هپاتیت نوع C : علائم، درمان و آزمایشات

0

هپاتیت نوع C باعث بروز التهاب و عفونت در کبد می‌شود. این بیماری بعد از مبتلا شدن به عفونت ویروس هپاتیت C یا HCV رخ می‌دهد. هپاتیت نوع C می‌تواند حاد یا مزمن باشد.

برخلافِ هپاتیت نوع A و نوع B، هیچ واکسنی برای هپاتیت نوع C وجود ندارد، اگرچه تلاش‌ها برای ساخت واکسن این هپاتیت همچنان ادامه دارد. هپاتیت نوع C به شدت مسری بوده و به همین دلیل است که تعداد مبتلایان این بیماری بالا می‌باشد.

هپاتیت نوع C مزمن

علائم هپاتیت نوع C حاد سریعا پدیدار شده و چندین هفته به طول می‌انجامند. با این حال، علائم هپاتیت نوع C مزمن در طول چندین ماه بروز کرده و ممکن است در ابتدا قابل تشخیص نباشند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) تخمین می‌زند که ۷۱ میلیون نفر به هپاتیت نوع C مزمن مبتلا هستند.

علائم هپاتیت نوع C

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) اعلام کرده است که تقریبا ۷۰ تا ۸۰ درصد از مبتلایان به هپاتیت نوع C هیچ علائمی ندارند. اگرچه این ادعا درست است، اما برخی از مردم تجربۀ علائم خفیف تا شدید را گزارش کرده‌اند. این علائم عبارتند از:

 • تب
 • ادرار تیره
 • کاهش اشتها
 • درد یا ناراحتی شکم
 • درد مفصل
 • یرقان یا زردی

این علائم ممکن است سریعا ظاهر نشوند. پدیدار شدن برخی از آنها شاید شش تا هفت هفته به طول بی‌انجامد.

علائم هپاتیت نوع C در مردان

علائم هپاتیت C در مردان همانند علائم این بیماری در زنان است. با این حال، احتمال شکست دادن ویروس در بدن مردان کمتر از زنان می‌باشد. هپاتیت C ممکن است مدت زمان بیشتری در بدن مردان باقی بماند و همچنین احتمال بروز علائم در مردان بیشتر است.

راه‌های مبتلا شدن به هپاتیت C

هپاتیت نوع C از طریق تماس خون به خون با فرد مبتلا به ویروس HCV منتقل می‌شود. این ویروس از طریق موارد زیر پخش می‌گردد:

 • پیوند اعضا
 • انتقال خون
 • به اشتراک گذاشتن لوازم شخصی نظیر تیغ یا مسواک
 • به اشتراک گذاشتن سرنگ
 • زایمان (انتقال ویروس از مادر به فرزند)
 • تماس جنسی به‌طوری که تبادل خون رخ دهد

افرادی که ویژگی‌های زیر را دارند، بیشتر در خطر ابتلا به عفونت HCV هستند:

 • تجربۀ انتقال خون قبل از سال ۱۹۹۲ میلادی
 • دریافت پیوند عضو
 • دریافت کنسانتر‌ه‌های عامل لخته‌سازی یا سایر محصولات خون قبل از سال ۱۹۸۷ میلادی
 • دریافت درازمدتِ همودیالیز
 • به دنیا آمدن توسط مادری که هپاتیت C داشته است
 • داشتن شریک جنسی که به هپاتیت C مبتلا است
 • استفاده از سرنگ‌هایی که قبلا استفاده شده‌اند
بیشتر بخوانید:

آیا هپاتیت C مسری است؟

هپاتیت C مسری است. با این حال، از آنجایی که تنها از طریق تماس خون به خون منتقل می‌شود، احتمال ابتلا به آن از طریق تماس‌های معمولی پایین می‌باشد. عفونت‌های دیگری وجود دارند که بسیار مسری‌تر از هپاتیت C هستند. البته مهم است که برای پیشگیری از این بیماری با روش‌های انتقال آن آشنا باشید.

آزمایشات هپاتیت نوع C

ممکن است پزشک شواهد کافی برای تشخیص هپاتیت C از طریق علائم بیماری نداشته باشد. در صورتی که در معرض هپاتیت C قرار گرفته‌اید، مهم است که این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

پزشک شما شاید چند سری آزمایش خون را برای بررسی نشانه‌های عفونت HCV تجویز کند. همچنین برخی آزمایشات خون وجود دارند که می‌توانند میزان HCV موجود در خون فرد مبتلا به هپاتیت C را اندازه‌گیری کنند. می‌توان از آزمایش تعیین ساختار ژنتیکی برای مشخص کردن ژنوتیپ هپاتیت C موجود در بدن بیمار استفاده کرد. این اطلاعات کمک می‌کنند تا بهترین روش درمان برای شما طراحی گردد.

اگر پزشک‌تان فکر می‌کند که آسیب کبدی دارید، انجام آزمایش عملکرد کبد را تجویز خواهد کرد که به بررسی خون به منظور یافتنِ نشانه‌های افزایش آنزیم‌های کبد می‌پردازد. بافت‌برداری کبد (بیوپسی) نیز آزمایشی دیگر برای بررسی آسیب کبد می‌باشد. پزشک شما تکۀ کوچکی از بافت کبد را جدا کرده و آن را برای وجود ناهنجاری‌های سلولی بررسی خواهد کرد.

آنتی‌بادی هپاتیت C

وارد شدن برخی مواد بیگانه به بدن باعث تحریک سیستم ایمنی برای تولید آنتی‌بادی‌ها می‌شود. آنتی‌بادی‌ها به‌طور ویژه برای هدف قرار دادن و مبارزه با مواد بیگانه برنامه‌ریزی شده‌اند. اگر به عفونت HCV مبتلا شوید، بدن‌تان آنتی‌بادی‌های هپاتیت C را تولید می‌کند که تنها با ویروس HCV مبارزه خواهند کرد.

از آنجایی که بدن شما در صورت ابتلا به هپاتیت C، تنها آنتی‌بادی‌های هپاتیت C را می‌سازد، آزمایش آنتی‌بادی هپاتیت C از طریق بررسی وجودِ آنتی‌بادی‌های هپاتیت C در بدن، می‌تواند مبتلا بودن شما به عفونت HCV را تایید کند.

واکسن هپاتیت نوع C

متاسفانه در حال حاضر هیچ واکسنی برای هپاتیت C وجود ندارد. با این حال، روش‌های فراوانی برای پیشگیری از هپاتیت C در دسترس است.

درمان هپاتیت C

تمام افراد مبتلا به هپاتیت C نیاز به درمان ندارند. در برخی افراد، سیستم ایمنی ممکن است بتواند به خوبی با عفونت مبارزه کرده و آن را از بین ببرد. اگر شما در این دسته از افراد قرار دارید، احتمالا پزشک‌تان از شما می‌خواهد که عملکرد کبدتان را از طریق انجام آزمایش‌های خون منظم زیر نظر داشته باشید.

برای افرادی که سیستم ایمنی‌شان نمی‌تواند عفونت را از بین ببرد، چندین گزینۀ درمانی برای هپاتیت C وجود دارد. درمان معمولا برای کسانی رزرو می‌شود که آسیب کبد جدی و زخم کبد دارند.

روند‌های درمانی هپاتیت C در گذشته نیازمند دریافت تزریق‌های هفتگی به مدت ۴۸ هفته بودند. این روش درمانی با خطر بروز عوارض جانبی جدی و گاهی اوقات مرگبار همراه بود. داروهای ضدویروس جدید اثرگذاری بالاتری داشته و همچنین با عوارض جانبی کمتری همراه هستند. این داروها همچنین مدت زمان درمان را کوتاه‌تر کرده‌اند. ممکن است پزشک‌تان دربارۀ فواید و مضرات مصرف داروهای ضدویروس برای شما تصمیم‌گیری کند.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.