تقویت استخوان با گیاهان دارویی

0

با وجود بازار لبنیات و بودجه‌های هنگفت این شرکت‌ها برای تبلیغات، عجیب نیست که اغلب مردم برای تقویت استخوان به سراغ محصولات لبنی می‌روند. با توجه به پژوهش‌ها، شاید مصرف لبنیات بهترین روش برای تقویت استخوان و پیشگیری از پوکی استخوان نباشد. وقتی صحبت از ساخت استخوان‌ها قوی و پیشگیری از بیماری‌های استخوانی می‌شود، گیاهان دارویی بسیار خوش می‌درخشند. در این مقاله بهترین گیاهان دارویی برای تقویت استخوان را معرفی می‌کنیم.

قاصدک

شاخه‌های قاصدک (ساقه، برگ‌ها و گل‌ها) نه تنها سرشار از کلسیم هستند، بلکه حاوی مقادیر زیادی از بور نیز می‌باشند که برای استخوان‌های قوی ضروری است. در واقع شاخه‌های قاصدک از بهترین منابع غذایی ماده معدنی بور می‌باشند.

ساقه، گل‌ها و برگ‌های خشک‌شده قاصدک را می‌توان در تهیه چای استفاده کرد. برای هر فنجان آب جوش، ۱ قاشق چایخوری از قاصدک خشک‌شده را اضافه کنید. بگذارید برای ۱۰ دقیقه دم بکشد. سپس از صافی گذرانده و سه مرتبه در روز میل کنید. این چای را به مدت سه هفته میل کنید و سپس یک هفته استراحت کرده و دوباره این روند را تکرار کنید.

دم‌اسب

دم‌اسب (منظور دم حیوان اسب نیست) یک گیاه دارویی خاص است که برگ‌های نازکی داشته و شبیه به دمِ حیوان اسب می‌باشد. این گیاه نه تنها برای تقویت استخوان مفید است، بلکه محققین دریافته‌اند که می‌تواند از عفونت‌های مرتبط با ترک‌خوردگی و پوکی استخوان نیز جلوگیری کند.

بر اساس یافته‌های مطالعه‌‌ای که در مجله Cell Proliferation منتشر شد، گیاه دم‌اسب می‌تواند به بهبود توانایی ساخت استخوان در استئوبلاست‌ها کمک کند. استئوبلاست‌ها سلول‌هایی هستند که یک ماتریس را پهن کرده و سپس مواد معدنی به این ماتریس متصل شده و استخوان را تشکیل می‌دهند، در واقع این سلول‌ها سازندۀ استخوان‌ در بدن هستند. دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف عصاره دم‌اسب می‌تواند روشی خوب برای ساخت استخوان باشد.

گزنه

گزنه یک گیاه فوق‌العاده مغذی است و حاوی مقادیر زیادی از کلسیم (به شکلی که آمادۀ جذب است) می‌باشد. گزنه خشک‌شده پوست را نمی‌گزد. یک قاشق چایخوری از گزنه خشک شده را برای هر فنجان آب جوش استفاده کنید. اجازه دهید برای ۱۰ دقیقه دم بکشد. چای را از صافی گذرانده و روزی سه مرتبه میل کنید. همچنین می‌تواند گزنه خشک‌شده را به سوپ یا خورش اضافه کنید.

شبدر قرمز

بله این گل زیبا با گلبرگ‌های بنفش‌رنگ بسیار برای تقویت استخوان مفید هستند. بر اساس پژوهشی که در مجله پزشکی Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine منتشر شد، نوعی از ترکیب موجود در شبدر قرمز که فورمونونتین نام دارد، توانسته است به پیشگیری از بروز پوکی استخوان در حیوانات کمک کند. خوشبختانه برای بهره‌ند شدن از فواید این ترکیب، نیازی نیست آن را تلفظ کنید!

می‌توانید با استفاده از گل‌های خشک‌شده شبدر قرمز یک چای تهیه کنید. برای هر فنجان آب جوش از ۱ قاشق چایخوری شبدر قرمز استفاده کنید. بگذارید برای ۱۰ دقیقه دم بکشد. از صافی گذارنده و روزی ۳ فنجان از این چای را میل کنید. همچنین می‌توانید گل‌های تازه شبدر قرمز را به سالاد، ساندویچ و غذاهای دیگر اضافه کنید. از چیدن گل‌هایی که در نزدیکی مناطق پرترافیک بوده یا بر روی آنها اسپری پاشیده شده است خودداری کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.