مقعدی نیز منتقل شود. فرد مبتلا به هپاتیت نوع A  از دو هفته قبل از بروز علائم تا یک هفته پس از بروز یرقان به ویروس مبتلا شده است.

کاهش خطر ابتلا به هپاتیت نوع A

مهمترین اقداماتی که می توانید برای محافظت از خودتان انجام دهید واکسیناسیون است. تمرینات سختگیرانه ی بهداشت فردی نیز برای کاهش خطر ابتلا به هپاتیت نوع A  بسیار ضروری است.

مواردی که می توانید انجام دهید عبارتند از:

 • پیش از مصرف غذا، پس از رفتن به توالت و پس از استفاده از کاندوم و تعویض پوشک بچه یا تماس ناحیه معقدی فرد دیگر، دست های خود را با آب گرم و صابون بشویید.
 • تمیز کردن حمام و توالت. اغلب به صندلی توالت، دستگیره، شیر آب توجه بیشتری شود.
 • آب آشامیدنی را اگر از منبع نامطمئنی همچون رودخانه فراهم کرده اید بجوشانید.
 • افرادی که به خارج از کشور سفر می کنند، به ویژه در کشورهایی که هپاتیت نوع A گسترده تر است، نیاز به مراقبت ویژه ای برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری دارند. قبل از سفر، با پزشک خود درباره ی ایمنی سازی و حفاظت خود صحبت کنید. انتخاب دقیق و آماده سازی غذا و نوشیدنی در کشورهایی که هپاتیت نوع A رایج تر است، حیاتی بوده و توصیه های پیشگیرانه در این باره نیز شامل موارد زیر می شود:
 • هرچیزی که قابل پوست کندن و جوشاندن نیست را مصرف نکنید.
 • از مصرف خوراکی های خام و نپخته، بخصوص سبزیجات و میوه هایی که پیش از مصرف قابل پوست گیری و پاک کردن نیستند اجتناب کنید.
 • حلزون و نوشیدنی یا بستنی های بدون بسته بندی را مصرف نکنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.