درمان چشم درد با روش های خانگی

0

کار کردن زیاد با رایانه یا کار کردن در فضای باز و قرار گرفتن در معرض آلودگی و عناصر مختلف می‌توانند باعث چشم درد شوند. عفونت چشم نیز می‌تواند علت این درد باشد. چشم‌ها از اندام‌های حساس هستند که حتی بروز درد خفیف در آنها می‌تواند نگران‌کننده باشد. در این مطلب به بررسی روش‌های خانگی برای درمان چشم درد می‌پردازیم. فراموش نکنید که برای تشخیص علت اصلی چشم درد باید به پزشک مراجعه کرده و با مشورت او از درمان‌های خانگی استفاده کنید.

بیشتر پلک بزنید

اگر حس می‌کنید که علت چشم درد‌تان ناشی از وجود یک جسم خارجی در چشم است، سعی کنید بیشتر پلک بزنید. پلک زدن به طور مداوم به بهبود جریان اشک‌ها کمک می‌کند که در خارج کردن جسم خارجی موثر است. همچنین پلک زدن برای بهبود گردش خون در چشم‌ها و کاهش فشار وارده بر چشم موثر است.

شستن چشم با آب سالین

مهم است که چشم‌ها را به طور کامل با آب ولرم تقطیر شده یا محلول سالین شست‌وشو دهید. این روش به از بین بردن جسم خارجی یا مواد شیمیایی در چشم‌ها کمک کرده و درد را کاهش می‌دهد.

  1. ¼ قاشق چایخوری نمک را درون ۱ فنجان آب تقطیر شده حل کنید.
  2. این محلول را جوشانده و سپس اجازه دهید تا کاملا خنک شود.
  3. با استفاده از این محلول چشم را به طور کامل شست‌وشو دهید.
  4. این روش خانگی را چند مرتبه در روز تکرار کنید.
بیشتر بخوانید:

نکته: اگر ممکن است، از آب تقطیر شده استفاده کنید، زیرا آب شیر ممکن است حاوی مواد شیمیایی و ناخالصی‌ها باشد.

درمان چشم درد با کمپرس سرد

گذاشتن کمپرس سرد بر روی چشمِ دردناک می‌تواند باعث تسکین سریع شود. این روش همچنین می‌تواند خارش چشم را کاهش دهد که این مشکل می‌تواند ناشی از نوعی حساسیت باشد.

  • پارچۀ نخی را درون آب یخ فرو کرده، سپس بیرون آورده و بچلانید. پارچۀ مرطوب را بر روی چشم‌ها گذاشته و بعد از ۵ دقیقه آن را بردارید. این روش را چند مرتبه تکرار کنید.

ماساژ درمانی

اگر در اثر کار زیاد با رایانه، به چشم‌هایتان فشار آمده و درد را تجربه می‌کنید، برای درمان چشم درد از ماساژ درمانی بهره ببرید.

  1. مقداری روغن زیتون ولرم را بر روی کف دستان‌تان بمالید.
  2. با استفاده از انگشتان، به آرامی پلک‌ها و عضلات بالای ابروها را برای ۱۰ ثانیه ماساژ دهید.
  3. سپس پلک‌های پایینی را برای ۱۰ ثانیه ماساژ دهید.
  4. در نهایت شقیقه‌ها و استخوان‌های بالایی گونه‌ها را برای ۱۰ ثانیه ماساژ دهید.
  5. این روش را ۱ یا ۲ مرتبه در روز تکرار کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.