درمان قارچ پوستی با روش های خانگی

0

قارچ پوستی یکی از عفونت‌های قارچی شایع مربوط به پوست است که خوشبختانه تعداد زیادی از درمان‌های خانگی برای رفع آن وجود دارد. قارچ پوستی در واقع لکه‌ای قرمز ‌و خارش‌دار است و ممکن است باعث شود تا موهای اطراف این لکه ریزش داشته باشند. معمولا پزشک می‌تواند با بررسی بصری و نگاه کردن، قارچ پوستی را تشخیص دهید.

می‌توانید برای پیشگیری از قارچ پوستی، میزان قرار گرفتن پوست‌تان در معرض عرق و پوست افراد دیگر را کاهش دهید و همچنین در معرض مکان‌هایی که پوست افراد دیگر آنها را لمس کرده است قرار نگیرید. به طور مثال، رفتن به داخل حمام با پاهای بدون پوشش یکی از شایع‌ترین عوامل ابتلا به قارچ پوستی می‌باشد. همچنین پوست مرطوب یا خیس – که در ورزشکارانِ تمام‌وقت شایع است – نیز خطر بروز این مشکل پوستی را افزایش می‌دهد.

درمان‌های خانگی برای قارچ پوستی

گیاهان دارویی و روغن‌های فراوانی وجود دارند که سرشار از خواص ضدقارچ و ضدالتهابی هستند و به تسکین عفونت و خارش کمک می‌کنند.

عصارۀ سیر

سیر یکی از قوی‌ترین درمان‌های خانگی برای مبارزه با عفونت‌های باکتریایی، ویروسی و قارچی می‌باشد. سیر حاوی طیف وسیعی از آنتی‌اکسیدان‌ها و سایر ترکیبات ارگانیک است که محیطِ پوست یا روده را برای این پاتوژن‌ها غیرقابل‌تحمل می‌کند. برای درمان قارچ پوستی می‌توانید عصارۀ سیر را بر روی قارچ پوستی مالیده و نتایج سریع آن را مشاهده کنید.

روغن درخت چای

وقتی صحبت از درمان عفونت‌های قارچی می‌شود، روغن درخت چای بومیِ استرالیا گزینه‌ای عالی است. علاوه بر توانایی در بهبود سلامت پوست، این روغن همچنین می‌تواند عفونت‌های قارچی جدی را از بین ببرد. البته فراموش نکنید که روغن درخت چای بسیار قدرتمند است و باید همیشه آن را با ۵۰ درصد آب یا روغن حامل رقیق کنید. در غیر این صورت روغن درخت چای می‌تواند باعث اذیت شدن پوست گردد.

نمک‌درمانی

بیشتر بخوانید:

شاید این روش پیش‌پا‌افتاده به نظر برسد، اما در مورد قارچ پوستی، گزینه‌ای بسیار موثر است. نمک باعث خشک‌شدن پوست شده و از پخش شدن قارچ پوستی در نواحی مرطوبِ پوست جلوگیری می‌کند. با توجه به اینکه نمک خاصیت قابض دارد، بسیار برای ضدعفونی کردن پوست مفید می‌باشد. نمک همچنین می‌تواند با کاهش رطوبت پوست، به بهبود سریع‌تر و کاهش التهاب کمک کند.

آلوئه‌ورا

این گیاه با خواص ضدالتهابی و تقویت‌کنندۀ سیستم ایمنی‌اش شهرت یافته است. اگر به دنبال روشی ساده برای درمان سریع قارچ پوستی هستید، آلوئه‌ورا گزینه‌ای فوق‌العاده است. برای گرفتن بهترین نتیجه، ژل آلوئه‌ورا را مستقیما بر روی نواحی مورد نظر بمالید.

روغن نارگیل

این روغن بدلیل داشتن خواص فراوان همواره مورد ستایش قرار می‌گیرد، و رابطه‌ای نزدیک با سلامت مو و پوست سر دارد. برای افرادی که دچار قارچ پوستی در ناحیۀ پوست سر هستند (به ویژه کودکان)، استفاده از روغن نارگیل به طور مستقیم بر روی مو و سر و باقی‌ماندن آن از شب تا صبح می‌تواند بسیار موثر واقع شود.

زردچوبه

به‌عنوان یکی از قوی‌ترین منابع ترکیبات آنتی‌اکسیدانی، ضدباکتریایی و ضدقارچی، زردچوبه و ترکیب فعالش «کورکومین» فواید فراوانی دارند. بسیاری از مردم از روغن زردچوبه – بدلیل داشتن تراکم بیشتری از ترکیبات مفید – برای درمان قارچ پوستی استفاده می‌کنند. این روغن التهاب پوست را کاهش داده و در عین حال عفونت‌ها را از بین می‌برد.

هشدار

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، قارچ پوستی به شدت مسری است و اگرچه این عفونت خطر جدی‌ای ندارد و به راحتی درمان می‌شود، اما بروز آن می‌تواند نشانۀ حساسیت سیستم ایمنی بدن و مشکلی جدی باشد. همواره توصیه می‌شود که برای بررسی عفونت‌ها به پزشک مراجعه کرده و با مشورت او از روش‌های درمانی خانگی استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.