درمان سندرم متابولیک با روش‌های خانگی

0

سندرم متابولیک تعریف مشخصی ندارد و در واقع مجموعه‌ای از مشکلات مختلف است که چاقی مفرط، کلسترول بالا، فشارخون بالا و گلوکز بالا را شامل می‌شود. برای تشخیص سندرم متابولیک، نیازی نیست که فرد به تمام این عارضه‌ها مبتلا باشد. باور بر این است که سندرم متابولیک در اثر استفاده یا ذخیرۀ نادرست انرژی در بدن به وجود می‌آید. در ادامه بهترین روش‌های خانگی برای درمان این سندرم را بررسی خواهیم کرد.

سرکه سیب

از این سرکه برای متعادل کردن هورمون‌ها، سطوح انسولین، سوخت‌وساز، رفع مشکلات وزنی و پاکسازی بدن استفاده می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند که سرکه سیب سرعت روند کاهش وزن را افزایش داده و باعث می‌شود تا سوخت‌وساز بدن موثرتر عمل کند، به ویژه اگر این سرکه با جوش شیرین و ورزش همراه شود.

اسفناج

تحقیق‌ها نشان می‌دهند که کارتنوئیدها به طور ویژه‌ای برای کاهش علائم سندرم متابولیک مفید هستند. کارتنوئید‌ها در واقع آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که رادیکال‌های آزاد را خنثی کرده و از جهش سلول‌ها و مشکلات مزمن مانند رسوب چربی شکم، اختلالات متابولیک و قند خون بالا جلوگیری می‌کنند. اضافه کردن غذاهای سرشار از کارتنوئید نظیر اسفناج  به رژیم غذایی می‌تواند به درمان سندرم متابولیک کمک کند.

ترک سیگار

درمان‌های رفتاری به اندازۀ درمان‌های غذایی موثر هستند. سیگار کشیدن یکی از سمی‌ترین و اعتیادآورترین عادت‌هایی است که اثرات جدی و مخربی بر روی بدن می‌گذارد. سیگار توانایی جسمانی شما را کاهش می‌دهد و به دنبال کردن یک زندگی کم‌تحرک منجر می‌شود. اگر به دنبال درمان سندرم متابولیک هستید، حتما سیگار را ترک کنید.

روغن نارگیل

این روغن سرشار از روغن‌های طبیعی و آنتی‌اکسیدان‌هاست که برای پوست بسیار مفید بوده و در عین حال برای درمان سندرم متابولیک نیز موثر‌اند. گفته می‌شود که مصرف روغن نارگیل در مقادیر کم به بهبود مقاومت انسولین در بدن کمک کرده و در نتیجه خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد. دیابت یکی از ستون‌های خطرناک و اصلی سندرم متابولیک است.

کاهش سطوح استرس

استرس زیاد بر روی بدن به معنای هورمون‌های استرس مزمن است که اثرات مخربی بر روی سیستم بدن، سوخت‌وساز، انرژی و سلامتی کلی ما دارند. سعی کنید با استفاده از روش‌هایی نظیر مدیتیشن، یوگا، رایحه‌درمانی یا تغییر در عادت‌های کاری، استرس‌تان را کاهش دهید.

ورزش منظم

از آنجایی که سندرم متابولیک ارتباط نزدیکی با وضعیت تناسب اندام، چاقی، چربی شکم و دیابت دارد، منطقی است که ورزش منظم بتواند یک درمان طبیعی و موثر برای این سندرم باشد. انجام فعالیت‌های جسمانی ۳ تا ۴ مرتبه در طول هفته برای سلامت سیستم قلبی – عروقی مهم بوده و به سوزاندن چربی و کاهش ذخیرۀ چربی در بدن کمک می‌کند.

فلفل قرمز تند (کائین)

وقتی غذا می‌خوریم، به طور معمول بدن‌مان با افزایش انسولین مواجه می‌شود، زیرا بدن شروع می‌کند به تجزیۀ قند‌های ساده و پردازش انرژی. افزایش و کاهش انسولین و گلوکز در افراد مبتلا به دیابت می‌تواند خطرناک باشد، زیرا جذب گلوکز در بدن این افراد به شکلی مطلوبی انجام نمی‌پذیرد. فلفل تند قرمز می‌تواند میزان انسولین تولید‌شده را کاهش داده و روند هضم و ذخیرۀ انرژی در بدن را بهبود دهد.

سایر روش‌های موثر برای درمان سندرم متابولیک

  • خواب بیشتر
  • عصارۀ دانۀ انگور
  • حذف شکر
  • مصرف دارچین

هشدار

اگرچه به نظر می‌رسد سندرم متابولیک مجموعه‌ای از مشکلات نسبتا شایع است، اما ترکیب این مشکلات می‌تواند بسیار خطرناک باشد. جنبه‌های مختلف این سندرم می‌توانند طول عمر شما را کوتاه کنند و باید جدی گرفته شوند. حتما با پزشک خود دربارۀ این مشکل و استفاده از روش‌های خانگی برای درمان آن مشورت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.